Bezpieczeństwo finansowe twojej firmy zależy od Ciebie

Bezpieczeństwo finansowe twojej firmy zależy od Ciebie

Prewencja to nic innego jak właściwe zapobieganie zagrożeniom i usuwanie ich przyczyn na tyle wcześnie, by nie wpłynęły one w istotny sposób na bieżącą sytuację danego przedsiębiorstwa.

Według danych Casus Finanse z roku na rok rośnie wśród firm zapotrzebowanie na prewencyjną weryfikację przyszłych partnerów biznesowych. Świadczy to z pewnością o przezorności polskich przedsiębiorców i o ich dojrzałości biznesowej. W dzisiejszych czasach sprawdzanie kontrahenta nie powinno być postrzegane jako niestosowne. Jak należy rozumieć prewencję w biznesie i jakie działania z tego obszaru są najefektywniejsze, wyjaśniają eksperci Casus Finanse.

Pomimo rosnącego zainteresowania usługami prewencyjnymi wciąż wielu przedsiębiorców za wystarczające źródło informacji o kontrahencie uznaje jego stronę internetową – widniejące na niej certyfikaty, logotypy klientów, listy referencyjne, tytuły oraz członkostwa w różnych organizacjach branżowych. Niestety, zarówno certyfikat, tytuł, jak i członkostwo przyznawane są obecnie przez wiele prywatnych instytucji i organizacji za opłatą. Należy mieć świadomość, że najczęściej odbywa się to za pomocą symbolicznej weryfikacji wiarygodności danej firmy, która polega na wypełnieniu deklaratywnej ankiety. Certyfikat nie musi więc świadczyć o tym, że dany przedsiębiorca jest rzetelnym płatnikiem. Jak więc sprawdzić, czy nasz potencjalny partner biznesowy jest wypłacalny i współpraca z nim nie zagrozi płynności finansowej naszego przedsiębiorstwa? Firmy, które decydują się na sprawdzenie swoich partnerów, mają do wyboru dwa typy podmiotów, specjalizujących się w weryfikacji przedsiębiorstw – wywiadownie gospodarcze oraz firmy detektywistyczne takie jak Casus Detektyw należąca do Grupy Casus Finanse.

Co zawierają raporty sporządzone przez wywiadownie gospodarcze i firmy detektywistyczne?

Przedsiębiorca korzystający z usług wywiadowni gospodarczej otrzymuje szczegółowy raport ogólnodostępnych danych oraz analizę wiarygodności potencjalnego partnera biznesowego. Choć informacje te można zgromadzić we własnym zakresie np. z KRS, ksiąg wieczystych, a nawet na podstawie publikacji w mediach, warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy, która zrobi to szybko i sprawnie. Działalność firm z tego segmentu ograniczają jednak m.in. przepisy o ochronie danych osobowych, dlatego wywiadownie mogą mieć problem z dotarciem do pełnych danych na temat danego przedsiębiorcy. Zdarza się bowiem, że niektóre przedsiębiorstwa skrzętnie ukrywają niepokojące informacje na swój temat. Więcej możliwości daje więc zatrudnienie licencjonowanych detektywów, mających uprawnienia do zbierania danych wrażliwych. Dzięki szerszym niż wywiadownie możliwościom, detektywi mają dostęp do informacji pozwalających na określenie, czy z pozoru dobrze prosperująca firma nie ukrywa istotnych danych lub nie prowadzi działalności niezgodnej z prawem. Stosowane instrumenty, np. wywiad środowiskowy, umożliwiają ustalenie majątku firmy, a także jego pokrycia, powiązań z innymi podmiotami polskimi i zagranicznymi, czy też stopnia wywiązywania się z dotychczasowych zobowiązań kredytowych. Wszystkie czynności detektywistyczne kończą się zawsze raportem zawierającym rekomendacje i wskazanie ewentualnych zagrożeń. Niektóre firmy takie jak np. Casus Detektyw świadczą także usługi weryfikacji zagranicznych podmiotów gospodarczych.

A co z kontrahentami, z którymi firma już współpracuje?

