Jak mogą komunikować się w urzędach niepełnosprawni?

Jak mogą komunikować się w urzędach niepełnosprawni?

Aktualizacja prawa w kraju skierowała uwagę na problem komunikowania się w urzędach osób niepełnosprawnych. Obejmuje to głównie Polaków głuchych i pozbawionych wzroku.

Na wsparcie ze strony państwowych pracowników mogą liczyć osoby posiadające trwałe lub czasowe trudności z porozumiewaniem się, członkowie ich rodzin oraz ich legalni opiekunowie. Pomoc dotyczy głównie poprawy drogi kontaktu ze wszystkimi organami państwowymi oraz jednostkami pierwszej pomocy.

Jaki wybór ma osoba niepełnosprawna? Może kontaktować się z wyżej scharakteryzowanymi organami drogą internetową, przesyłać wiadomości SMS oraz poprzez aplikacje do rozmowy, takie jak na przykład GG lub Skype.

Dodatkowo w kontaktach personalnych może służyć pomocą tłumacz państwowy lub opiekun, który jest w stanie ułatwić proces porozumienia się. Opiekun musi mieć ukończony 16. rok życia. Specjaliści z zakresu komunikacji niejednokrotnie uczą się języka migowego, by niepełnosprawny mógł samodzielnie załatwiać formalności w urzędach.

Niestety wiele instytucji krajowych nie jest odpowiednio wyposażona dla osób niepełnosprawnych, szczególnie tych korzystających z wózków inwalidzkich.

Ewelina Uroda
www.gazetapodatkowa.net

Poprzedni Kto może złożyć podpis na zeznaniu CIT -8?
Następny Kiedy przedsiębiorca nie musi płacić VAT?

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Komentarz

Dobre prognozy dla europejskiej gospodarki. To nie oznacza jednak końca zagrożeń

Drugi kwartał 2017 roku przyniósł najwyższy od ponad sześciu lat wskaźnik przemysłowego indeksu PMI w strefie euro, a tempo wzrostu PKB w I kwartale zbliżyło się do 2 proc. Międzynarodowe instytucje podnoszą

Wiadomości 0 Komentarz

Likwidacja spółki z o.o. – najważniejsze informacje!

Likwidacja jest procesem, który może zostać przeprowadzony w spółkach osobowych bądź kapitałowych. Polega ona przede wszystkim na tym, iż majątek zostaje spieniężony, a wszelkie działalności, które są z nią związane,

Darowizna w odniesieniu do rozliczenia podatkowego

Pomoc finansowa instytucji przekazane wspólnie przez małżeństwo umożliwia potrącenie darowizny od przychodu, dzięki czemu można zmniejszyć podatek do uiszczenia. Najlepiej zrobić to ze wspólnego konta, jednak jest też sposobność operacji

Finanse 0 Komentarz

Będzie łatwiej wnioskować o unijne dofinansowanie

Nowelizacja ustawy wdrożeniowej ma ułatwić korzystanie z unijnych dotacji. Nowe przepisy upraszczają proces ubiegania się o dofinansowanie i ograniczają biurokrację. Tworzą też instytucję Rzecznika Funduszy Europejskich, który będzie dbał o interesy beneficjentów środków unijnych.

Wiadomości 5 komentarzy

Czym kierować się przy wyborze auta dla firmy?

Posiadanie własnego auta jest bardzo często koniecznością w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest zakup samochodu na firmę. Jednocześnie jednak trzeba wiedzieć, czym się kierować w

Wiadomości 0 Komentarz

Tylko co trzeciemu Polakowi udaje się kontrolować swoje finanse

Polacy są mniej emocjonalni, a bardzie racjonalni w zarządzaniu swoimi finansami – wynika z globalnego badania GfK przeprowadzonego dla Nationale-Nederlanden. Ze względu na niechęć do ryzyka i brak odpowiedniej wiedzy chętniej oszczędzamy niż inwestujemy.

4 komentarze

  1. Adam
    06 września, 14:24 Odpowiedz
    Niestety wiele instytucji krajowych nie jest odpowiednio wyposażona dla osób niepełnosprawnych, szczególnie tych korzystających z wózków inwalidzkich. Nie ma odpowiedniego podjazdu.
  2. Rafał
    11 września, 14:34 Odpowiedz
    Niepełnosprawni nie tylko na co dzień mają utrudnione życie. W urzędach wcale nie mają łatwiej, bo tak się składa, że instytucje publiczne wciąż za mało, za słabo są wyposażone.
  3. marysia
    07 stycznia, 15:08 Odpowiedz
    Tak na prawdę w mało którym zakładzie niepełnosprawni mogą się w jakiś sposób komunikować, bo nie ma takich możliwości.
  4. masia
    26 stycznia, 11:39 Odpowiedz
    Moim zdaniem urzędy są niestety wciąż słabo przystosowane do tego, żeby poruszali się po nim niepełnosprawni.

Zostaw odpowiedź