Czy do kosztów wliczać poczęstunek?

Częste spotkania z klientami biznesowymi, narady, zebrania z pracownikami wymagają przygotowania odpowiedniego poczęstunku. Czasami wystarczy woda, innym razem kawa, herbata czy ciastka. Jak potraktować zakup tych produktów? Czy powinny zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodu?

Według państwowych instytucji skarbowych skromny poczęstunek podawany w celach grzecznościowych może zostać zaliczony do kosztów. Ulgami tymi objęte są głównie branże administracyjne, księgowe lub inne, które skupiają swoją pracę w pomieszczeniach biurowych.

Warto jednak zaznaczyć, że poczęstunek powinien wiązać się bezpośrednio z oczekiwanym zyskiem, np. spotkanie z klientem jest pretekstem do podpisania korzystnego kontraktu źródłem dochodu dla firmy.

Warto rozróżnić jednak zakup poczęstunku na potrzeby reprezentacyjne przedsiębiorstwa, a spotkanie z współpracownikami. W tym drugim przypadku nie można wliczyć w koszty. Przede wszystkim dlatego, że proponowane produkty mają być reklamą pozytywnie przedstawiać firmę.

Aby wliczyć w koszty poczęstunek należy mieć ku temu podstawy. Głównie chodzi o faktury i ewentualne zyski wynikające ze spotkań z klientami.

 

Justyna Błahut
www.gazetapodatkowa.net

Previous Czy korzystanie z kablówki jest kosztem uzyskania przychodu?
Next Co z zakupem sprzętu komputerowego?

Może to Ci się spodoba

Reprezentacja i reklama 5 komentarzy

Jak obniżyć koszt delegacji służbowej

W wielu branżach służbowe wyjazdy i delegacje to istotne obciążenie dla budżetu firmy. Oczywiście część kosztów, związanych z wyjazdem pracownika, można wpisać jako koszty uzyskania przychodu, jednak nie zawsze jest

Reprezentacja i reklama 3 komentarze

Czy ubrania służbowe są kosztem podatkowym?

Wielu przedsiębiorców musi jeździć na spotkania biznesowe z kontrahentami lub załatwiać różne sprawy firmowe w urzędach. Aby należycie reprezentować swoje miejsce pracy warto wyglądać schludnie i profesjonalnie. Wśród mężczyzn królują

Reprezentacja i reklama 1Comments

Google AdSense a podatki

Każda firma, która swoje usługi kieruje przede wszystkim do internautów może oczekiwać na większe pieniądze. Przede wszystkim w związku z umieszczanymi na swojej stronie internetowej reklamami. Z wsparciem przychodzi Google

2 komentarze

  1. Karolina
    04 września, 14:53 Reply
    Moim zdaniem to, czy będzie poczęstunek powinno być tylko i wyłącznie decyzją przedsiębiorcy. Nie ma on takiego obowiązku, a to czy to zorganizuje zależy od niego.
  2. agon
    20 grudnia, 12:04 Reply
    Dokładnie. My idąc do pracy bierzemy jedzenie i nie patrzymy na nikogo, oni jak chcą to niech też biorą jedzenie na spotkania biznesowe.

Zostaw odpowiedź