Dzielenie majątku a podatki

Dzielenie majątku a podatki

Dzielenie majątku przez małżonków następuje zwykle w chwili rozwodu. Według sprawiedliwego podziału każdy dostaje połowę dóbr. Jednak co zrobić w przypadku, gdy wspólnota majątkowa dotyczy nieruchomości lub innych przedmiotów namacalnych? Jak satysfakcjonująca dokonać rozdzielności?

Przede wszystkim należy pamiętać, że małżonkowie w chwili zawarcia związku małżeńskiego musza podpisać tzw. wspólnotę majątkową. Innymi słowy jest to dokument, który poświadcza, że wszystkie dobra pozyskane po ślubie należą do obu stron. Jeśli poszczególne przedmioty nie znalazły się na liście wspólnotowej, wówczas podlegają indywidualnym podziałom (zgodnie z prawdą).

Nie można zapominać, że podział majątku zdejmuje z każdego małżonka prawo współwłasności i rozdysponowuje elementami majątku według ustaleń. W momencie tym powstaje obowiązek podatkowy związany z pozyskaniem części wspólnej na własny użytek. Wartość podatku zależy od wyceny przyjętego majątku.

Ten sam podatek dotyczy także przekazu testamentowego, darowizny lub spadku, zasiedzenia lub unieważnienia współwłasności. Oznacza to, że nabycie dobra materialnego o konkretnej wartości zmusza do odprowadzenia podatku.

Justyna Błahut
www.gazetapodatkowa.net

Previous Jakie sankcje karne za nie złożenie deklaracji VAT -7?
Next Skutki zwrotu dofinansowania przez pracodawcę

Może to Ci się spodoba

Podatek od spadków i darowizn 2 komentarze

Odrzucony spadek – co dalej?

Spadek to zwykle dobra wiadomość dla rodziny i najbliższych, ponieważ mają szansę przejąć dobytek zmarłego. Jednak nie zawsze informacja o testamencie przyjmowana jest entuzjastycznie. Czasami osoby spokrewnione nie chcą przyjąć

Podatek od spadków i darowizn 3 komentarze

Co należy zrobić, aby zapłacić podatek od spadku?

Poniższy opis przedstawia zasady obowiązujące przy poprawnym rozliczeniu podatku od spadku: – Postępowanie sądowe: Stwierdzenie nabycia spadku Po śmierci spadkodawcy spadkobierca ma 6 miesięcy na złożenie oświadczenia o zaakceptowaniu lub

Podatki osobiste 0 Comments

Podatek od nadwyżki mienia – nierówny dział spadku

Nierówny dział spadku często wynika z aktualnych potrzeb i możliwości spadkobierców, a gdy zgodzą się oni, co do działu, odbywa się on bez spłat i dopłat. Choć fiskus widzi w

1 Comment

  1. Bronek
    12 września, 16:46 Reply
    Nie zawsze podział dóbr jest sprawiedliwy, bo coraz więcej małżeństw podpisuje intercyzę przed ślubem i w chwili rozwodu każdy bierze to co wniósł na początku do małżeństwa.

Zostaw odpowiedź