Jak prawidłowo obliczyć zaliczkę na podatek dochodowy i składki na ubezpieczenia społeczne własnego pracownika, z którym zawarta została dodatkowo umowa zlecenie?
Pracownik zatrudniony na część etatu podpisał dodatkowo ze swoim pracodawcą umowę zlecenie. Zatrudniająca go firma do tej pory obniżała składkę na ubezpieczenie zdrowotne do wysokości zaliczki na podatek dochodowy. Jak jednak prawidłowo rozliczyć składki ZUS i zaliczkę na podatek dochodowy w miesiącu, w którym pracownik otrzymała wynagrodzenie z tytułu obu umów?
Dla celów ubezpieczeń społecznych w ZUS umowa zlecenie z własnym pracodawcą traktowana jest jak umowa o pracę, co oznacza, że rodzi obowiązek połączenia ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Pracodawca nie musi dokonywać dodatkowego zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych a jedynie uwzględnić przychód z umowy zlecenia w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Aby ustalić podstawę wymiaru składki zdrowotnej, należy przyjąć przychód z umowy o pracę i umowy zlecenia po pomniejszeniu o składki na ubezpieczenia społeczne pobrane przez pracodawcę ze środków pracownika. Składkę na ubezpieczenia zdrowotne należy natomiast obliczyć odrębnie od przychodów z umowy o prace i umowy zlecenia, a następnie po zsumowaniu umieścić w raporcie ZUC RCA. Zaliczkę na podatek dochodowy także obliczamy odrębnie od obu tych wypłat, ze stosunku pracy na zasadach określonych w art. 32 ustawy o podatku dochodowym osób fizycznych, a z umowy zlecenia na zasadach określonych w art. 41 ust. 1 i 1a wspomnianej ustawy. Trzeba przy tym pamiętać, że składkę na ubezpieczenie zdrowotne odlicza się do wysokości nieprzekraczającej 7,75% podstawy wymiaru tej składki.
Biuro rachunkowe Efekta działa na rynku usług księgowych już od ponad 10 lat. Nasi pracownicy zawsze chętnie służą rada i odpowiedzią na wszystkie pytania klientów. Zapraszamy do współpracy mikro, małe, średnie i duże firmy. Więcej na temat naszej oferty na https://efekta.waw.pl/biuro-rachunkowe-warszawa-mokotow/.
Może to Ci się spodoba
2018 rok będzie kolejnym rokiem hossy w mieszkaniówce
Na rynku mieszkaniowym hossa trwa trzeci rok z rzędu, a tylko w sześciu największych miastach Polski deweloperzy sprzedali w ubiegłym roku blisko 73 tys. lokali. Rekordowy popyt na mieszkania przekłada się na rekordowy
Stopy procentowe w Polsce mogą pójść w górę w pierwszej połowie 2017 roku
Rośnie prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych w USA. Analitycy oceniają, że nastąpi to w grudniu. Wpływają na to coraz lepsze wyniki z tamtejszego rynku pracy. Gdyby Rada Polityki Pieniężnej podobnie jak Fed brała pod
Małe i średnie firmy z szansą na znaczną poprawę płynności finansowej
Na kłopoty z nieterminowym regulowaniem płatności przez kontrahentów skarży się zdecydowana większość firm. Sektor MŚP, w odróżnieniu od dużych firm, ma ograniczone możliwości korzystania z oferty kredytowej czy faktoringu, który pomaga w zachowaniu płynności finansowej.
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!