Czy można opodatkować wynajęcie komputerów od zagranicznej firmy?

Czy można opodatkować wynajęcie komputerów od zagranicznej firmy?

Coraz częściej ze specjalistycznego sprzętu komputerowego korzystają tez polskie firmy. Jest to wygodna forma zwłaszcza, gdy trzeba wykonać specyficzne zlecenie i wynajęcie takiego sprzętu jest bardziej opłacalne niż jego zakup. Wątpliwością może być czy taki sprzęt nie jest tzw. „urządzeniem przemysłowym” opisanym w art. 21 ustawy o CIT.

Opodatkowaniu podatkiem u źródła, według regulacji prawych, podlegają przychody pochodzące z udzielenia prawa do użytkowania urządzenia przemysłowego. Przepisy prawa podatkowego nie podają dokładnej definicji urządzenia przemysłowego.

Jako przykład może służyć definicja zinterpretowana przez Wyższy Sąd Apelacyjny we Wrocławiu, który w uzasadnieniu wyroku z dnia 8 marca 1998 roku określił, że urządzeniem jest zespół elementów lub mechanizm służący do wykonywania określonych czynności, które służą ułatwieniu pracy i jest urządzeniem przeładunkowym lub transportowanym. Przymiotnik „przemysłowy” oznacza natomiast, że coś dotyczy przemysłu jest z nim związane i wykorzystywane w nim.

Sąd stwierdził, że przemysł jest produkcja materialną polegająca na masowym wytwarzaniu produktów przy użyciu urządzeń mechanicznych. Oznacza to, że „urządzeniem mechanicznym” jest takie urządzenie, które jest przeznaczone do wykorzystanie w przemyśle i ściśle z tym sektorem związane.

Definicja „komputera” jest inna i mówi, że jest to sterowane przez program urządzenie elektroniczne, które przetwarza informacje zapisane cyfrowo oraz wyszukuje, przetwarza i porządkuje dane oraz steruje pracą innych urządzeń. Zatem wniosek jest taki, że komputer nie należy do urządzeń przemysłowych mimo, iż jest on wykorzystywany w dziedzinie przemysłu i chociaż nie spełnia zadań przemysłowych może sterować innymi urządzeniami wykorzystywanymi w tym sektorze. Fakt, iż dany sprzęt może być wykorzystany w określonej dziedzinie nie może jednoznacznie decydować o określeniu komputera jako urządzenia przemysłowego, ponieważ  jest on urządzeniem naukowym lub handlowym, którego wynajęcie podlega opodatkowaniu.

Organy podatkowe wyrażają niekiedy odmienny pogląd na taką sprawę. Opisany powyżej wyrok wydany przez wrocławski Wyższy Sąd Apelacyjny dotyczył sprawy, w której organ podatkowy wynajęcie sprzętu komputerowego określił jako podlegający opodatkowaniu tzw. „podatkiem u źródła”.

Joanna Walerowicz
www.gazetapodatkowa.net

Previous Rzeczy używane bez VAT
Next Nowe stawki podatku VAT

Może to Ci się spodoba

Dokumentacja i rozliczanie 1Comments

Jak wpisać leasing do ksiąg rachunkowych?

Obecnie część przedsiębiorców posiada problemy finansowe lub kłopoty ze spłatą kredytu. Dobrym rozwiązaniem dla małych firm jest skorzystanie z leasingu. Decydują się na niego właściciele, którzy muszą zakupić pojazd mechaniczny.

Koszty 0 Comments

Zwrot nakładów na nowe technologie a ulga CIT

Nabywając nowe technologie podatnik może skorzystać z  możliwości odliczenia 50% wysokości wydatków od swojego dochodu. Trzeba jednak pamiętać, że jakakolwiek forma zwrotu nakładów poniesionych na zakup technologii, pozyskana w ciągu

Dokumentacja i rozliczanie 1Comments

Czy ceny transferowe są kontrolowane?

W trakcie przygotowywania dokumentacji podatkowych lub druków indywidualnych dla firmy, nadchodzi pora na ustalenie cen transferowych. Czym są w rzeczywistości oraz kiedy powinny być stosowane? Czy ktoś kontroluje ich wartość?

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź