Jak oszczędzają Polacy? Sprawdź aktualne trendy

Jak oszczędzają Polacy? Sprawdź aktualne trendy

Lokaty bankowe, jednostki funduszy inwestycyjnych oraz obligacje skarbowe – to trzy rodzaje instrumentów, najchętniej wykorzystywane przez Polaków jako bezpieczne formy oszczędzania. Do końca lipca polscy klienci zainwestowali w nie odpowiednio 22 mld, 8,2 mld i 1 mld złotych. Nadal jednak najpopularniejsze są lokaty, mimo że ich oprocentowanie jest niskie.

Rekordowo niskie stopy procentowe nie sprawiły, że klienci chętniej sięgnęli po inne formy oszczędzania. Wręcz przeciwnie – po raz kolejny dane finansowe pokazały, że przy słabej koniunkturze na Giełdzie Papierów Wartościowych Polacy wycofują pieniądze z funduszy skłaniając się do oszczędzania w bezpiecznych produktach. W styczniu i w lutym trend ten nie był widoczny, jednak od czerwca ponownie daje się zauważyć odpływ środków, które lokowane są w depozytach bankowych.

Obecnie rynek bankowy oferuje oprocentowanie rzędu 1,5%, przy czym stawka oprocentowania w przypadku depozytów krótkoterminowych i długoterminowych jest bardzo zbliżona. Najwięcej środków trafia na lokaty krótkoterminowe, ponieważ banki proponują promocyjne lokaty bankowe na okres od 1 do 3 miesięcy.  Nawet podniesienie stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej nie wpłynie znacząco na podniesienie oprocentowania depozytów. Takie działania są zazwyczaj widoczne dopiero po kilku tygodniach od opublikowania decyzji. Być może niezależnie od decyzji podejmowanych przez NBP rynek zareaguje w przypadku depozytów długoterminowych. Analitycy uzależniają ich wzrost m.in. od wejścia w życie ustawy o przewalutowaniu kredytów we frankach. Wówczas wzrosłoby zapotrzebowanie na środki pieniężne, które pozyskiwane by były od klientów deponujących je w depozytach długoterminowych. Jednocześnie podkreślają oni, że wysokość oprocentowania takiej lokaty nie byłaby nawet zbliżona do stawek procentowych, oferowanych właścicielom lokat w 2009 roku, gdy toczyła się między bankami wojna na depozyty.

Nieco inaczej przedstawia się sytuacja z obligacjami skarbu państwa. Zgodnie z oczekiwaniami analityków sprzedaż obligacji w lipcu i sierpniu 2015 może być najwyższa od 2009 roku. W przypadku obligacji klienci najchętniej sięgają po obligacje dwuletnie, w które zainwestowano 75,4% wszystkich środków przeznaczonych na inwestowanie w obligacje Skarbu Państwa. Ich oprocentowanie, w przypadku obligacji 2-letnich, wynosi 2% w skali roku.


Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.



-
* Wymagane

Dziękujemy za zainteresowanie finansowaniem działalności! Nasz konsultant skontaktuje się tak szybko, jak to tylko będzie możliwe!

Poprzedni Liczba specjalistów ds. rachunkowości zarządczej w ostatnich czterech latach wzrosła trzykrotnie
Następny Jak uniknąć korekty kosztów podatkowych?

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Komentarz

Firmy pośrednictwa finansowego przedstawiły swoje propozycje regulacji rynku

Ustawa o kredycie hipotecznym i nadzorze nad pośrednikami finansowymi może doprowadzić do likwidacji pośrednictwa kredytowego w Polsce – oceniają firmy z branży. Jako alternatywę dla zakazu prowizji od banków postulują m.in. rozdzielenie pośrednictwa i doradztwa kredytowego oraz wprowadzenie

Wiadomości 1 Komentarz

Jakie są limity podatkowe w bieżącym roku?

Przedsiębiorcy, którzy rozliczają się za pomocą ryczałtu lub księgi przychodów i rozchodów i w poprzednim roku przekroczyli określone limity przychodów w roku 2013 utracili możliwość korzystania z niektórych udogodnień podatkowych.

Wiadomości 0 Komentarz

Jak inwestować na rynku pieniężnym?

Istnieje wiele sposobów na pomnażanie posiadanego kapitału. Jednym z nich jest jego zainwestowanie na rynku pieniężnym. Czym on jest i w jaki sposób można na nim funkcjonować jako inwestor? Rynek

Wiadomości 0 Komentarz

Firmy szukają oszczędności. Zamiast zwalniać, będą zmieniać procesy zakupowe

Spadające bezrobocie, podwyżki płac i narastające problemy z pozyskaniem wykwalifikowanych pracowników sprawiają, że w Polsce kształtuje się rynek pracownika. Przedsiębiorstwa nie mogą optymalizować kosztów związanych z zatrudnieniem, dlatego muszą szukać oszczędności gdzie indziej. Duży potencjał

Wiadomości 2 komentarze

Nowe możliwości handlowe

Sporo mówi się dzisiaj o konieczności stworzenia nowej bankowości w odpowiedzi na zupełnie nowe oczekiwania klientów. Przez ostatnie lata w bankach działo się raczej źle i zarówno ekonomiści, jak i

Wiadomości 5 komentarzy

Doborowolne gormadzenie środków na emeryturę

Oszczędzanie na emeryturę można zacząć już o wiele wcześniej. Instytucje finansowe oferują wiele możliwości gromadzenia i pomnażania kapitału. Oprócz składek emerytalnych z tytułu umowy o pracę, wybrać można także dodatkowe

8 komentarzy

  1. Angel
    09 października, 12:49 Odpowiedz
    No tak, ale oszczedzanie a inwestowanie to dwie inne sprawy. Ja polecam 79element.pl i zainteresowanie sie troche bardziej produktami pozabankowymi..
  2. alusia
    19 grudnia, 15:29 Odpowiedz
    Niestety nie łatwo jest oszczędzić, kiedy wszystko jest takie drogie, a wypłaty ludzi są za małe. Czemu nikt o tym głośno nie mówi?
  3. arek
    23 grudnia, 15:17 Odpowiedz
    Moim zdaniem Polacy nie potrafią oszczędzać, a na pewno nie potrafią oszczędzać kobiety. Nie oszukujmy się.
  4. mania
    29 grudnia, 18:53 Odpowiedz
    Niestety ja na przykład nie oszczędzam, ale tylko dlatego, że nie stać mnie na to. Moja wypłata idzie na bieżąco.
  5. marysia
    07 stycznia, 15:02 Odpowiedz
    Ciężko się oszczędza kiedy niestety nie ma nawet dość środków, żeby oszczędzić..
  6. igor
    08 stycznia, 15:10 Odpowiedz
    Polacy nie oszczędzają, bo nie mają z czego. A jak już mają to odkładają jakieś 200-300 zł miesięcznie.
  7. darek
    09 stycznia, 09:23 Odpowiedz
    Łatwo powiedzieć, żeby oszczędzać, a zrobić jest to o wiele trudniej. Z marnej wypłaty nawet 200 zł nie da się odłożyć.
  8. aniś
    02 lutego, 15:37 Odpowiedz
    Łatwo powiedzieć, że oszczędzać, a trudniej jest to niestety zrobić. Szczególnie, że nie ma z czego.

Zostaw odpowiedź