Czy udzielenie pożyczki członkom rodziny jest opodatkowane?

Czy udzielenie pożyczki członkom rodziny jest opodatkowane?

Czy w sytuacji, gdy matka podpisuje ze swoją córką umowę na pożyczkę za takie działanie trzeba zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych?

Odpowiedź brzmi: nie, ponieważ jest to czynność nieobjęta podatkiem, pod warunkiem, że spełnione będą dwa warunki:

– w ciągu dwóch tygodni od daty zawarcia umowy pożyczki we właściwym urzędzie skarbowym zostanie zgłoszona deklaracja odnosząca się do podatku od czynności cywilnoprawnych PCC-3,

– uzyskanie przez pożyczkobiorcę środków pieniężnych na jego konto bankowe, rachunek prowadzony przez powszechną kasę oszczędnościowo-kredytową lub za pośrednictwem przekazu pocztowego zostanie poświadczone.

Jeżeli przytoczone warunki nie zostaną spełnione umowa pożyczki zawarta pomiędzy matką i córką będzie objęta opodatkowaniem od czynności cywilnoprawnych w wielkości 2% ponad kwotę wolną 9637 zł. Warunkiem jest tutaj sytuacja, że poprzednich pięciu latach przed zawarciem umowy matka nie udzieliła żadnego innego kredytu córce. Jeżeli było inaczej i łączna wysokość reszty udzielonych pożyczek w tym okresie nie przekroczyła przedmiotowej kwoty wolnej, należy wtedy uwzględnić ich całkowitą wartość i wówczas nadwyżkę zaciągniętych pożyczek ponad sumę 9637 zł należy objąć podatkiem zgodnie ze stawką 2%.

Joanna Walerowicz
www.gazetapodatkowa.net

Previous Złodziej prądu musi zapłacić podatek akcyzowy
Next Faktury korygujące in plus - kiedy odliczyć naliczony podatek?

Może to Ci się spodoba

Odliczanie i zwroty podatku 1Comments

Zwrot za materiały budowlane – kogo dotyczy i na jakich zasadach

Możliwość ubiegania się o zwrot za materiały budowlane na cele mieszkaniowe mają osoby, które wydatków dokonały po 1 stycznia 2006r. Ci, którzy zakupy materiałów poczynili po 1 stycznia 2014r. z

Kiedy musimy odprowadzić podatek od sprzedaży internetowej?

Portale umożliwiające sprzedaż jednostkowych przedmiotów są coraz bardziej popularne. Nie jest przestępstwem sprzedawanie zbędnego podarunku czy niepotrzebnej rzeczy. Jednak, jeżeli osoba prowadzi sprzedaż hurtową nie płacąc podatku może ponieść konsekwencje

Czy w likwidacyjnym spisie z natury ujmować samochód?

Większość właścicieli firm korzysta z pojazdów mechanicznych, aby wypełniać wszystkie zlecenia zawodowe, zobaczyć się z kontrahentem lub dowieźć towar. Z chwilą likwidowania działalności gospodarczej trzeba sporządzić likwidacyjny spis z natury.

1 Comment

  1. Janka
    15 września, 15:45 Reply
    Nie rozumiem jak matka może pisać umowę, gdy pożycza córce pieniądze, po prostu dla mnie nie jest to do wyobrażenia. W końcu to rodzina i chyba powinniśmy sobie pomagać.

Zostaw odpowiedź