Jak mogą komunikować się w urzędach niepełnosprawni?

Jak mogą komunikować się w urzędach niepełnosprawni?

Aktualizacja prawa w kraju skierowała uwagę na problem komunikowania się w urzędach osób niepełnosprawnych. Obejmuje to głównie Polaków głuchych i pozbawionych wzroku.

Na wsparcie ze strony państwowych pracowników mogą liczyć osoby posiadające trwałe lub czasowe trudności z porozumiewaniem się, członkowie ich rodzin oraz ich legalni opiekunowie. Pomoc dotyczy głównie poprawy drogi kontaktu ze wszystkimi organami państwowymi oraz jednostkami pierwszej pomocy.

Jaki wybór ma osoba niepełnosprawna? Może kontaktować się z wyżej scharakteryzowanymi organami drogą internetową, przesyłać wiadomości SMS oraz poprzez aplikacje do rozmowy, takie jak na przykład GG lub Skype.

Dodatkowo w kontaktach personalnych może służyć pomocą tłumacz państwowy lub opiekun, który jest w stanie ułatwić proces porozumienia się. Opiekun musi mieć ukończony 16. rok życia. Specjaliści z zakresu komunikacji niejednokrotnie uczą się języka migowego, by niepełnosprawny mógł samodzielnie załatwiać formalności w urzędach.

Niestety wiele instytucji krajowych nie jest odpowiednio wyposażona dla osób niepełnosprawnych, szczególnie tych korzystających z wózków inwalidzkich.

Ewelina Uroda
www.gazetapodatkowa.net

Previous Kto może złożyć podpis na zeznaniu CIT -8?
Next Kiedy przedsiębiorca nie musi płacić VAT?

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Tylko nieco ponad miesiąc został do wejścia w życie przepisów o ochronie danych osobowych

Do wejścia w życie RODO, przepisów o ochronie danych osobowych, został już nieco ponad miesiąc. Dla firm nie będzie już okresu przejściowego na dostosowanie się do wymagań rozporządzenia – od 25 maja nowe

Wiadomości 0 Comments

Jak banki i firmy pożyczkowe weryfikują swoich klientów?

Starając się o pożyczkę w banku lub firmie pożyczkowej, klient musi być przygotowany na to, że pracownik tej instytucji będzie chciał potwierdzić jego dane osobowe. Gdy proces wnioskowania o środki

Wiadomości 0 Comments

Konflikt amerykańsko-północnokoreański stał się pretekstem do realizacji zysków na giełdzie

Spadek akcji na globalnych rynkach, który dokonał się w ubiegłym tygodniu to jedynie efekt chęci realizacji zysków przez inwestorów – uważa analityk Domu Maklerskiego mBanku. Jako pretekst posłużyła wymiana zdań między Donaldem

4 komentarze

 1. Adam
  06 września, 14:24 Reply
  Niestety wiele instytucji krajowych nie jest odpowiednio wyposażona dla osób niepełnosprawnych, szczególnie tych korzystających z wózków inwalidzkich. Nie ma odpowiedniego podjazdu.
 2. Rafał
  11 września, 14:34 Reply
  Niepełnosprawni nie tylko na co dzień mają utrudnione życie. W urzędach wcale nie mają łatwiej, bo tak się składa, że instytucje publiczne wciąż za mało, za słabo są wyposażone.
 3. marysia
  07 stycznia, 15:08 Reply
  Tak na prawdę w mało którym zakładzie niepełnosprawni mogą się w jakiś sposób komunikować, bo nie ma takich możliwości.
 4. masia
  26 stycznia, 11:39 Reply
  Moim zdaniem urzędy są niestety wciąż słabo przystosowane do tego, żeby poruszali się po nim niepełnosprawni.

Zostaw odpowiedź