Aspekty prawne pracy opiekunek w Niemczech

Aspekty prawne pracy opiekunek w Niemczech

Wyjazd za granicę do pracy zwykle ma charakter tymczasowy, nie stały, zwłaszcza gdy rodzina takiej osoby pozostaje w kraju. Istnieje wiele zawodów, w których polscy pracownicy realizują się znakomicie za zachodnią granicą. Jednym z nich są opiekunki osób starszych. W jaki sposób takie osoby pracują? Sprawdź aspekty prawne pracy opiekunki w Niemczech.

Zatrudnienie przez agencję opiekuńczą

Bardzo często osoby wyjeżdżające do pracy w charakterze opiekuna seniora do Niemiec są zatrudniane przez polską agencję opieki domowej, która z kolei współpracuje z niemieckim pośrednikiem. To on stara się pozyskać klientów i odpowiada za pośredniczenie pomiędzy klientem, opiekunką i samą agencją.

Pod względem prawnym w takich przypadkach to sama agencja zawiera z klientem (seniorem wymagającym opieki lub jego rodziną), umowę o świadczenie usług, na podstawie której zobowiązuje się do świadczenia opieki i pomocy w prowadzeniu gospodarstwa domowego, w zamian za umówione wynagrodzenie. Umowa ta nazywana jest z języka niemieckiego Dienstleistungsvertrag.

Zatrudniona przez agencję opiekunka wysyłana jest w podróż służbową do Niemiec, otrzymuje płacę podstawową oraz do pewnej wysokości nieoskładkowane i nieopodatkowane diety. Najczęściej opiekunki w Niemczech mieszkają w gospodarstwie domowym klienta i pozostają właściwie przez cały czas pobytu w stałej gotowości do świadczenia pracy.

Opiekunki mają prawo do płacy minimalnej za godzinę, pomimo zatrudnienia w polskiej firmie i świadczeniu pracy w Niemczech. Warto podkreślić, że opiekunki pozostają w stałej gotowości do natychmiastowego świadczenia pracy na wezwanie klienta – Bereitschaftsdienst. Według orzecznictwa czas ten powinien być uznawany za czas pracy i w związku z tym będzie przysługiwała za niego pełna kwota wynagrodzenia.

Praca tymczasowa opiekunek

Zasadniczo opiekunki w Niemczech wykonują pracę tymczasową, a senior lub ktoś z jego rodziny może wydawać im polecenia pracownicze. Dochodzi formalnie do użyczenia pracownika tymczasowego od polskiej agencji, do domu osoby starszej wymagającej opieki. Użyczenie to wymaga zgodnie z prawem niemieckim uzyskania właściwego dokumentu (pozwolenia) od Federalnej Agencji Pracy (Bundesagentur für Arbeit). Pracodawca musi zgłosić opiekunkę, czyli pracownika tymczasowo delegowanego do pracy do Niemiec w Urzędzie Celnym. Powinien rejestrować czas pracy takiego pracownika i przechowywać dokumenty w Niemczech oraz dokonywać zgłoszeń statystycznych.

Jeśli opiekunka osób starszych w Niemczech jest tylko oddelegowana do pracy przez polską agencję, wówczas jej składki na ubezpieczenie społeczne są odprowadzane w Polsce. Nie ma przy tym znaczenia to, że pracuje na terenie Niemiec.

Warunki pracy opiekunki

Prawo dopuszcza, by opiekunka zatrudniona na podstawie stosunku pracy w Niemczech, pracowała po 8 godzin dziennie, a okresowo czas pracy może zostać wydłużony do 10 godzin dziennie, pod warunkiem, że w okresie 6 miesięcy średnia czasu pracy wyniesie nie więcej niż 8 godzin na dzień. Opiekunka ma prawo do 30-minutowej przerwy, jeśli czas pracy wynosi od 6 do 9 godzin lub 45-minutowej pauzy, jeśli czas pracy jest dłuższy. Jej prawem jest nieprzerwany wypoczynek w wymiarze co najmniej 11 godzin. Korzysta też z płatnego urlopu wypoczynkowego.

Previous Jak wybrać dobrą metkownicę?
Next PRZEPUKLINA ROZWORU PRZEŁYKOWEGO

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 5 komentarzy

Nowa marka e-papierosów na rynku

Na polskim rynku debiutuje nowa marka e-papierosów – VILT.  Jej produkty będą dostępne w lokalnych, osiedlowych sieciach sprzedaży oraz na stacjach benzynowych. Sztandarowymi produktami marki są zestawy e-papierosów Vilt GO!

Wiadomości 0 Comments

Podarunek bez PIT dla pracowników

Receptą na radość pracownika jest między innymi wyczucie czasu. Wiadomo, kiedy typowa polska rodzina najbardziej zmaga się z wydatkami i potrzebami. Z wyjątkową kartą podarunkową bez PIT będzie łatwiej przygotować

Mandat dla pracownika – jak księgować?

Wielu podwładnych, szczególnie w branży przedstawicielstwa handlowego, ma samochód zapisany na firmę i może z niego korzystać w ramach spełnianych przez siebie powinności zawodowych. Niejednokrotnie zmierzają w różne miejsca, ignorują

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź