ABC strat podatkowych – Dokumentacja i rozliczanie

ABC strat podatkowych – Dokumentacja i rozliczanie

Każdy przedsiębiorca otwiera firmę, aby generować zyski, które z czasem rosną. Jednak oprócz zysków są i straty jako normalna kolej rzeczy przy prowadzeniu działalności. Są jednak sytuacje, gdy straty okazują się wyższe od oczekiwanych zysków. Wówczas można mówić o stratach podatkowych.

W przypadku wychodzenia na minus po każdym miesiącu pracy przedsiębiorca zwolniony jest z opłacania podatków, ponieważ nie wzbogacił się w żadnej sposób, a jedynie stracił.

Za przychód uznaje się ogólną sumę dochodów po odliczeniu rozchodów, opłat, kosztów manipulacyjnych.

Nie można zapominać, że nawet w przypadku straty podatkowej należy postępować tak, jak zwykle, tzn. określanie zysków oraz określanie strat. Jednak nie wszystkie koszty można ująć w opisanych obliczeniach.

Przede wszystkim nie bierze się pod uwagę kosztów nieopodatkowanych, nieobjętych podatkiem CIT (np. rolnictwo) lub uzyskanych poza Polską. Dodatkowo dochodów związanych z wydaniem praw autorskich, opłatą kar, licencji, odsetek oraz strat związanych z ewolucją przedsiębiorstwa lub zakupów na zasadach komercjalizacyjnych.

 

 

Justyna Błahut
www.gazetapodatkowa.net

Poprzedni Jak liczyć rok podatkowy?
Następny Sklepy internetowe a urzędy skarbowe

Może to Ci się spodoba

Dokumentacja i rozliczanie 0 Komentarz

Czy można opodatkować wynajęcie komputerów od zagranicznej firmy?

Coraz częściej ze specjalistycznego sprzętu komputerowego korzystają tez polskie firmy. Jest to wygodna forma zwłaszcza, gdy trzeba wykonać specyficzne zlecenie i wynajęcie takiego sprzętu jest bardziej opłacalne niż jego zakup.

Przychody i dochód 0 Komentarz

Sprzedaż poza strefą specjalną ekonomiczną zwolniona z CIT

Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że sprzedaż podzespołów do urządzeń dzierżawionych poza specjalną strefą ekonomiczną jest objęta ulgą podatkową. Jednocześnie NSA uchylił wyrok WSA oraz interpretację indywidualną, które w odmienny sposób

Dokumentacja i rozliczanie 0 Komentarz

Charakterystyka roku podatkowego

Rok podatkowy to czas, za który trzeba rozliczyć swoje dochody. Zwykle pokrywa się z rokiem kalendarzowym (12 miesięcy) i obowiązuje każdego otrzymującego wynagrodzenie obywatela. Czy zawsze rok podatkowy musi wyglądać

Dokumentacja i rozliczanie 1 Komentarz

Jak wpisać leasing do ksiąg rachunkowych?

Obecnie część przedsiębiorców posiada problemy finansowe lub kłopoty ze spłatą kredytu. Dobrym rozwiązaniem dla małych firm jest skorzystanie z leasingu. Decydują się na niego właściciele, którzy muszą zakupić pojazd mechaniczny.

Dokumentacja i rozliczanie 0 Komentarz

Kto może złożyć podpis na zeznaniu CIT -8?

Osoba, która podpisze się pod formularzem, zapewnia o poprawności informacji w nim ujętych. Nie każdy ma predyspozycje do wzięcia na siebie takiej odpowiedzialności. W obszarze spółek kapitałowych instytucją upoważnioną do

Dokumentacja i rozliczanie 0 Komentarz

Od stycznia same nowości w leasingu

Od tego roku w życie weszły nowe ustalenia w sprawie leasingowania. Wbrew powszechnej opinii dają wiele korzyści samym zainteresowanym i ułatwiają podstawowe procedury. Oprócz tego są sprzyjające dla tych, którzy

0 Komentarzy

Brak komentarzy!

Możesz być pierwszy - dodaj komentarz!

Zostaw odpowiedź