Jak prawidłowo obliczyć zaliczkę na podatek dochodowy i składki na ubezpieczenia społeczne własnego pracownika, z którym zawarta została dodatkowo umowa zlecenie?

Jak prawidłowo obliczyć zaliczkę na podatek dochodowy i składki na ubezpieczenia społeczne własnego pracownika, z którym zawarta została dodatkowo umowa zlecenie?

Pracownik zatrudniony na część etatu podpisał dodatkowo ze swoim pracodawcą umowę zlecenie. Zatrudniająca go firma do tej pory obniżała składkę na ubezpieczenie zdrowotne do wysokości zaliczki na podatek dochodowy. Jak jednak prawidłowo rozliczyć składki ZUS i zaliczkę na podatek dochodowy w miesiącu, w którym pracownik otrzymała wynagrodzenie z tytułu obu umów?

Dla celów ubezpieczeń społecznych w ZUS umowa zlecenie z własnym pracodawcą traktowana jest jak umowa o pracę, co oznacza, że rodzi obowiązek połączenia ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Pracodawca nie musi dokonywać dodatkowego zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych a jedynie uwzględnić przychód z umowy zlecenia w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Aby ustalić podstawę wymiaru składki zdrowotnej, należy przyjąć przychód z umowy o pracę i umowy zlecenia po pomniejszeniu o składki na ubezpieczenia społeczne pobrane przez pracodawcę ze środków pracownika. Składkę na ubezpieczenia zdrowotne należy natomiast obliczyć odrębnie od przychodów z umowy o prace i umowy zlecenia, a następnie po zsumowaniu umieścić w raporcie ZUC RCA. Zaliczkę na podatek dochodowy także obliczamy odrębnie od obu tych wypłat, ze stosunku pracy na zasadach określonych w art. 32 ustawy o podatku dochodowym osób fizycznych, a z umowy zlecenia na zasadach określonych w art. 41 ust. 1 i 1a wspomnianej ustawy. Trzeba przy tym pamiętać, że składkę na ubezpieczenie zdrowotne odlicza się do wysokości nieprzekraczającej 7,75% podstawy wymiaru tej składki.

Biuro rachunkowe Efekta działa na rynku usług księgowych już od ponad 10 lat. Nasi pracownicy zawsze chętnie służą rada i odpowiedzią na wszystkie pytania klientów. Zapraszamy do współpracy mikro, małe, średnie i duże firmy. Więcej na temat naszej oferty na https://efekta.waw.pl/biuro-rachunkowe-warszawa-mokotow/.

Previous Jaki jest koszt instalacji fotowoltaicznej i jakie są dofinansowania?
Next Kredyt gotówkowy - jak wybrać najlepszy?

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Wszystko o zmianach w czynnościach podatkowych

W zgodzie z planami Ministra Finansów zmienią się zasady związane z rozliczaniem podatku. Z faktu powinni być zadowoleni przede wszystkim przedsiębiorcy, którzy z formularzami mają największe problemy. Czego należy się

Finanse 0 Comments

Ponad 1,74 mln Polaków nie spłaca swoich zobowiązań. Wartość ich długów to prawie 24 mld zł

W ciągu roku w Rejestrze BIG InfoMonitor przybyło blisko pół miliona niesolidnych dłużników. Problem ze spłatą swoich zobowiązań ma już 1,74 mln Polaków. Wartość nieuregulowanych długów wzrosła w tym czasie dwukrotnie –

Wiadomości 0 Comments

Klienci wracają do T-Mobile. Operator nową ofertą i komunikacją chce zawalczyć o klientów

T-Mobile zaostrza konkurencję na rynku usług telekomunikacyjnych. Telekom chce być liderem w zakresie konsumpcji danych i mocno rozwija tę kategorię usług. Postawił na zmianę komunikacji i wprowadził nowe oferty, co  ma zdystansować konkurencję

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź