Jak oszczędzają Polacy? Sprawdź aktualne trendy

Jak oszczędzają Polacy? Sprawdź aktualne trendy

Lokaty bankowe, jednostki funduszy inwestycyjnych oraz obligacje skarbowe – to trzy rodzaje instrumentów, najchętniej wykorzystywane przez Polaków jako bezpieczne formy oszczędzania. Do końca lipca polscy klienci zainwestowali w nie odpowiednio 22 mld, 8,2 mld i 1 mld złotych. Nadal jednak najpopularniejsze są lokaty, mimo że ich oprocentowanie jest niskie.

Rekordowo niskie stopy procentowe nie sprawiły, że klienci chętniej sięgnęli po inne formy oszczędzania. Wręcz przeciwnie – po raz kolejny dane finansowe pokazały, że przy słabej koniunkturze na Giełdzie Papierów Wartościowych Polacy wycofują pieniądze z funduszy skłaniając się do oszczędzania w bezpiecznych produktach. W styczniu i w lutym trend ten nie był widoczny, jednak od czerwca ponownie daje się zauważyć odpływ środków, które lokowane są w depozytach bankowych.

Obecnie rynek bankowy oferuje oprocentowanie rzędu 1,5%, przy czym stawka oprocentowania w przypadku depozytów krótkoterminowych i długoterminowych jest bardzo zbliżona. Najwięcej środków trafia na lokaty krótkoterminowe, ponieważ banki proponują promocyjne lokaty bankowe na okres od 1 do 3 miesięcy.  Nawet podniesienie stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej nie wpłynie znacząco na podniesienie oprocentowania depozytów. Takie działania są zazwyczaj widoczne dopiero po kilku tygodniach od opublikowania decyzji. Być może niezależnie od decyzji podejmowanych przez NBP rynek zareaguje w przypadku depozytów długoterminowych. Analitycy uzależniają ich wzrost m.in. od wejścia w życie ustawy o przewalutowaniu kredytów we frankach. Wówczas wzrosłoby zapotrzebowanie na środki pieniężne, które pozyskiwane by były od klientów deponujących je w depozytach długoterminowych. Jednocześnie podkreślają oni, że wysokość oprocentowania takiej lokaty nie byłaby nawet zbliżona do stawek procentowych, oferowanych właścicielom lokat w 2009 roku, gdy toczyła się między bankami wojna na depozyty.

Nieco inaczej przedstawia się sytuacja z obligacjami skarbu państwa. Zgodnie z oczekiwaniami analityków sprzedaż obligacji w lipcu i sierpniu 2015 może być najwyższa od 2009 roku. W przypadku obligacji klienci najchętniej sięgają po obligacje dwuletnie, w które zainwestowano 75,4% wszystkich środków przeznaczonych na inwestowanie w obligacje Skarbu Państwa. Ich oprocentowanie, w przypadku obligacji 2-letnich, wynosi 2% w skali roku.


Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.-
* Wymagane

Dziękujemy za zainteresowanie finansowaniem działalności! Nasz konsultant skontaktuje się tak szybko, jak to tylko będzie możliwe!

Previous Liczba specjalistów ds. rachunkowości zarządczej w ostatnich czterech latach wzrosła trzykrotnie
Next Jak uniknąć korekty kosztów podatkowych?

Może to Ci się spodoba

Finanse 0 Comments

Unijne pieniądze z pożyczek dla regionów i biznesu będzie można wykorzystać ponownie po 2020 r

Po wygaśnięciu unijnej siedmiolatki w 2020 roku, fundusze przeznaczone na instrumenty zwrotne dla samorządów i biznesu będzie można wykorzystać ponownie. W miarę jak kredytobiorcy będą spłacać pożyczki zaciągnięte z unijnych środków, pieniądze będą wracać

Wiadomości 0 Comments

Ceny mieszkań stoją w miejscu

Sytuacja na rynku mieszkaniowym od 2014 roku zdecydowanie się poprawia – jest większy popyt na mieszkania, a deweloperzy, nadążając za rynkiem, nie wyprzedzają go, co powoduje równowagę między dostępną ofertą a

Wiadomości 0 Comments

Sprzedaż wysyłkowa w podatku od towarów i usług

Sprzedaż wysyłkowa to taki rodzaj transakcji wewnątrzwspólnotowej, w której sprzedawcą towarów jest podatnik podatku VAT z jednego państwa członkowskiego. Natomiast nabywcą podmiot z innego państwa członkowskiego, który nie jest obowiązany

8 komentarzy

 1. Angel
  09 października, 12:49 Reply
  No tak, ale oszczedzanie a inwestowanie to dwie inne sprawy. Ja polecam 79element.pl i zainteresowanie sie troche bardziej produktami pozabankowymi..
 2. alusia
  19 grudnia, 15:29 Reply
  Niestety nie łatwo jest oszczędzić, kiedy wszystko jest takie drogie, a wypłaty ludzi są za małe. Czemu nikt o tym głośno nie mówi?
 3. arek
  23 grudnia, 15:17 Reply
  Moim zdaniem Polacy nie potrafią oszczędzać, a na pewno nie potrafią oszczędzać kobiety. Nie oszukujmy się.
 4. mania
  29 grudnia, 18:53 Reply
  Niestety ja na przykład nie oszczędzam, ale tylko dlatego, że nie stać mnie na to. Moja wypłata idzie na bieżąco.
 5. marysia
  07 stycznia, 15:02 Reply
  Ciężko się oszczędza kiedy niestety nie ma nawet dość środków, żeby oszczędzić..
 6. igor
  08 stycznia, 15:10 Reply
  Polacy nie oszczędzają, bo nie mają z czego. A jak już mają to odkładają jakieś 200-300 zł miesięcznie.
 7. darek
  09 stycznia, 09:23 Reply
  Łatwo powiedzieć, żeby oszczędzać, a zrobić jest to o wiele trudniej. Z marnej wypłaty nawet 200 zł nie da się odłożyć.
 8. aniś
  02 lutego, 15:37 Reply
  Łatwo powiedzieć, że oszczędzać, a trudniej jest to niestety zrobić. Szczególnie, że nie ma z czego.

Zostaw odpowiedź