Ile właściciel pojazdu zapłaci za nieważne ubezpieczenie?

Ile właściciel pojazdu zapłaci za nieważne ubezpieczenie?

Każdy właściciel samochodu, zobowiązany jest do ubezpieczenia pojazdu (OC). Wybór firmy ubezpieczeniowej uzależniony jest od indywidualnych oczekiwań i zasobności portfela kierowcy. W przypadku próby ominięcia wytycznych przewidziano kary ustawowe. Jakie obciążenia dla nieposłusznych właścicieli?

Po pierwsze kwoty mandatów ustalane są raz w roku w oparciu o najniższe wynagrodzenie, które obecnie plasuje się na poziomie 1600 zł. Oznacza to, że momencie wzrostu pensji rosną również kary dla kierowców.

Dodatkowym elementem wpływającym na sankcje karne jest rodzaj posiadanego pojazdu. I tak w przypadku samochodów osobowych właściciel powinien wnieść opłatę w wysokości dwóch obecnych pensji (3200 zł). Natomiast kierowcy samochodów ciężarowych, rolniczych i autobusów aż trzy wypłaty minimalne (4800 zł). W przypadku innych pojazdów stosuje się 33% najmniejszego wynagrodzenia (530 zł).

Na koniec trzeba wyjaśnić, że brany jest również okres pozostawania bez ubezpieczenia. Gdy kierowca jeździ przynajmniej {dwa2) tygodnie bez OC musi zapłacić pełną sumą. Natomiast właściciel, który nie ma umowy mniej już 14 dni powinien zapłacić połowę pełnej sumy, a mniej niż trzech dni tylko 20%.

red. Justyna Błahut
gazetapodatkowa.net

Previous Jak oddawać dokumenty na czas?
Next Jak odprowadzić formowe składki pod koniec roku?

Może to Ci się spodoba

Samochód 3 komentarze

Kto może uzyskać kartę paliwową?

Wielu przedsiębiorców korzysta obecnie z leasingu długoterminowego. To bardzo dobre wyjście dla małych i średnich firm, które nie mogą sobie pozwolić na większe wydatki. Jedną z dodatkowych propozycji takiego wynajmu

Samochód 2 komentarze

Mandat dla pracownika – jak księgować?

Wielu podwładnych, szczególnie w branży przedstawicielstwa handlowego, ma samochód zapisany na firmę i może z niego korzystać w ramach spełnianych przez siebie powinności zawodowych. Niejednokrotnie zmierzają w różne miejsca, ignorują

Samochód 1Comments

Jak rozliczyć eksploatowanie samochodu z silnikiem elektrycznym?

W celu zaliczenia wydatków związanych z użytkowaniem pojazdów do kosztów podatkowych należy potwierdzić ich comiesięczne zużycie. Standardowo robi się to w oparciu o tak zwaną kilometrówkę. Dokument ten nie ma

3 komentarze

 1. Waldek
  02 września, 17:23 Reply
  Moim zdaniem właściciel pojazdu, który ma nie ważne ubezpieczenie powinien dostać surową karę. Przede wszystkim samochód na lawetę i ogromna kara pieniężna.
 2. korek
  10 sierpnia, 14:02 Reply
  Wybór firmy ubezpieczeniowej uzależniony jest przede wszystkim od tego, który ubezpieczyciel ma tańszą ofertę. Reszta nie ma znaczenia.
 3. agon
  20 grudnia, 12:08 Reply
  Za nieważne ubezpieczenie powinna być laweta i do domu. W razie wypadku już nic nie zrobimy przy nieważnym dokumencie.

Zostaw odpowiedź