Adaptacja budynku gospodarczego a koszty uzyskania przychodów

Do ewidencji środków trwałych nie są wliczone wydatki poniesione na wykonanie prac budowlanych, dzięki którym budynek będzie dostosowany do prowadzonej działalności. Proceder ten należy zakwalifikować jako ulepszenie i wliczyć do kosztów uzyskania przychodów poprzez odpisy amortyzacyjne.

Koszty uzyskania przychodów są zarówno bezpośrednio jak i pośrednio związane z przychodami, które uzyskuje przedsiębiorca, pod warunkiem że podatnik wykaże, że zostały one poniesione racjonalnie w celu uzyskania przychodów.

Według ustawy o podatku dochodowym kosztami przychodów są odpisy z tytułu użycia środków trwałych oraz odpisy amortyzacyjne.

Do środków podlegających amortyzacji należą:

– lokale, budowle i budynki będące odrębną własnością,

– środki transportu, maszyny i urządzenia,

– inne przedmioty o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok i wykorzystywane na potrzeby prowadzenia działalności gospodarczej.

Kosztami uzyskania przychodów nie są z kolei wydatki na ulepszenie środków trwałych, które powiększają wartość tych środków będących podstawą naliczania odpisów amortyzacyjnych.

W przypadku środków trwałych, które uległy ulepszeniu po przebudowie, modernizacji, adaptacji czy rozbudowie ich wartość początkowa wzrasta powiększona o sumę wydatków na ich ulepszenie, których jednostkowa zakupu przekracza 3.500 zł.

Zakres przeprowadzonych robót decyduje o tym czy poniesione nakłady stanowią wydatki na remont i są zaliczane do kosztów uzyskania przychodów czy do nakładów związanych z ulepszeniem środków trwałych i podlegają odpisom amortyzacyjnym.

Ustawa o podatku dochodowym nie definiuje pojęć: przebudowa, adaptacja, modernizacja czy rekonstrukcja. W takim wypadku pozostaje się posiłkować prawem budowlanym czy ogólną znajomością pojęć.

O tym czy dane działania stanowią remont czy ulepszenie środka trwałego, (i tym samym czy poniesione środki są nakładami poniesionymi na remont czy na ulepszenie środków trwałych), decydować powinny wyłącznie kryteria techniczne. Kiedy zachodzi wątpliwość kryterium stanowić powinna ekspertyza wykonana przez biegłego rzeczoznawcę.

Wydatki poniesione na adaptacje należy zakwalifikować, jako wydatki poniesione na ulepszenie środków trwałych. Mogą one zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów poprzez odpisy amortyzacyjne.

Joanna Walerowicz
www.gazetapodatkowa.net

Poprzedni W jaki sposób określane są koszty przez ustawę o rachunkowości?
Następny Jak wygląda egzekucja administracyjna?

Może to Ci się spodoba

ABC kosztów 1 Komentarz

Jakie są rodzaje kosztów w firmie?

W trakcie prowadzenia działalności gospodarczej już od początku biznesu musimy przygotować się na koszty, które pojawiają się przez cały okres funkcjonowania firmy. Każdy poniesiony przez właściciela firmy wydatek wiąże się

ABC kosztów 0 Komentarz

Czym są koszty uzyskania przychodu?

Koszty uzyskania przychodu to nic innego, jak koszty (nakłady) poniesione na osiągnięcie konkretnej korzyści. Innymi słowy nakłady włożone w osiągniecie wyznaczonego celu. Podatek od zysku przedsiębiorstwa nazywany jest podatkiem dochodowym.

ABC kosztów 1 Komentarz

Jakie dokumenty poświadczą dochody spółki?

Spółki kapitałowe (w tym spółka z ograniczona odpowiedzialnością) są obciążone opodatkowaniem dochodowym CIT. W związku z tym wszystkie zyski i straty muszą być odpowiednio księgowane, a koszty uzyskania przychodu poprawnie

Reprezentacja i reklama 5 komentarzy

Jak obniżyć koszt delegacji służbowej

W wielu branżach służbowe wyjazdy i delegacje to istotne obciążenie dla budżetu firmy. Oczywiście część kosztów, związanych z wyjazdem pracownika, można wpisać jako koszty uzyskania przychodu, jednak nie zawsze jest

ABC kosztów 1 Komentarz

Jakie wydatki zaliczane są do kosztów przychodów działalności?

Od jakiegoś czasu można spotkać się z sytuacją, kiedy podatnik chce zaliczyć wydane pieniądze do kosztów przychodu, jednak nie ma stosownych dokumentów. Przykładem może być wynajem pomieszczenia i opłacanie wszelkich

ABC kosztów 2 komentarze

Wpłata zaliczki a koszty uzyskania przychodu

Zaliczka to inaczej przedpłata stanowiąca potwierdzenie dla wykonania zleconej usługi oraz pewność, że klient nie wycofa się z dalszej współpracy. Według aktualnie obowiązującego prawa może zostać wliczona w koszty, ale

1 Komentarz

  1. Czesio
    04 września, 14:41 Odpowiedz
    Najprościej będzie jednak zatrudnić jakiegoś biegłego rzeczoznawcę, który oceni wszystko po swojemu, czyli po fachowemu. Tym sposobem uniknie się oszustw.

Zostaw odpowiedź