Tak – BIK i bank mogą się pomylić na Twoją niekorzyść! Sprawdź, jak się uchronić przed ich błędem

Tak – BIK i bank mogą się pomylić na Twoją niekorzyść! Sprawdź, jak się uchronić przed ich błędem

Wzięcie dowolnego kredytu – czy gotówkowego, czy hipotecznego – zawsze wiąże się ze sprawdzeniem scoringu BIK, czyli oceny kredytowej w Biurze Informacji Kredytowej. Jednak czy nasza ocena może być stworzona na podstawie błędnych informacji? I co w takiej sytuacji zrobić?

Banki przed udzieleniem kredytu muszą mieć mozliwość zweryfikowania każdego klienta. W tym celu utworzono BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej. Czym zajmuje się ta instytucja?

Co BIK o Tobie wie?

BIK ma za zadanie kompletować dane na temat zachowań kredytowych klientów banków. Sprowadza się do przede wszystkim do zbierania informacji na temat historii kredytowej każdej osoby, która zalega bankowi pieniądze.

BIK wie:

ile wziąłeś kredytów

  • czy wszystko spłaciłeś na czas
  • z jaką częstotliwością się zadłużałeś

BIK zna też Twoje dane osobowe. Wszystkie te informacje układają się w scoring BIK, do którego wgląd mają banki i sami konsumenci (każdy może ściągnąć raport na swój temat z oficjalnej strony Biura Informacji Kredytowej).

Przy przydzielaniu oceny kredytowej BIK bierze pod uwagę przede wszystkim to, czy spłacasz kredyty na czas. Jednak co się stanie, jeśli Twój scoring jest obniżony przez błąd którejś z instytucji analizującej Twoją historię kredytową?

Co robić w razie błędu?

Żeby zauważyć błąd w swoim scoringu, trzeba przede wszystkim sprawdzać swój BIK. Interesuj się swoimi raportami BIK, kontroluj swoją ocenę i analizuj tabelę podsumowującą Twoją historię kredytową.

Jeśli z raportu wynika, że spóźniłeś się ze spłatą, a z historii Twojego konta wynika coś przeciwnego – oznacza to, że popełniono błąd. To bardzo rzadka sytuacja, ale co zrobić, jeśli już się wydarzy?

Jeśli w BIK-u są błędne informacje na temat jednego z Twoich kredytów, skontaktuj się z bankiem, w którym się zadłużyłeś i poproś o korektę danych. To banki wysyłają informacje do Biura Informacji Kredytowej, więc błąd z reguły wynika z ich zaniechania.

—————————————————————————————————————————————————————————————————————

Po więcej informacji zapraszamy na FinAi.pl

Previous Tylko 40 proc. Polaków ma oszczędności zapewniające im poczucie bezpieczeństwa
Next Pod względem oszczędności Polska plasuje się w ogonie Europy

Może to Ci się spodoba

Finanse 0 Comments

Poprawia się sytuacja w segmencie mikro, małych i średnich przedsiębiorstw

Po pogorszeniu nastrojów w sektorze MŚP w I kwartale roku teraz widać ich znaczącą poprawę – wynika z Barometru EFL. Bardziej optymistyczne są prognozy dotyczące sprzedaży produktów i usług. Statystyki GUS pokazują też, że

Wiadomości 1Comments

Darowizna w odniesieniu do rozliczenia podatkowego

Pomoc finansowa instytucji przekazane wspólnie przez małżeństwo umożliwia potrącenie darowizny od przychodu, dzięki czemu można zmniejszyć podatek do uiszczenia. Najlepiej zrobić to ze wspólnego konta, jednak jest też sposobność operacji

Wiadomości 0 Comments

Skórzana tapicerka

Tapicerka ze skóry jest takim elementem, który może poprawiać urok naszego samochodu, ale tylko, jeśli będziemy o nią dbać. Warto starać się odpowiednio konserwować taki materiał. Trzeba pamiętać jak można

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź