AC a reperacja pojazdu służbowego

AC a reperacja pojazdu służbowego

Użytkowanie samochodu służbowego wiąże się w ryzykiem wypadkowym. Gdy dojdzie do kolizji przedsiębiorca może (na podstawie AC) reperować pojazd. Zatem czy naprawdę można uznać za koszty uzyskania przychodów?

Wedle ustawy przedsiębiorca, który wykupił AC uzyska rekompensatę za zaistniałą sytuację i może otrzymane pieniądze przeznaczyć na naprawdę. Pozostałe pieniądze są traktowane jako dochód przedsiębiorstwa i musi odprowadzić podatek z tego tytułu.

W Polsce ubezpieczenie AC jest dobrowolne i jest wyborem każdego przedsiębiorcy. Gdy jednak zdecyduje się na wykupienie może liczyć na wypłacenie odszkodowania bez względu na okoliczności i sprawców zaistniałej kolizji.

Aby móc AC odpisać od podatku należy stale z niego korzystać i cyklicznie opłacać składki. Odliczenie to można zastosować w sposób bardzo prosty. Kiedy zdarzenie miało miejsce już po oddaniu zeznania podatkowego, wówczas koszty wystarczy ująć w następnym okresie podatkowym. Nie ma konieczności wykonywania korekt.

Inaczej sytuacja jest rozwiązywania w przypadku maszyn rolniczych oraz innych pojazdów, które nie są samochodami osobowymi.

 

Justyna Błahut
www.gazetapodatkowa.net

Previous Okulary a koszty uzyskania przychodu
Next Czy najmowanie pomieszczeń może być kosztem uzyskania przychodów?

Może to Ci się spodoba

Kiedy do kosztów 2 komentarze

Czy wymiana opon w samochodzie to wydatek firmowy?

Każdy przedsiębiorca, który zarejestrował swój pojazd na działalność wie, że kupno części i naprawa bywa bardzo kosztowna. Dlatego też wprowadzono udogodnienie, które umożliwia wymianę opon, a następnie wpisanie tej usługi

Kiedy do kosztów 3 komentarze

Co z podatkiem przy zakupie licencji?

Wielu przedsiębiorców kupuje różne licencje, aby korzystać z programów komputerowych, rozwiązań technologicznych lub innych rzeczy posiadających prawa autorskie. Każda taka transakcja powinna zostać wpisana w koszty uzyskania przychodu. Dlaczego tak

Kiedy do kosztów 3 komentarze

Co z kosztami sądowymi?

Wielu przedsiębiorców znajduje się w konflikcie z konkurencją lub byłymi klientami. Często waśnie i spory kończą się w sądzie i to on rozstrzyga kto ma rację. Druga strona musi pokryć

1 Comment

  1. Radek
    16 września, 14:28 Reply
    Użytkowanie samochodu służbowego wiąże się w ryzykiem wypadkowym tym bardziej, że pracownicy coraz częściej używają samochodów służbowych do celów prywatnych.

Zostaw odpowiedź