Weryfikacja przydaje się także wówczas, gdy od jakiegoś czasu współpracujemy z partnerem, którego nie sprawdziliśmy na początku współpracy, a w jej trakcie dostrzegliśmy pewne nieprawidłowości – zwłaszcza w regularnym płaceniu zobowiązań. Outsoursowane wówczas działania z zakresu zarządzania należnościami, takie jak monitoring, mogą pomóc w wyprostowaniu nieprawidłowości w relacji z partnerem.

Efektem procesu zarządzania finansowego ma być nie tylko odzyskanie zachwianej płynności finansowej, ale także zapobieganie narastaniu nieterminowo spłacanych należności. Kompleksowe usługi zarządzania wierzytelnościami rozpoczynają się od działań prewencyjnych, takich jak wywiad gospodarczy, monitoring płatności, a także działań monitujących i ostrzegających kontrahentów, takich jak pieczęć prewencyjna. Plusem współpracy z firmą zarządzającą należnościami jest zachowanie pozytywnych relacji z partnerami biznesowymi.

Firma nie musi kontaktować się z nierzetelnym płatnikiem osobiście, bo działania te podejmują specjaliści z obszaru zarządzania wierzytelnościami, bez uszczerbku dla wizerunku przedsiębiorstwa klienta. Znajomość specyfiki branży i narzędzi negocjacyjnych, a także dane zebrane na etapie prewencyjnym pozwalają szybciej osiągnąć porozumienie z nierzetelnym kontrahentem.

Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.



-
* Wymagane

Dziękujemy za zainteresowanie finansowaniem działalności! Nasz konsultant skontaktuje się tak szybko, jak to tylko będzie możliwe!

Poprzedni Błędy, które popełniasz szukając pracy
Następny Przekuj marzenia na cele, czyli o skutecznym poszukiwaniu pracy

Może to Ci się spodoba

Finanse 0 Komentarz

Dla kogo przeznaczone jest bancassurance?

Od wielu lat banki starają się o każdego klienta i przekonują do zakupu propozycji z oferty. Wśród nich znajdują się różnego typu ubezpieczenia lub pożyczki, nazywane przez specjalistów bancassurance. Jak

Finanse 0 Komentarz

Jakie kary porządkowe przewidziano na 2014 rok?

Kara porządkowa konieczna jest w momencie niedopełnienia obowiązku zleconego przez sąd lub inną jednostkę państwową. Sankcje karne są różne i w dużej mierze zależą od wybranej sytuacji. Kiedy i w

Wiadomości 0 Komentarz

Tylko 16 proc. Polaków odkłada na emeryturę

Na tle innych państw Polacy oszczędzają niewiele. Tylko ok. 16 proc. odkłada środki z myślą o przyszłej emeryturze. Zła sytuacja demograficzna i wielomiliardowy deficyt w ZUS zmuszają młodsze pokolenia do zadbania o emerytury na własną

Finanse 0 Komentarz

W jakim celu wprowadza się controlling?

Duże firmy i korporacje stawiają sobie ambitne cele, które muszą zostać wypełnione w wyznaczonym czasie. Aby opinia na koniec roku została sporządzona rzetelnie i obiektywnie stosuje się tzw. controlling. Na

Wiadomości 0 Komentarz

Codziennie podejmowane są próby wyłudzenia nawet 1 mln zł

Od stycznia do marca 2017 roku każdego dnia próbowano wyłudzać blisko 1 mln zł, głównie przy pomocy skradzionych dowodów osobistych – wynika z danych Związku Banków Polskich. Dzięki bazie zastrzeżonych dokumentów

Finanse 0 Komentarz

Pięć przykazań świadomego klienta banku

Efektywne korzystanie z bankowości nie wymaga eksperckiej wiedzy. Wystarczy odrobina rozsądku i dobrej woli. Silna konkurencja na rynku bankowym sprawia, że potrzebne są coraz bardziej wymyślne sposoby na przyciągnięcie nowych

0 Komentarzy

Brak komentarzy!

Możesz być pierwszy - dodaj komentarz!

Zostaw odpowiedź