Akcyza – za złomowanie sprowadzanych aut osobowych

Akcyza – za złomowanie sprowadzanych aut osobowych

Przedsiębiorca, który chce sprowadzać samochody osobowe z Unii Europejskiej w celu ich złomowania musi opłacić akcyzę – takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji z 2 lipca 2015 r., nr IPTPP2/4513-5/15-2/KK.

Właściciel firmy złomującej samochody zwrócił się z zapytaniem do fiskusa o konieczność opłacania akcyzy za samochody sprowadzane z terenu Unii Europejskiej w celu ich złomowania w Polsce. Przedsiębiorca był przekonany, że nie musi opłacać podatku, gdyż zgodnie z art. 100 pkt 4 ustawy o podatku akcyzowym pojazdy samochodowe i pozostałe pojazdy, które nie wymagają rejestracji zgodnie z przepisami o ruchu drogowym są wyłączone z grupy samochodów osobowych objętych akcyzą.

Dyrektor IS w Łodzi stwierdził, że wspomniane pojazdy wyłączone z grupy pojazdów objętych akcyzą to te, które w ogóle nie wymagają rejestracji (zgodnie z przepisami o ruchu drogowym), a nie takie, które podlegają wycofaniu z użytkowania. Urzędnik przypomniał też, że podatnik, który sprowadza pojazd z Unii Europejskiej musi zarejestrować go w ciągu 30 dni od dnia jego sprowadzenia.

Dyrektor IS zwrócił też uwagę na konieczność odróżnienia sprowadzanego pojazdu osobowego od przywozu odpadów, czyli pojazdów, które np. ze względu na stan techniczny, zostały wycofane z użycia i podlegają regulacjom ustawy o recyclingu pojazdów wycofanych z eksploatacji.

Reasumując Dyrektor IS wskazał na konieczność opłacania przez pytającego podatnika akcyzy za sprowadzane, niezarejestrowane w Polsce pojazdy.


Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.-
* Wymagane

Dziękujemy za zainteresowanie finansowaniem działalności! Nasz konsultant skontaktuje się tak szybko, jak to tylko będzie możliwe!

Previous Ulga rehabilitacyjna na wydatki przed uzyskaniem orzeczenia
Next Kupiłeś dom we Francji? Sprawdź czy należy Ci się ulga

Może to Ci się spodoba

Kasy fiskalne 2 komentarze

Dlaczego sklep internetowy kupuje kasę fiskalną?

W ciągu ostatnich kilku lat otwarto mnóstwo sklepów on-line. Sprzedają ciekawe przedmioty, szczególnie nieosiągalne na większą skalę lub niespotykane w Polsce. Kuszą niskimi cenami i szybko zdobywają oddanych klientów. Czy

Akcyza 0 Comments

Które wyroby tytoniowe podlegają akcyzie?

W 2015 roku ustawodawca poszerzył zakres opodatkowania akcyzą wyrobów tytoniowych, m.in. w zakresie opodatkowania papierosów skręcanych przez maszyny udostępniane w punktach obsługi detalicznej, czy też sprzedaży tzw. „cygar imprezowych”. Zarówno

Rozliczenia VAT 6 komentarzy

Rejestracja VAT – jakie obowiązki i jakie przywileje niesie dla podatnika

Ustawodawca znacznej grupie podatników narzucił status czynnego podatnika VAT. Jednak przedsiębiorcy, którzy z mocy przepisów nie są zobligowaniu do rejestracji VAT, mogą to zrobić dobrowolnie. W tej grupie podatników ścierają

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!