Handel alkoholem bez akcyzy opodatkowany CIT

Handel alkoholem bez akcyzy opodatkowany CIT

Prowadzenie działalności zarobkowej w sposób zorganizowany i ciągły jest działalnością gospodarczą podlegającą przepisom prawa podatkowego, nawet jeśli działalność ta polega na sprzedaży alkoholu i papierosów bez akcyzy.

Mężczyzna, który wraz ze znajomym trudnił się sprzedażą alkoholu i tytoniu bez akcyzy i bez zgłoszenia działalności gospodarczej. Urzędnicy organów podatkowych określili więc metodą oszacowania dochody, które należy opodatkować. Zasady szacunku określone są w art. 23 par. 4 Ordynacji podatkowej. Podstawowych danych do oszacowania dostarczył wspólnik mężczyzny, który poinformował organy o ilości sprzedawanych alkoholi i tytoniu oraz cenach, za które dokonywano sprzedaży.

Mężczyzna broniąc się przed domiarem wskazywał, że zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT, państwo nie może domagać się zapłaty podatku od przychodów pochodzących z czynności, które nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy.

Organy podatkowe nie zgodziły się z taki poglądem. Wg fiskusa prowadzenie działalności gospodarczej, niezależnie od opinii podatnika oraz dopełniania lub nie obowiązków ciążących na nim z tego tytułu, jest niepodważalnym faktem. Przestępcze działalność polegała na odkażaniu alkoholu oraz wprowadzenie go do nielegalnego obrotu. Przychód uzyskany przez podatnika nie jest przychodem pochodzącym od czynności, które nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy, gdyż umowa sprzedaży jest umową uregulowaną w przepisach Kodeksu cywilnym. Handel alkoholem jest natomiast dozwolony. Podobnie rzecz się ma z handlem papierosami bez akcyzy.

Mężczyzna odwołał się do sądu. Ten stwierdził, że nieważność umowy na gruncie prawa cywilnego nie musi oznaczać, że od przychodów z tego tytułu nie można pobierać PIT. Sąd wskazał na  wyroki Naczelnego Sądu Administracyjnego z 11 stycznia 2011 r. (sygn. akt II FSK 1624/09) i z 15 stycznia 2008 r. (sygn. akt II FSK 1578/06). W drugim z nich NSA stwierdził, że jeśli korzyść majątkowa może być uznana za przychód na gruncie ustawy o PIT, to można od niej pobrać podatek.


Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.-
* Wymagane

Dziękujemy za zainteresowanie finansowaniem działalności! Nasz konsultant skontaktuje się tak szybko, jak to tylko będzie możliwe!

Previous Jak uniknąć korekty kosztów podatkowych?
Next Ulga prorodzinna dla rodzica faktycznie sprawującego opiekę

Może to Ci się spodoba

Zwrot za materiały budowlane – kogo dotyczy i na jakich zasadach

Możliwość ubiegania się o zwrot za materiały budowlane na cele mieszkaniowe mają osoby, które wydatków dokonały po 1 stycznia 2006r. Ci, którzy zakupy materiałów poczynili po 1 stycznia 2014r. z

Gminy centralizują rozliczenia VAT

W 2013r. Naczelny Sąd Administracyjny odmówił jednostkom budżetowym prawa samodzielności jako podatnika VAT. Tej jesieni takie stanowisko zajął również Trybunał Sprawiedliwości UE. Gminy muszą przejąć przejąć rozliczenia VAT jednostek podległych.

Rozliczenia VAT 0 Comments

VAT a wartość aportu

Wyznaczenie wartości świadczenia niepieniężnego wnoszonego do kapitału zakładowego spółki to czynność, która może nastręczyć pewnych problemów, szczególnie gdy świadczenie to będzie stanowiło podstawę opodatkowania VAT. Kwestią dyskusyjną jest uznawanie wartości

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!