Bardziej przyjazne przepisy o podatku akcyzowym

Bardziej przyjazne przepisy o podatku akcyzowym

Na takie zmiany przedsiębiorcy czekali od lat. Od 1 stycznia 2016r. w życie wchodzą przepisy ułatwiające funkcjonowanie przedsiębiorców działających w branżach objętych podatkiem akcyzowym.

Nowelizacja ma wdrożyć do polskiego prawodawstwa fakultatywne preferencje podatkowe wskazane w tzw. Dyrektywie Energetycznej (Dyrektywa Rady 2003/96/WE). Jak zapowiadają politycy nowe przepisy pozwolą na obniżenie kosztów w sektorach energochłonnych.

Wśród najistotniejszych zmian znajdują się ułatwienia dotyczące przemieszczeń i transakcji wyrobów akcyzowych. M.in poszerzono listę przypadków, w których dopuszczalne jest przemieszczenie na terytorium kraju w procedurze zawieszenia poboru akcyzy wyrobów oznaczonych znakami akcyzy pomiędzy składami podatkowymi. Doprecyzowano też kwestię możliwości magazynowania w składzie podatkowym, w jednym pomieszczeniu wyrobów akcyzowych objętych procedurą zawieszenia poboru akcyzy razem z innymi wyrobami.

Spore zmiany objęły również obszar sporządzania dokumentacji niektórych procedur związanych z akcyzą. Ustawodawca umożliwił zastąpienie większości ewidencji akcyzowych dokumentacją prowadzoną na podstawie przepisów prawa podatkowego lub przepisów o rachunkowości, jeżeli będą zawierały wszystkie dane wymagane dla danej ewidencji. Ponadto został uchylony obowiązek sporządzania informacji o wyrobach akcyzowych w składzie podatkowym (druk INF). Nabywca towarów objętych podatkiem akcyzowym będzie mógł żądać od sprzedawcy umieszczenia na fakturze lub oświadczeniu kwoty akcyzy zawartej w cenie kupowanych wyrobów.

Uruchomiony zostanie szereg preferencji dla przedsiębiorców działających w branżach związanych z obrotem wyrobami akcyzowymi. Do najważniejszych należy wprowadzenie całkowitego zwolnienia z podatku akcyzowego zużycia energii elektrycznej wykorzystywanej do celów redukcji chemicznej oraz w procesach: elektrolitycznych, metalurgicznych oraz mineralogicznych. Zakładom energochłonnym wielu branż umożliwiono zwrot części zapłaconej akcyzy od energii elektrycznej, przy czym wysokość przysługującego zwrotu będzie uzależniona od wysokości wskaźnika energochłonności.

Chociaż zmiany były długo oczekiwane przez zainteresowanych przedsiębiorców, trzeba przyznać, że nie wszystkie przepisy zostały wprowadzone w celu uproszczenia życia gospodarczego. Do tych bardziej restrykcyjnych należą zapisy dotyczące obrotu wyrobami petrochemicznymi przeznaczonymi do celów innych niż opałowe lub napędowe, takich jak np. benzen, toluen czy benzyna lakiernicza. Przedsiębiorstwa wykorzystując takie wyroby będą zobowiązane do rejestracji, a obrót tymi wyrobami będzie odbywał się na podstawie dokumentów dostawy.

Z innych zmian warto wspomnieć o rozszerzeniu możliwości stosowania procedury celnej uproszczonej w procedurze wywozu alkoholu etylowego zawartego w kosmetykach, perfumach, wodach toaletowych, olejkach eterycznych oraz mieszaninach substancji zapachowych oraz o zmianach w przepisach dotyczących opodatkowania strat olejów smarowych i wyrobów akcyzowych dla których zastosowanie ma zerowa stawka akcyzy z uwagi na przeznaczenie.

Poprzedni Gminy centralizują rozliczenia VAT
Następny Zwrot za materiały budowlane – kogo dotyczy i na jakich zasadach

Może to Ci się spodoba

Rząd uszczelnia ściągalność podatku VAT

Resort finansów systematycznie pracuje nad zatykaniem kolejnych luk w podatku VAT. ZIPSEE „Cyfrowa Polska” wskazuje jednak, że rządowe inicjatywy nie obejmują wszystkich ważnych obszarów, jak chociażby obłożenia odwróconym VAT-em obrotu twardymi dyskami.

Rozliczenia VAT 0 Komentarz

VAT a wartość aportu

Wyznaczenie wartości świadczenia niepieniężnego wnoszonego do kapitału zakładowego spółki to czynność, która może nastręczyć pewnych problemów, szczególnie gdy świadczenie to będzie stanowiło podstawę opodatkowania VAT. Kwestią dyskusyjną jest uznawanie wartości

Fiskus chce skuteczniej ścigać oszustwa karuzelowe w VAT

Trwają prace nad znowelizowaniem Ordynacji podatkowej w zakresie poszerzenia uprawnień organów podatkowych do przeprowadzania kontroli lub postępowania podatkowego. Zmiany mają polegać na wyznaczaniu jednego organu właściwego do przeprowadzania kontroli w

Akcyza 0 Komentarz

Czy istnieje akcyza w ramach samochodów ciężarowych?

Od wielu lat akcyzie podlegają wszystkie samochody osobowe, a jej wysokość zależna jest od pojemności silnika konkretnego pojazdu. Waha się między 3 a 19%. Jak wygląda sytuacja samochodów ciężarowych? Otóż

Zmiany w rozliczaniu VAT w budownictwie kłopotem dla branży

Nowe zasady rozliczania VAT za usługi budowlane, które weszły w życie z początkiem stycznia, mają uszczelnić system podatkowy oraz ograniczyć oszustwa i nadużycia. Nowe przepisy budzą jednak wątpliwości interpretacyjne. Sam podatnik musi sklasyfikować usługi.

Akcyza 0 Komentarz

Akcyza – za złomowanie sprowadzanych aut osobowych

Przedsiębiorca, który chce sprowadzać samochody osobowe z Unii Europejskiej w celu ich złomowania musi opłacić akcyzę – takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji z 2 lipca

1 Komentarz

  1. prad
    17 grudnia, 20:22 Odpowiedz
    Oby tylko te przepisy były korzystne dla wszystkich, a nie tylko dla podatników dostających nasze podatki.

Zostaw odpowiedź