Jak mogą komunikować się w urzędach niepełnosprawni?

Jak mogą komunikować się w urzędach niepełnosprawni?

Aktualizacja prawa w kraju skierowała uwagę na problem komunikowania się w urzędach osób niepełnosprawnych. Obejmuje to głównie Polaków głuchych i pozbawionych wzroku.

Na wsparcie ze strony państwowych pracowników mogą liczyć osoby posiadające trwałe lub czasowe trudności z porozumiewaniem się, członkowie ich rodzin oraz ich legalni opiekunowie. Pomoc dotyczy głównie poprawy drogi kontaktu ze wszystkimi organami państwowymi oraz jednostkami pierwszej pomocy.

Jaki wybór ma osoba niepełnosprawna? Może kontaktować się z wyżej scharakteryzowanymi organami drogą internetową, przesyłać wiadomości SMS oraz poprzez aplikacje do rozmowy, takie jak na przykład GG lub Skype.

Dodatkowo w kontaktach personalnych może służyć pomocą tłumacz państwowy lub opiekun, który jest w stanie ułatwić proces porozumienia się. Opiekun musi mieć ukończony 16. rok życia. Specjaliści z zakresu komunikacji niejednokrotnie uczą się języka migowego, by niepełnosprawny mógł samodzielnie załatwiać formalności w urzędach.

Niestety wiele instytucji krajowych nie jest odpowiednio wyposażona dla osób niepełnosprawnych, szczególnie tych korzystających z wózków inwalidzkich.

Ewelina Uroda
www.gazetapodatkowa.net

Previous Kto może złożyć podpis na zeznaniu CIT -8?
Next Kiedy przedsiębiorca nie musi płacić VAT?

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego

Od prawie czterech lat na polskim rynku możliwy jest wybór IKZE, jako sposobu odkładania pieniędzy na przyszłość. To proste i elastyczne konto oszczędnościowe gwarantuje szereg korzyści wszystkim użytkownikom. Co więcej

Wiadomości 0 Comments

Stopy procentowe w Polsce mogą pójść w górę w pierwszej połowie 2017 roku

Rośnie prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych w USA. Analitycy oceniają, że nastąpi to w grudniu. Wpływają na to coraz lepsze wyniki z tamtejszego rynku pracy. Gdyby Rada Polityki Pieniężnej podobnie jak Fed brała pod

Odliczanie i zwroty podatku 0 Comments

Od 2013 zmiany w podatku tonażowym

Podatek tonażowy w tym roku przechodzi prawdziwą rewolucje. Wprowadzono bowiem nowe zmiany, które mają regulować dokładnie przypadki, w których przysługuje. Ma on dotyczyć przede wszystkim firm żeglugowych, firm użytkujących statki

4 komentarze

 1. Adam
  06 września, 14:24 Reply
  Niestety wiele instytucji krajowych nie jest odpowiednio wyposażona dla osób niepełnosprawnych, szczególnie tych korzystających z wózków inwalidzkich. Nie ma odpowiedniego podjazdu.
 2. Rafał
  11 września, 14:34 Reply
  Niepełnosprawni nie tylko na co dzień mają utrudnione życie. W urzędach wcale nie mają łatwiej, bo tak się składa, że instytucje publiczne wciąż za mało, za słabo są wyposażone.
 3. marysia
  07 stycznia, 15:08 Reply
  Tak na prawdę w mało którym zakładzie niepełnosprawni mogą się w jakiś sposób komunikować, bo nie ma takich możliwości.
 4. masia
  26 stycznia, 11:39 Reply
  Moim zdaniem urzędy są niestety wciąż słabo przystosowane do tego, żeby poruszali się po nim niepełnosprawni.

Zostaw odpowiedź