Co zrobić przed złożeniem wniosku o dotację?

Co zrobić przed złożeniem wniosku o dotację?

Poznaj narzędzia

Większość wniosków w dzisiejszych czasach wypełnia się elektronicznie, ale wcale nie musi to być prawda w naszym przypadku. Dlatego trzeba się dobrze zorientować, jak i gdzie wniosek będzie składany i czy na przykład trzeba to robić osobiście czy można taki wniosek wysłać pocztą tradycyjną bądź elektroniczną. Zazwyczaj trzeba skorzystać ze specjalnego generatora online. Jest to narzędzie bardzo ułatwiające pracę, chociaż czasami jest ono trochę kłopotliwe. Warto pamiętać o regularnym zapisywaniu swojej gotowej pracy w kopii lokalnej, ponieważ zawieszenie się generatora, co jest możliwe, zniweczyłoby dotychczasową pracę. Przed realnym przystąpieniem do pisania pracy można też popróbować, jak wygląda wpisywanie danych, by zaznajomić się z tym przed rozpoczęciem faktycznych działań.

Instrukcja wniosku jest ważna

Unia europejska jest zbiurokratyzowana, przez co stara się być obiektywna i sprawiedliwa. W praktyce oznacza to, że wniosek musi być sporządzany w oparciu o dokładne instrukcje tworzenia takich dokumentów, ponieważ trzeba się wpisywać w ramy projektów i robić to pomimo ograniczonego miejsca na wpisywanie swoich treści. Trzeba być zwięzłym i konkretnym. To daje lepsze wyniki.

Wykonalność wskaźników projektu

Wskaźniki projektu decydują o tym, jak jest on atrakcyjny z punktu widzenia płatnika. Im bardziej jest on atrakcyjny, tym większa szansa na pieniądze. Trzeba się z takimi wskaźnikami zapoznać i potem odpowiednio uzupełnić informacje o nich.

Mogą zdarzyć się niespodzianki

Projekt na początku jego planowania i w momencie ostatecznego wysłania wniosku zazwyczaj nie wygląda tak samo. Pojawiają się modyfikacje, zmienia się koncepcja, ewoluują warunki zewnętrzne. Dlatego trzeba być gotowym do nanoszenia poprawek na swoim wniosku. Potrzebna jest tutaj elastyczność.

Czy to ma sens?

Dotacje przyznają instytucje publiczne, ale to wcale nie oznacza, że aspekt rynkowy jest tutaj nieważny. Wręcz przeciwnie, ponieważ instytucje unijne nastawione są na rozwój realnych firm na realnym rynku i dlatego warto jest sobie zadawać pytanie, czy jako inwestor zewnętrzny sam przedsiębiorca zainwestowałby w prezentowany przez siebie projekt. W ten sposób na projekt patrzy płatnik.

Dotacje unijne bez pisania wniosku?

Zazwyczaj do skorzystania z pieniędzy unijnych konieczne jest napisanie odpowiedniego wniosku, a jego wypełnienie nie jest tak proste jak mogłoby się wydawać. Nie zawsze jest to jednak konieczne. Czasami można uzyskać pieniądze bez tego, chociaż w takim przypadku też trzeba pokonać pewne przeszkody i wystartować w przetargu.

Środki unijne trafiają do naszego kraju na bardzo różne sposoby. Najczęściej są to pieniądze przeznaczone dla małych i średnich przedsiębiorstw, które starają się rozwijać swoją produktywność i innowacyjność, zdobywać nowe rynki czy poszerzać zatrudnienie. Takie firmy piszą odpowiednie wnioski i konkurują w ramach różnych programów czy funduszy o dostępne pieniądze. Jest to najpopularniejszy sposób pozyskiwania pieniędzy, ale bynajmniej nie jedyny.

Coraz więcej środków trafia też bezpośrednio do sektora publicznego, czyli głównie do samorządów, które następnie realizują dzięki tym pieniądzom różne cele własne. Wśród tych celów odnajdziemy chociażby rozbudowę infrastruktury ekologicznej, transportowej, termomodernizację budynków, cyfryzację urzędów i wiele innych działań w szerokiej gamie dziedzin. Samorządy pieniądze te wydają przez podległe im jednostki budżetowe, jak również współdziałają z organizacjami trzeciego sektora, czyli z różnymi fundacjami, które działają na rzecz realizacji celów społeczności lokalnej i ponadlokalnej.

W sposób oczywisty samorządy nie posiadają narzędzi do bezpośredniej realizacji projektów o większej skali lub wymagających wyższego poziomu specjalizacji. W takich sytuacjach do teatru zdarzeń wchodzą inni aktorzy – przedsiębiorstwa działające w charakterze podwykonawców. Innymi słowy, pojawiają się zamówienia publiczne, które ktoś musi zrealizować.

Dobrym źródłem wiedzy na temat tego typu finansowanych ze środków unijnych zamówień publicznych jest baza konkurencyjności, czyli specjalny system informatyczny, który dba o to, by udzielanie zamówień publicznych miało charakter przejrzysty i rynkowy, co jest wymogiem finansowania ze środków europejskich. Z punktu widzenia przedsiębiorcy jest to po prostu miejsce, gdzie zebrane zostały oferty i odpowiedzi na nie.

Wyszukiwanie w takiej bazie jest bardzo proste, ponieważ wystarczy tylko wskazać interesujący nas obszar i słowo kluczowe. Bardziej zaawansowana metoda wyszukiwania pozwala skupiać się na bardzo konkretnych kwestiach, takich jak chociażby NIP zamawiającego czy kod CPV danej inwestycji określający jej sformalizowany typ. Po uzyskaniu wstępnych wyników można zastosować dodatkowe filtry.

Więcej na http://rpolubelskie.pl/

Previous Kredyt gotówkowy - jak wybrać najlepszy?
Next Gospodarka wyjdzie z recesji dzięki konsumpcji prywatnej

Może to Ci się spodoba

Finanse 0 Comments

Firmy pośrednictwa finansowego przedstawiły swoje propozycje regulacji rynku

Ustawa o kredycie hipotecznym i nadzorze nad pośrednikami finansowymi może doprowadzić do likwidacji pośrednictwa kredytowego w Polsce – oceniają firmy z branży. Jako alternatywę dla zakazu prowizji od banków postulują m.in. rozdzielenie pośrednictwa i doradztwa kredytowego oraz wprowadzenie

Finanse 0 Comments

Kto powinien skorzystać z księgowości internetowej?

Wielu właścicieli posiada poważne problemy z prowadzeniem księgowości w firmie. Niektórzy potrzebują pomocy księgowej, ale zazwyczaj chcą sobie radzić z zawiłymi przepisami samodzielnie. Czy warto szukać księgowości internetowej? Jak to

Finanse 0 Comments

Polska staje się potęgą w branży wierzytelności

Rynek wierzytelności jest wart 20–25 mld zł i z roku na rok notuje wzrosty. Trafia na niego coraz więcej wierzytelności bankowych, ale swoje portfele sprzedają też przedsiębiorstwa telekomunikacyjne, ubezpieczyciele oraz dostawcy energii,

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź