Gewerbe w Niemczech – jakie podatki należy odliczyć?

Gewerbe w Niemczech – jakie podatki należy odliczyć?

Dla wielu ludzi mieszkających w Niemczech, założenie Gewerbe jest korzystniejsze niż pracowanie dla kogoś. Gewerbeanmeldung, bo tak brzmi rozwinięcie tego potocznego skrótu, to zarejestrowanie własnej działalności gospodarczej u zachodnich sąsiadów Polski. Jeśli interesuje Cię ten temat i chcesz dowiedzieć się o nim więcej, przeczytaj poniższy artykuł.

Gewerbe w Niemczech – co to jest?

Jak już zostało wyżej wspomniane, Gewerbe to wpisanie do ewidencji działalności gospodarczej na terenie Niemiec. Może ono dotyczyć osób fizycznych (np. jednoosobowa działalność gospodarcza) lub osób prawnych (GmBh – niemiecki odpowiednik polskiej sp. z. o. o.). Obowiązkowe jest zarejestrowanie podmiotów gospodarczych związanych ze świadczeniem usług (np. budowlanych, związanych z przemysłem, wytwórstwem lub handlem). Założenie własnej działalności jest możliwe dla każdej pełnoletniej osoby. Najważniejszy jest pomysł i motywacja.

W dużym skrócie, po podjęciu decyzji należy wypełnić wniosek i zgłosić się z dowodem osobistym do Urzędu ds. Działalności Gospodarczej (Gewerbeamt). Za rejestrację należy uiścić opłatę, która w zależności od regionu, waha się od 15 do 65 euro.

Pomimo nieobowiązkowych składek na ubezpieczenie emerytalne, należy pamiętać, że ubezpieczenie zdrowotne jest wymagane. W obrębie tej drugiej składki możesz wybrać czy wolisz należeć do jednej z prywatnych lub ustawowych kas chorych.

Podatki w Niemczech

Dla spółek kapitałowych (czyli tych z GmBh na początku) istnieją dwa obowiązkowe podatki dochodowe, które nałożone są na ich dochody. Nazywają się one Körperschaftsteuer oraz Gewerbesteuer. Dla niewtajemniczonych osób, te dwa rodzaje podatków mogą się różnić tylko nieznacznie. Jednak tak naprawdę, odróżnia je od siebie nie tylko stawka podatkowa, ale również sposób obliczania podstawy opodatkowania.

Körperschaftsteuer

Powyższy podatek jest analogicznym odpowiednikiem polskiego podatku dochodowego od osób prawnych. Jest on opłatą bezpośrednią, którą trzeba wpłacić do Finanzamtu (niemiecki urząd podatkowy). Körperschaftsteuer obciąża dochody uzyskane w ciągu roku kalendarzowego przez osobę prawną. Obowiązkowe jest odprowadzenie tego podatku dla form prawnych, takich jak:

  • spółki kapitałowe (AG, GmbH, KGaA),
  • zakłady osób prawnych prawa publicznego,
  • spółdzielnie, które bazują na działalności gospodarczej lub produkcyjnej,
  • instytucje, fundacje oraz stowarzyszenia,
  • towarzystwa funduszy ubezpieczeniowych oraz emerytalnych.

Z odprowadzania powyższego podatku zwolnione są przedsiębiorstwa państwowe, organizacje zawodowe oraz partie polityczne.

Gewerbesteuer

Jest to podatek od działalności gospodarczej w Niemczech. Podobnie jak w przypadku poprzedniej składki, ta również jest uzależniona od wielkości dochodów danego przedsiębiorstwa. Jest to bardzo ważny podatek, ponieważ obciąża dochody każdego rodzaju działalności gospodarczej w Niemczech. Gewerbesteuer jest również obowiązkowy dla jednoosobowych działalności, czyli Gewerbe. Z odprowadzania tego podatku zwolnieni są jedynie freelancerzy, czyli zawody wolne. Podatek obierany jest przez gminę, w której dana spółka ma siedzibę.

Previous PRZEPUKLINA ROZWORU PRZEŁYKOWEGO

Może to Ci się spodoba

Podatki osobiste 0 Comments

Obliczanie podatku od nieruchomości budzi wątpliwości nie tylko podatników, lecz także organów podatkowych

Przepisy wyznaczające zakres opodatkowania nieruchomości są na tyle skomplikowane i niejednoznaczne, że nie tylko podatnicy, lecz także organy podatkowe mają problemy z ustaleniem, co powinno podlegać opodatkowaniu – oceniają eksperci. Ustawa o podatkach i opłatach

Podatki osobiste 0 Comments

Opłata audiowizualna to nowy podatek – wszyscy zapłacimy podwójnie

Od 1 lipca w miejsce abonamentu RTV ma wejść w życie nowa opłata audiowizualna doliczana do rachunku za prąd. Od każdego punktu poboru prądu energii ma być pobierane 15 zł miesięcznie. Koszty

Podatki osobiste 3 komentarze

Kto może być zwolniony z opodatkowania?

Warunkiem zwolnienia od podatku jest nie przekroczenie sumy opodatkowanej sprzedaży wymienionej w ustawie. Natomiast z tych przepisów są wyłączone podmioty świadczące usługi doradcze i prawnicze. Granica, jakiej nie można przewyższyć,

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź