Jak banki i firmy pożyczkowe weryfikują swoich klientów?

Jak banki i firmy pożyczkowe weryfikują swoich klientów?

Starając się o pożyczkę w banku lub firmie pożyczkowej, klient musi być przygotowany na to, że pracownik tej instytucji będzie chciał potwierdzić jego dane osobowe. Gdy proces wnioskowania o środki odbywa się zdalnie, banki i firmy pożyczkowe wykorzystują różne metody weryfikacji tożsamości klientów. Dowiedz się, jak działają najpopularniejsze.

Potwierdzenie tożsamości dowodem osobistym

Firmy pożyczkowe działają w oparciu o różne modele biznesowe. Wielu pożyczkodawców komunikuje się z klientami poprzez internet – klient składa wniosek na stronie internetowej firmy pożyczkowej. Takie rozwiązanie ma wiele zalet, a przede wszystkim jest szybkie i tanie. Z drugiej strony na rynku nie brakuje pożyczkodawców docierających do klientów tradycyjnymi kanałami, czyli poprzez stacjonarne punkty kredytowe.

Klient wnioskujący o pożyczkę bezpośrednio w oddziale lub punkcie kredytowym musi okazać dowód osobisty. To właśnie z niego dane osobowe spisuje pracownik firmy pożyczkowej. Jak jest w przypadku firm pożyczkowych, które oferują chwilówki online?

Przelew weryfikacyjny, czyli przelew z rachunku osobistego

Instytucje finansowe mające w ofercie pożyczki udzielane przez internet w pełni korzystają z nowoczesnej technologii. Wiele z nich weryfikuje tożsamość klientów, korzystając z przelewu weryfikacyjnego (identyfikującego). Działa on w sposób analogiczny do tradycyjnego przelewu, a dzięki niemu banki i firmy pożyczkowe potwierdzają tożsamość osoby ubiegającej się o pożyczkę.

Aby wykonać przelew weryfikacyjny, klient musi posiadać osobisty rachunek bankowy i mieć dostęp do bankowości internetowej. Po zalogowaniu się do konta i wykonaniu przelewu na rachunek bankowy firmy pożyczkowej, pożyczkodawca może potwierdzić prawdziwość danych osobowych wskazanych we wniosku o pożyczkę.

Przelew weryfikacyjny opiewa na drobną kwotę – często 1 gr lub 1 zł. Kwota ta następnie jest zwracana klientowi na jego rachunek bankowy.

Jak działają aplikacje Instantor, Kontomatik czy KontoConnect?

Mimo że przez wiele lat przelew weryfikacyjny był najpopularniejszym sposobem weryfikacji klientów składających wnioski o pożyczki przez internet, to aktualnie część pożyczkodawców korzysta ze specjalnych aplikacji, np. Instantor, Kontomatik czy KontoConnect. Dzięki nim nie ma potrzeby wykonywania przelewu weryfikacyjnego. To szczególnie korzystne rozwiązanie z punktu widzenia osób, które na swoim rachunku osobistym nie mają nawet drobnej kwoty lub których rachunek bankowy został zajęty przez komornika sądowego.

Działanie aplikacji Instantor, Kontomatik i KontoConnect jest podobne. Pod koniec procesu składania wniosku o pożyczkę, klient loguje się na swój osobisty rachunek bankowy. Właśnie wówczas aplikacja ma możliwość porównać dane osobowe wnioskodawcy z tymi, które wskazał on we wniosku o pożyczkę. Procedura odbywa się automatycznie, a informacje o kliencie nie są w żaden inny sposób przetwarzane.

Więcej informacji o działaniu aplikacji Instantor można przeczytać tutaj: https://money24.pl/czym-jest-instantor-oraz-jak-dziala/.

Które firmy udzielają pożyczek bez przelewu weryfikacyjnego?

Z roku na rok wydłuża się lista firm pożyczkowych proponujących klientom potwierdzenie tożsamości właśnie poprzez opisane wyżej aplikacje. Przykładowo z aplikacji:

  • Instantor korzystają Lendon.pl, Extraportfel.pl i Ferratum Money,
  • Kontomatik używają firmy Smart Pożyczka, Miloan i Polopożyczka,
  • KontoConnect wykorzystuje firma Monedo Now.

Wybór przez klienta tego sposobu potwierdzenia danych osobowych jest całkowicie bezpieczny. Wszystkie przekazywane dane są odpowiednio zabezpieczone, dzięki czemu nie ma możliwości, że trafią w ręce osób trzecich.

Previous Prowadzenie biznesu w Polsce wciąż skomplikowane
Next Co oznacza bezpośrednia likwidacja szkody?

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

W 2017 roku możliwe zniesienie krótkoterminowych wiz dla obywateli Ukrainy i Gruzji

Unijni politycy i urzędnicy zgodzili się na to, by obywatele Ukrainy i Gruzji przekraczali granice strefy Schengen bez wiz. Jeśli procedury legislacyjne szybko się zakończą, będzie to możliwe w 2017 roku. Zdaniem ekspertów

Wiadomości 0 Comments

Cyfryzacja pozwala firmom rosnąć o blisko 30 proc. szybciej i zwiększać zatrudnienie

Cyfryzacja pozwala usprawnić procesy wewnętrzne w firmie i ułatwia dostęp do danych. W Polsce digitalizują się jednak tylko największe przedsiębiorstwa w branżach o dużej konkurencyjności. Według badań Boston Consulting Group firmy, które aktywnie biorą

Finanse 0 Comments

Kredytobiorcy mogą liczyć na stałą wysokość rat przez wiele lat

Zmiana sposobu refinansowania kredytów hipotecznych może zrewolucjonizować rynek. Dzięki emisji listów zastawnych banki zyskają długoterminowe środki oprocentowane według stałej stawki, które będą przeznaczać na kredyty hipoteczne. Co spowoduje, że będą

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź