Czy szczepienia są przychodem pracownika?

Wiele przedsiębiorstw obecnie próbuje zagwarantować swoim pracownikom jak najwięcej uproszczeń. Jednym z nich jest finansowanie okresowych szczepień pracowników. Jest to nieobowiązkowe, dlatego też decydują sami zatrudnieni. Nie jest tajemnicą, że inwestowanie w takie działania jest posunięciem strategicznym, ponieważ szczepienia mogą uchronić przed groźnymi infekcjami w okresie zimowym. Warto pochylić się nad dylematem czy sezonowe szczepienia są przychodem pracownika.

Wedle prawa, to na pracodawcy ciąży odpowiedzialność opłacenia kosztów za zakup szczepionek dla i są one przychodem dla samych pracowników. Oznacza to, że za kupno leków pracodawca powinien oddać podatek (pochodzący z honorarium podwładnego).

Pracownik może uniknąć opłacenia podatku na zakup szczepionki w przypadku, gdy zatrudniający nie będzie w stanie określić jednostkowej kwoty w stosunku do pojedynczego pracownika. Taki problem może rozwiązać utworzenie tabeli szczepień.

W przypadku osób pracujących na zasadach umowy zlecenie (bez ubezpieczenia społecznego), osób, które nie ukończyły 26 roku życia oraz są uczniami/studentami, wtedy zysk wynikający z zakupu szczepienia zostanie obciążony podatkiem i sfinansowany przez pracodawcę.

 

 

Justyna Błahut
www.gazetapodatkowa.net

Previous Jak obliczyć listę płac?
Next Kiedy działalność edukacyjna jest zwolniona z VAT-u?

Może to Ci się spodoba

Najczęstsze problemy 13 komentarzy

Bilety i paragony – kiedy fiskus uzna je za dowód poniesienia wydatku?

Działalność gospodarcza polega nie tylko na uzyskiwaniu jak najwyższych dochodów, ale również na optymalizacji kosztów i obciążeń publicznoprawnych. W zakresie podatkowym, przedsiębiorcy starają się zaliczyć jak największą ilość wydatków do

Co jest kosztem 3 komentarze

Mandaty i sakncje a koszty podatkowe

Zazwyczaj podstawą do wystawienia mandatu lub upomnienia jest przekroczenie obowiązującego prawa i działanie wbrew uchwalonym przepisom. Ich wysokość zależy od skali popełnionego czynu oraz skutków. Czy opłaty i sankcje mogą

Co jest kosztem 1Comments

Co to są ujemne różnice kursowe?

Dokonując transakcji w walutach obcych podatnicy maja obowiązek przeliczyć wartość tych walut w złotówkach. W momencie dokonywania transakcji oraz w chwili jej rozliczania. Za pierwszym razem waluta jest wyceniania na

1 Comment

  1. Adamek
    11 września, 14:43 Reply
    Nie wiem skąd takie informacje, ale wielu przedsiębiorców prywatnych nie chcą właśnie zagwarantować pracownikom uproszczeń, bo przecież to są dodatkowe koszty, a mniej pieniędzy dla nich.

Zostaw odpowiedź