Czy w spółce cywilnej odprowadza się podatek dochodowy?

Czy w spółce cywilnej odprowadza się podatek dochodowy?

CIT to nic innego jak podatek dochodowy od osób prawnych. Innymi słowy sposób rozliczania spółek z dochodów, które uzyskują. W przypadku spółek cywilnych CIT nie obowiązuje. Oznacza to, że nie trzeba odprowadzać tego podatku. Jakie cechy zatem ma spółka cywilna? Jak powinna się rozliczać ze swoich dochodów?

Podatek dochodowy od osób prawnych nie dotyczy spółek cywilnych, ponieważ nie mają one osobowości prawnej. Tak wynika z ustawy oraz przepisów polskiego prawa. Dodatkowo powyższe postanowienia można wyczytać w kodeksie cywilnym.

Jak zatem rozlicza się spółka cywilna? Okazuje się, że nie robi tego jako całość. Zatem każdy współwłaściciel odprowadza podatek samodzielnie. W związku z tym, że spółka nie posiada majątku, nie może równocześnie brać kredytów, ani mieć zadłużeń.

Wszystkie przychody wynikające z działalności spółki są rozdzielane wprost proporcjonalnie do posiadanych udziałów. Oznacza to, że każdy wspólnik dostaje tyle, ile zostało mu zapisane w umowie. Od tych właśnie sum należy odliczać podatek. Tak samo dzieje się w przypadku ewentualnych zadłużeń lub strat. Wspólnicy płacą według przydzielonych udziałów.

 

Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net

Previous Co ze starą kasą fiskalną?
Next Jak odliczyć ulotki i plakaty dla firmy?

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Polacy coraz częściej kupują produkty bankowe w kanałach zdalnych

Klienci coraz częściej korzystają ze zdalnych kanałów w bankowości. W BZ WBK 90 proc. interakcji z klientami następuje za pomocą multikanałowej platformy. Coraz więcej osób decyduje się także na zakup produktów i usług

Finanse 0 Comments

Małe i średnie firmy w najlepszej kondycji od lat. Konieczne jednak inwestycje w innowacje i eksport

Mikro-, małe i średnie firmy są w najlepszej kondycji od lat – oceniają przedstawiciele Banku Zachodniego WBK na podstawie portfela kredytowego. Sektor ten jest siłą napędową gospodarki – 1,7 mln tego typu

Wiadomości 0 Comments

Cena ropy naftowej do końca roku nie powinna być wyższa niż 60 dolarów za baryłkę

Do końca 2017 roku cena za baryłkę ropy naftowej nie powinna przekroczyć 60 dolarów – uważa analityk rynku paliw z e-petrol.pl. Cenę mogłyby podbić niepokoje polityczne lub wręcz działania militarne w krajach eksportujących

1 Comment

  1. Rafał
    11 września, 14:26 Reply
    A czy moglibyście zrobić osobny artykuł, który będzie mówił, które zawody mogą być podpięte pod spółkę cywilną? Mnie by się to bardzo przydało, a artykuły mają świetne tematy.

Zostaw odpowiedź