Handel alkoholem bez akcyzy opodatkowany CIT

Handel alkoholem bez akcyzy opodatkowany CIT

Prowadzenie działalności zarobkowej w sposób zorganizowany i ciągły jest działalnością gospodarczą podlegającą przepisom prawa podatkowego, nawet jeśli działalność ta polega na sprzedaży alkoholu i papierosów bez akcyzy.

Mężczyzna, który wraz ze znajomym trudnił się sprzedażą alkoholu i tytoniu bez akcyzy i bez zgłoszenia działalności gospodarczej. Urzędnicy organów podatkowych określili więc metodą oszacowania dochody, które należy opodatkować. Zasady szacunku określone są w art. 23 par. 4 Ordynacji podatkowej. Podstawowych danych do oszacowania dostarczył wspólnik mężczyzny, który poinformował organy o ilości sprzedawanych alkoholi i tytoniu oraz cenach, za które dokonywano sprzedaży.

Mężczyzna broniąc się przed domiarem wskazywał, że zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT, państwo nie może domagać się zapłaty podatku od przychodów pochodzących z czynności, które nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy.

Organy podatkowe nie zgodziły się z taki poglądem. Wg fiskusa prowadzenie działalności gospodarczej, niezależnie od opinii podatnika oraz dopełniania lub nie obowiązków ciążących na nim z tego tytułu, jest niepodważalnym faktem. Przestępcze działalność polegała na odkażaniu alkoholu oraz wprowadzenie go do nielegalnego obrotu. Przychód uzyskany przez podatnika nie jest przychodem pochodzącym od czynności, które nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy, gdyż umowa sprzedaży jest umową uregulowaną w przepisach Kodeksu cywilnym. Handel alkoholem jest natomiast dozwolony. Podobnie rzecz się ma z handlem papierosami bez akcyzy.

Mężczyzna odwołał się do sądu. Ten stwierdził, że nieważność umowy na gruncie prawa cywilnego nie musi oznaczać, że od przychodów z tego tytułu nie można pobierać PIT. Sąd wskazał na  wyroki Naczelnego Sądu Administracyjnego z 11 stycznia 2011 r. (sygn. akt II FSK 1624/09) i z 15 stycznia 2008 r. (sygn. akt II FSK 1578/06). W drugim z nich NSA stwierdził, że jeśli korzyść majątkowa może być uznana za przychód na gruncie ustawy o PIT, to można od niej pobrać podatek.


Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.-
* Wymagane

Dziękujemy za zainteresowanie finansowaniem działalności! Nasz konsultant skontaktuje się tak szybko, jak to tylko będzie możliwe!

Previous Jak uniknąć korekty kosztów podatkowych?
Next Ulga prorodzinna dla rodzica faktycznie sprawującego opiekę

Może to Ci się spodoba

Rewolucja w kontroli podatku VAT

Na dodatkowe wpływy w wysokości 200 mln zł w pierwszym roku i 300 mln zł w drugim liczy Ministerstwo Finansów po wprowadzeniu Jednolitego Pliku Kontrolnego w rozliczeniach przedsiębiorców z fiskusem. W wybranych przypadkach nowy system zakłada

Akcyza 0 Comments

Aktualne opłaty paliwowe

W obecnych roku wzrosły wszystkie opłaty paliwowe, co skutkuje podniesieniem cen paliw. Jak dokładnie kształtują się stawki podwyżek? Opłaty za wyroby paliwowe kształtują się następująco: za 1000 litrów benzyny silnikowej

Które wyroby tytoniowe podlegają akcyzie?

W 2015 roku ustawodawca poszerzył zakres opodatkowania akcyzą wyrobów tytoniowych, m.in. w zakresie opodatkowania papierosów skręcanych przez maszyny udostępniane w punktach obsługi detalicznej, czy też sprzedaży tzw. „cygar imprezowych”. Zarówno

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź