Akcyza – za złomowanie sprowadzanych aut osobowych

Akcyza – za złomowanie sprowadzanych aut osobowych

Przedsiębiorca, który chce sprowadzać samochody osobowe z Unii Europejskiej w celu ich złomowania musi opłacić akcyzę – takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji z 2 lipca 2015 r., nr IPTPP2/4513-5/15-2/KK.

Właściciel firmy złomującej samochody zwrócił się z zapytaniem do fiskusa o konieczność opłacania akcyzy za samochody sprowadzane z terenu Unii Europejskiej w celu ich złomowania w Polsce. Przedsiębiorca był przekonany, że nie musi opłacać podatku, gdyż zgodnie z art. 100 pkt 4 ustawy o podatku akcyzowym pojazdy samochodowe i pozostałe pojazdy, które nie wymagają rejestracji zgodnie z przepisami o ruchu drogowym są wyłączone z grupy samochodów osobowych objętych akcyzą.

Dyrektor IS w Łodzi stwierdził, że wspomniane pojazdy wyłączone z grupy pojazdów objętych akcyzą to te, które w ogóle nie wymagają rejestracji (zgodnie z przepisami o ruchu drogowym), a nie takie, które podlegają wycofaniu z użytkowania. Urzędnik przypomniał też, że podatnik, który sprowadza pojazd z Unii Europejskiej musi zarejestrować go w ciągu 30 dni od dnia jego sprowadzenia.

Dyrektor IS zwrócił też uwagę na konieczność odróżnienia sprowadzanego pojazdu osobowego od przywozu odpadów, czyli pojazdów, które np. ze względu na stan techniczny, zostały wycofane z użycia i podlegają regulacjom ustawy o recyclingu pojazdów wycofanych z eksploatacji.

Reasumując Dyrektor IS wskazał na konieczność opłacania przez pytającego podatnika akcyzy za sprowadzane, niezarejestrowane w Polsce pojazdy.


Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.-
* Wymagane

Dziękujemy za zainteresowanie finansowaniem działalności! Nasz konsultant skontaktuje się tak szybko, jak to tylko będzie możliwe!

Previous Ulga rehabilitacyjna na wydatki przed uzyskaniem orzeczenia
Next Kupiłeś dom we Francji? Sprawdź czy należy Ci się ulga

Może to Ci się spodoba

Rośnie liczba luksusowych aut. Polacy coraz częściej wolą je leasingować niż mieć na własność

Na polskich drogach przybywa luksusowych samochodów. Do 2022 roku ich liczba może rosnąć nawet o 10 proc. rocznie – wynika ze statystyk Deutsche Banku. W 2017 roku w Polsce zarejestrowano 176 tys.

VAT-8 i VAT-9M – kto i kiedy musi składać te deklaracje

Druk VAT- 8 służy do rozliczania transakcji prowadzonych przez przedsiębiorcę, który nie jest czynnym podatnikiem VAT. Co do zasady, tacy przedsiębiorcy nie składają fiskusowi żadnych deklaracji związanych z VAT, jednak

VAT – rządowy plan walki z oszustami podatkowymi

Według różnych szacunków luka podatkowa w VAT wynosi od 30mld do 40mld zł rocznie. Jak wskazują eksperci z z Izby Gospodarczej Metali Nieżelaznych i Recyclingu  (branży, w której wyłudzenia VAT

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź