Jak prawidłowo obliczyć zaliczkę na podatek dochodowy i składki na ubezpieczenia społeczne własnego pracownika, z którym zawarta została dodatkowo umowa zlecenie?

Jak prawidłowo obliczyć zaliczkę na podatek dochodowy i składki na ubezpieczenia społeczne własnego pracownika, z którym zawarta została dodatkowo umowa zlecenie?

Pracownik zatrudniony na część etatu podpisał dodatkowo ze swoim pracodawcą umowę zlecenie. Zatrudniająca go firma do tej pory obniżała składkę na ubezpieczenie zdrowotne do wysokości zaliczki na podatek dochodowy. Jak jednak prawidłowo rozliczyć składki ZUS i zaliczkę na podatek dochodowy w miesiącu, w którym pracownik otrzymała wynagrodzenie z tytułu obu umów?

Dla celów ubezpieczeń społecznych w ZUS umowa zlecenie z własnym pracodawcą traktowana jest jak umowa o pracę, co oznacza, że rodzi obowiązek połączenia ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Pracodawca nie musi dokonywać dodatkowego zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych a jedynie uwzględnić przychód z umowy zlecenia w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Aby ustalić podstawę wymiaru składki zdrowotnej, należy przyjąć przychód z umowy o pracę i umowy zlecenia po pomniejszeniu o składki na ubezpieczenia społeczne pobrane przez pracodawcę ze środków pracownika. Składkę na ubezpieczenia zdrowotne należy natomiast obliczyć odrębnie od przychodów z umowy o prace i umowy zlecenia, a następnie po zsumowaniu umieścić w raporcie ZUC RCA. Zaliczkę na podatek dochodowy także obliczamy odrębnie od obu tych wypłat, ze stosunku pracy na zasadach określonych w art. 32 ustawy o podatku dochodowym osób fizycznych, a z umowy zlecenia na zasadach określonych w art. 41 ust. 1 i 1a wspomnianej ustawy. Trzeba przy tym pamiętać, że składkę na ubezpieczenie zdrowotne odlicza się do wysokości nieprzekraczającej 7,75% podstawy wymiaru tej składki.

Biuro rachunkowe Efekta działa na rynku usług księgowych już od ponad 10 lat. Nasi pracownicy zawsze chętnie służą rada i odpowiedzią na wszystkie pytania klientów. Zapraszamy do współpracy mikro, małe, średnie i duże firmy. Więcej na temat naszej oferty na https://efekta.waw.pl/biuro-rachunkowe-warszawa-mokotow/.

Previous Jaki jest koszt instalacji fotowoltaicznej i jakie są dofinansowania?
Next Kredyt gotówkowy - jak wybrać najlepszy?

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

78 proc. firm otrzymuje płatności nawet 30 dni po terminie

Ponad połowa polskich firm została zmuszona do zaakceptowania dłuższych terminów płatności – wynika z Europejskiego Raportu Płatności 2017 przygotowanego przez Intrum Justitia. Zdecydowania większość przedsiębiorców otrzymuje zapłatę 30 dni po terminie, a

Finanse 0 Comments

Dzięki programowi Rodzina 500 plus może wzrosnąć zdolność kredytowa Polaków

Mieszkanie większe o nawet 30 mkw. będzie mogła kupić na kredyt rodzina z trójką dzieci, gdy ruszy program 500+. Oznacza on bowiem 1000 zł więcej dochodu netto na miesiąc, co zwiększa zdolność

Wiadomości 0 Comments

Polacy spędzają w internecie już 6 godzin dziennie

Na świecie 2,8 mld osób korzysta z serwisów społecznościowych. Dynamiczny rozwój social mediów stwarza dużo szans, ale też niesie zagrożenia. Z jednej strony poszerzają horyzonty, z drugiej zamykają użytkowników w kręgu przyjaznych mu

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź