Ile właściciel pojazdu zapłaci za nieważne ubezpieczenie?

Ile właściciel pojazdu zapłaci za nieważne ubezpieczenie?

Każdy właściciel samochodu, zobowiązany jest do ubezpieczenia pojazdu (OC). Wybór firmy ubezpieczeniowej uzależniony jest od indywidualnych oczekiwań i zasobności portfela kierowcy. W przypadku próby ominięcia wytycznych przewidziano kary ustawowe. Jakie obciążenia dla nieposłusznych właścicieli?

Po pierwsze kwoty mandatów ustalane są raz w roku w oparciu o najniższe wynagrodzenie, które obecnie plasuje się na poziomie 1600 zł. Oznacza to, że momencie wzrostu pensji rosną również kary dla kierowców.

Dodatkowym elementem wpływającym na sankcje karne jest rodzaj posiadanego pojazdu. I tak w przypadku samochodów osobowych właściciel powinien wnieść opłatę w wysokości dwóch obecnych pensji (3200 zł). Natomiast kierowcy samochodów ciężarowych, rolniczych i autobusów aż trzy wypłaty minimalne (4800 zł). W przypadku innych pojazdów stosuje się 33% najmniejszego wynagrodzenia (530 zł).

Na koniec trzeba wyjaśnić, że brany jest również okres pozostawania bez ubezpieczenia. Gdy kierowca jeździ przynajmniej {dwa2) tygodnie bez OC musi zapłacić pełną sumą. Natomiast właściciel, który nie ma umowy mniej już 14 dni powinien zapłacić połowę pełnej sumy, a mniej niż trzech dni tylko 20%.

red. Justyna Błahut
gazetapodatkowa.net

Previous Jak oddawać dokumenty na czas?
Next Jak odprowadzić formowe składki pod koniec roku?

Może to Ci się spodoba

Samochód 0 Comments

Ile wyniesie ryczałt samochodowy w 2013 roku?

Kiedy pracownik używa samochód do szybszego spełniania swoich powinności może uzyskiwać ryczałt samochodowy. Prawo jasno systematyzuje sytuacje, w których pracodawca jest do tego zobligowany. Najpierw warto uściślić czym w w

Samochód 0 Comments

Do 2030 roku koszt zakupu elektrycznego auta będzie niższy niż spalinowego

Najpóźniej do 2030 roku większość barier dla samochodów elektrycznych zostanie zlikwidowana, a koszt zakupu elektryka będzie niższy niż samochodu spalinowego – wynika z raportu „Samochody elektryczne. Którym pasem zamierzamy jechać?” firmy doradczej

Kiedy potrzebna jest ewidencja przebiegu pojazdu? Czy wymaga jej korzystanie z auta w leasingu?

Samochód w firmie to duże ułatwienie, ale też spora ilość dodatkowych formalności. Każdy właściciel firmowego auta stanął przed dylematem jak rozliczać użytkowany pojazd. Odliczenie wydatków związanych z eksploatacją samochodu od

3 komentarze

 1. Waldek
  02 września, 17:23 Reply
  Moim zdaniem właściciel pojazdu, który ma nie ważne ubezpieczenie powinien dostać surową karę. Przede wszystkim samochód na lawetę i ogromna kara pieniężna.
 2. korek
  10 sierpnia, 14:02 Reply
  Wybór firmy ubezpieczeniowej uzależniony jest przede wszystkim od tego, który ubezpieczyciel ma tańszą ofertę. Reszta nie ma znaczenia.
 3. agon
  20 grudnia, 12:08 Reply
  Za nieważne ubezpieczenie powinna być laweta i do domu. W razie wypadku już nic nie zrobimy przy nieważnym dokumencie.

Zostaw odpowiedź