Handel alkoholem bez akcyzy opodatkowany CIT

Handel alkoholem bez akcyzy opodatkowany CIT

Prowadzenie działalności zarobkowej w sposób zorganizowany i ciągły jest działalnością gospodarczą podlegającą przepisom prawa podatkowego, nawet jeśli działalność ta polega na sprzedaży alkoholu i papierosów bez akcyzy.

Mężczyzna, który wraz ze znajomym trudnił się sprzedażą alkoholu i tytoniu bez akcyzy i bez zgłoszenia działalności gospodarczej. Urzędnicy organów podatkowych określili więc metodą oszacowania dochody, które należy opodatkować. Zasady szacunku określone są w art. 23 par. 4 Ordynacji podatkowej. Podstawowych danych do oszacowania dostarczył wspólnik mężczyzny, który poinformował organy o ilości sprzedawanych alkoholi i tytoniu oraz cenach, za które dokonywano sprzedaży.

Mężczyzna broniąc się przed domiarem wskazywał, że zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT, państwo nie może domagać się zapłaty podatku od przychodów pochodzących z czynności, które nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy.

Organy podatkowe nie zgodziły się z taki poglądem. Wg fiskusa prowadzenie działalności gospodarczej, niezależnie od opinii podatnika oraz dopełniania lub nie obowiązków ciążących na nim z tego tytułu, jest niepodważalnym faktem. Przestępcze działalność polegała na odkażaniu alkoholu oraz wprowadzenie go do nielegalnego obrotu. Przychód uzyskany przez podatnika nie jest przychodem pochodzącym od czynności, które nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy, gdyż umowa sprzedaży jest umową uregulowaną w przepisach Kodeksu cywilnym. Handel alkoholem jest natomiast dozwolony. Podobnie rzecz się ma z handlem papierosami bez akcyzy.

Mężczyzna odwołał się do sądu. Ten stwierdził, że nieważność umowy na gruncie prawa cywilnego nie musi oznaczać, że od przychodów z tego tytułu nie można pobierać PIT. Sąd wskazał na  wyroki Naczelnego Sądu Administracyjnego z 11 stycznia 2011 r. (sygn. akt II FSK 1624/09) i z 15 stycznia 2008 r. (sygn. akt II FSK 1578/06). W drugim z nich NSA stwierdził, że jeśli korzyść majątkowa może być uznana za przychód na gruncie ustawy o PIT, to można od niej pobrać podatek.


Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.-
* Wymagane

Dziękujemy za zainteresowanie finansowaniem działalności! Nasz konsultant skontaktuje się tak szybko, jak to tylko będzie możliwe!

Previous Jak uniknąć korekty kosztów podatkowych?
Next Ulga prorodzinna dla rodzica faktycznie sprawującego opiekę

Może to Ci się spodoba

Akcyza 0 Comments

Jak zmodernizowano ustawę o podatku akcyzowym?

Zgodnie z ostatnimi deklaracjami Polska zmuszona była wdrożyć zmiany w ustawie o podatku akcyzowym po wygaśnięciu okresu przejściowego. W związku z tym 1 listopada obecnego roku w życie weszły nowe,

Zmiana prawa ukróciła wyłudzenia VAT w handlu smartfonami i tabletami

Odwrócony VAT sprawdził się w walce z procederem wyłudzeń podatku na smartfonach, tabletach czy konsolach. Budżet mógł zyskać na tym w ciągu roku ok. 500 mln zł – szacują eksperci ZIPSEE „Cyfrowa Polska”

Rząd uszczelnia ściągalność podatku VAT

Resort finansów systematycznie pracuje nad zatykaniem kolejnych luk w podatku VAT. ZIPSEE „Cyfrowa Polska” wskazuje jednak, że rządowe inicjatywy nie obejmują wszystkich ważnych obszarów, jak chociażby obłożenia odwróconym VAT-em obrotu twardymi dyskami.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź