Co z podatkiem przy zakupie licencji?

Co z podatkiem przy zakupie licencji?

Wielu przedsiębiorców kupuje różne licencje, aby korzystać z programów komputerowych, rozwiązań technologicznych lub innych rzeczy posiadających prawa autorskie. Każda taka transakcja powinna zostać wpisana w koszty uzyskania przychodu. Dlaczego tak się dzieje?

Licencja jest kosztem przede wszystkim dlatego, że jej wykupienie ma bezpośredni wpływ na usprawnienie działania przedsiębiorstwa oraz poprawienie jakości i wydajności. Dodatkowo wprowadzone udogodnienia pozwolą zaoszczędzić czas oraz będą generowały zyski i przysparzały nowych klientów.

Metoda wpisania licencji zależy od kilku czynników. Głównie chodzi o koszty zakupu licencji, okres ważności usługi oraz branżę, w której funkcjonuje działalność gospodarcza.

Jednak warto mieć świadomość, że licencja wykorzystywana jedynie przez rok nie musi być wliczana w koszty. Dopiero w momencie, gdy użytkowanie przedłuży się, wówczas należy dopełnić obowiązku wpisania transakcji w koszty.

Gdy przedsiębiorca (już podczas zakupu) zdaje sobie sprawę, że licencja będzie mu potrzebna tylko przez jakiś czas (do roku), wtedy może jednorazowo zaliczyć ten zakup do kosztów uzyskania przychodu. Jednak każdy błąd wiązał się będzie z dodatkowymi odsetkami.

 

Justyna Błahut
www.gazetapodatkowa.net

Previous Czym jest ulga meldunkowa?
Next Jaki ryczałt za wynajmowanie pojazdów?

Może to Ci się spodoba

Kiedy do kosztów 3 komentarze

Co z kosztami sądowymi?

Wielu przedsiębiorców znajduje się w konflikcie z konkurencją lub byłymi klientami. Często waśnie i spory kończą się w sądzie i to on rozstrzyga kto ma rację. Druga strona musi pokryć

Kiedy do kosztów 1Comments

AC a reperacja pojazdu służbowego

Użytkowanie samochodu służbowego wiąże się w ryzykiem wypadkowym. Gdy dojdzie do kolizji przedsiębiorca może (na podstawie AC) reperować pojazd. Zatem czy naprawdę można uznać za koszty uzyskania przychodów? Wedle ustawy

Najczęstsze problemy 2 komentarze

Czy wymiana opon w samochodzie to wydatek firmowy?

Każdy przedsiębiorca, który zarejestrował swój pojazd na działalność wie, że kupno części i naprawa bywa bardzo kosztowna. Dlatego też wprowadzono udogodnienie, które umożliwia wymianę opon, a następnie wpisanie tej usługi

3 komentarze

 1. Karolina
  04 września, 14:49 Reply
  Bez wątpienia licencja również powinna być opodatkowana i to nie podlega żadnej dyskusji. W ogóle to wszystko powinno być opodatkowane i nie byłoby wątpliwości, co jest, a co nie.
 2. lukiik
  10 sierpnia, 14:06 Reply
  Metoda wpisania licencji zależy od kilku czynników. Warto jest wybrać najlepszą, tą, która będzie dla nas najodpowiedniejsza.
 3. agon
  20 grudnia, 12:12 Reply
  Brakuje tylko informacji o tym, które rodzaje działalności gospodarczej są zwolnione z podatku, przy zakupie licencji.

Zostaw odpowiedź