Co ująć w ostatniej inwentaryzacji firmy?

Co ująć w ostatniej inwentaryzacji firmy?

Przedsiębiorca, który wszczął procedury likwidacji prowadzonej jednostki gospodarczej, jest zobligowany stworzyć spis z natury dóbr wchodzących w skład kapitału firmy.

Owy rejestr obejmuje produkty i usługi objęte obowiązkiem odliczenia podatku w chwili ich nabycia. Ta zasada dotyczy także dóbr, w obrębie których miało zastosowanie prawo o pomniejszeniu należnej kwoty podatku. Najczęściej do tego rodzaju produktów zaliczamy pojazdy osobowe, dla których istnieje mnóstwo możliwości ograniczenia przymusu podatkowego.

Zaprzestanie wykonywania aktywności w ramach prowadzonej firmy trzeba zgłosić do Naczelnika zamiejscowego Urzędu Skarbowego. Ponadto do deklaracji należy dodać recenzję o wykonanym spisie z natury oraz informację o ustalonej na jego podstawie wartości należnego podatku przychodowego.

W rzeczywistości istotne jest, by sprawozdanie obejmowało cały kapitał przedsiębiorstwa z ujęciem dnia zaprzestania aktywności zawodowej lub zgłoszenia oficjalnej likwidacji.

Ewelina Uroda
gazetapodatkowa.net

Previous Jakie informacje powinny znaleźć się na paragonie?
Next Kiedy spółka osiąga dochody?

Może to Ci się spodoba

Czego podatek VAT nie obejmuje?

Podatek VAT czyli innymi słowy podatek od towarów i usług jest najczęściej spotykany w Polsce. Obejmuje większość przedsiębiorców. Są jednak wyjątki, kiedy podatku tego odprowadzać nie trzeba. Jakie to sytuacje?

Kiedy musimy odprowadzić podatek od sprzedaży internetowej?

Portale umożliwiające sprzedaż jednostkowych przedmiotów są coraz bardziej popularne. Nie jest przestępstwem sprzedawanie zbędnego podarunku czy niepotrzebnej rzeczy. Jednak, jeżeli osoba prowadzi sprzedaż hurtową nie płacąc podatku może ponieść konsekwencje

Czy firma ma prawo do ulg podatkowych?

W aktualnie obowiązującym prawie wymienić można przynajmniej kilka powodów, dla których podatnik nie musi spełniać swojego obowiązku podatkowego. Zanim jednak otrzyma taką możliwość musi przestrzegać najważniejsze warunki ustawowe. Co zrobić,

1 Comment

  1. Janka
    Wrzesień 15, 15:38 Reply
    A tak się zastanawiam ile najdłużej powinna trwać inwentaryzacja? Czy jest na to jakiś prawny przepis? Chciałabym zareklamować czajnik, a tu inwentaryzacja trwa już dobre dwa tygodnie.

Zostaw odpowiedź