Co oznacza bezpośrednia likwidacja szkody?

Co oznacza bezpośrednia likwidacja szkody?

Przytrafiło ci się zdarzenie w ruchu drogowym, w wyniku którego uszkodzony został twój pojazd? W takim przypadku należy ci się odszkodowanie z OC sprawcy. Zatem w pierwszym kroku powinieneś zgłosić tę szkodę do jego zakładu ubezpieczeń, który powinien zająć się jej naprawieniem i przywróceniem pojazdowi wcześniejszego stanu. Nie wszyscy posiadacze samochodów zdają sobie sprawę z tego, że możliwe jest również skorzystanie z bezpośredniej likwidacji szkody w towarzystwie ubezpieczeniowym, w którym mają oni wykupione ubezpieczenie.

BLS – co to takiego?

Choć BLS, czyli bezpośrednia likwidacja szkody, istnieje w Polsce od 2015 roku, to w dalszym ciągu większość ubezpieczonych nie jest świadoma funkcjonowania tego systemu. Na jakich zasadach on działa? Jako poszkodowany w zdarzeniu drogowym możesz zgłosić szkodę do swojego zakładu ubezpieczeń, ale wyłącznie jeśli posiadasz polisę z BLS. Możesz to sprawdzić w ogólnych warunkach ubezpieczenia lub po prostu dopytać o to w towarzystwie ubezpieczeniowym (TU). W dalszym ciągu nie wszystkie polskie zakłady ubezpieczeń oferują ubezpieczenia OC z BLS. Jeśli jednak takie posiadasz, możesz szkodę zgłosić do swojego TU. Następnie zajmie się ono przywróceniem twojemu pojazdowi stanu sprzed szkody, ale oczywiście nie będzie to mieć żadnego wpływu na wypracowane przez ciebie zniżki. Po likwidacji szkody twoje TU rozliczy się z zakładem ubezpieczeń sprawcy. System ten wprowadzono m.in. w celu budowania relacji pomiędzy ubezpieczycielem a klientem. Jednym z celów było usprawnienie procesu likwidacji szkody. Zakłady ubezpieczeń z założenia powinny się starać o jak najlepsze dopilnowanie wszystkich prac związanych z likwidacją szkody, gdyż ich niezadowolony klient może po prostu wypowiedzieć umowę ubezpieczenia i skorzystać z ochrony w innym towarzystwie.

O BLS w Polsce

System BLS zaczął działać w Polsce od 1 kwietnia 2015 roku. Początkowo przyłączyło się do niego 8 zakładów ubezpieczeń. Niestety, ale ma on wiele ograniczeń. Nie każdą szkodę możesz likwidować w ramach BLS. Założenie było takie, że jeśli do systemu przyłączą się wszystkie zakłady ubezpieczeń, to będzie on obejmować 83 proc. zdarzeń drogowych. Polski system BLS obejmuje szkody do 30 tysięcy złotych, w których uczestniczyły nie więcej niż 2 pojazdy, a co istotne, z systemu zostały wykluczone szkody osobowe. Zatem jeśli w zdarzeniu byli poszkodowani, to w takim przypadku nie możesz skorzystać z BLS.

System BLS w innych krajach

Choć w Polsce BLS pozostaje nowością i świadomość działania systemu jest niewielka, to w innych krajach funkcjonuje on z powodzeniem od bardzo dawna. Oto przykłady:

  • Włochy – system wprowadzono w 1978 roku, przy czym w obecnym kształcie działa on od 2007 roku. W kraju tym w ramach BLS likwidowanych jest około 80 proc. szkód. BLS nie obejmuje zdarzeń, w których uczestniczyły więcej niż 2 pojazdy.
  • Francja – od 1968 roku i od 2003 roku w obecnym kształcie. 80 proc. szkód likwidowanych jest w ramach tego systemu i obejmuje on zdarzenia, w których uczestniczyły więcej niż 2 pojazdy.
  • Belgia – od 1972 roku. 70 proc. szkód likwidowanych jest w ramach BLS, przy czym limit kwotowy dla szkody wynosi 8,5 tysiąca euro.
  • Hiszpania – od 1982 roku. Aż 90 proc. szkód likwidowanych jest w ramach systemu BLS. Nie obejmuje on szkód, w których uczestniczyły więcej niż 2 pojazdy.
  • Grecja – od 2000 roku. 80 proc. szkód likwidowanych w ramach BLS. Wyłączone są zdarzenia z pojazdami niezarejestrowanymi w Grecji i takie, w których uczestniczyły więcej niż 2 pojazdy.

System BLS

Wprowadzenie systemu BLS może mieć istotny wpływ na rynek ubezpieczeń. Posiadacze pojazdów w ten sposób mogą zwracać uwagę nie tylko na cenę OC, ale również na poziom usług realizowanych przez zakład ubezpieczeń. Pamiętaj jednak, że w każdym przypadku możliwe jest, że z pewnych powodów odszkodowanie wypłacone przez TU będzie zbyt niskie. W takiej sytuacji warto skorzystać z usług firm takich jak Fundusz Odszkodowań, które pomagają poszkodowanym w uzyskaniu przez nich należnych im pieniędzy od zakładów ubezpieczeń.

Previous Jak banki i firmy pożyczkowe weryfikują swoich klientów?
Next Od 2020 roku prawo będzie bardziej przyjazne dla najmniejszych firm

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 2 komentarze

Fiskus chce skuteczniej ścigać oszustwa karuzelowe w VAT

Trwają prace nad znowelizowaniem Ordynacji podatkowej w zakresie poszerzenia uprawnień organów podatkowych do przeprowadzania kontroli lub postępowania podatkowego. Zmiany mają polegać na wyznaczaniu jednego organu właściwego do przeprowadzania kontroli w

Wiadomości 0 Comments

Podatnicy muszą pamiętać o rozliczeniu dochodów uzyskanych za granicą

Polacy, którzy wyjeżdżają za granicę do prac sezonowych, muszą pamiętać o rozliczeniu dochodów z tego tytułu przed polskim fiskusem. Dotyczy to też dochodów z wynajmu nieruchomości za granicą czy sprzedaży akcji. Przy takim

Wiadomości 0 Comments

Małych i średnich przedsiębiorców wkrótce czekają elektroniczne kontrole podatkowe

Znowelizowana Ordynacja podatkowa, która wprowadziła obowiązek raportowania w standardzie JPK, obowiązuje od 1 lipca tego roku. Wymagania te dotyczą obecnie jedynie największych przedsiębiorstw. Ustawodawca przewidział w uchwalonych przepisach okresy przejściowe

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź