Jak skorzystać ze zwolnień podatkowych na Wielkanoc?

Jak skorzystać ze zwolnień podatkowych na Wielkanoc?

Święta Wielkanocne są idealnym momentem na przekazanie pracownikom podarunków. Wybór odpowiednich zwiększy ich motywację oraz zaangażowanie, a firmie przyniesie korzyści finansowe.

Dotychczas zaledwie 24% firm decydowało się na obdarowywanie pracowników na Święta Wielkanocne – wynika z badania Harvard Business Review. Warto tę statystykę zmienić. Badanie Barometr Pracownika Edenred-IPSOS potwierdza bowiem, że świadczenia pozapłacowe poprawiają codzienne życie zatrudnionych i zwiększają ich motywację do wykonywania zadań służbowych. Taką opinię wyraziło aż 83% badanych. Skoro firmy chętnie obdarowują pracowników z okazji Bożego Narodzenia (w 2016 roku co drugi pracownik otrzymał prezent z tej okazji), dlaczego nie robić tego wiosną? Poza zwiększeniem motywacji pracowników, która przełoży się na lepsze wyniki przedsiębiorstwa, firma może też liczyć na wymierne korzyści wizerunkowe i finansowe.

Nowoczesna karta podarunkowa czy tradycyjny bon?

Żeby benefity dla pracowników przyniosły oczekiwane efekty warto porównać różne produkty dostępne na rynku. Pójście utartą ścieżką i wybranie bonu podarunkowego może okazać się nie trafionym prezentem. Wynika to z faktu, że bon akceptowany jest w ograniczonej liczbie placówek. Jego zgubienie bądź zniszczenie – o co wcale nie trudno – powoduje utratę prezentu od szefa. Również płatność bonem nie jest komfortowa, gdyż ma on określoną wartość, a dodatkowo może go wykorzystać osoba nieuprawniona. Wśród minusów przekazania bonów można wymienić również te związane z ich obsługą: działy personalne poświęcają więcej czasu, ponieważ muszą je rozdystrybuować. Dodatkowo badania pokazują, że pracownicy wydają bony głównie na zakupy spożywcze, czego nie ma w przypadku kart przedpłaconych, gdzie pieniądze te są wydawane na aktualne potrzeby pracownika np. elektroniczna szczoteczka do zębów, perfumy, odzież, itp..

Równie nie trafiony będzie przelew gotówki na konto. Pracownik wyda środki otrzymane w ten sposób na bieżące wydatki lub opłaci rachunki, a przecież chodzi o to, aby przekazane mu pieniądze były dla niego przyjemnością i aby mógł je wydać na wybrany przez siebie cel.

Co więc wybrać? Najlepiej kartę przedpłaconą Edenred. To nowoczesne narzędzie, akceptowane we wszystkich terminalach w Polsce i za granicą, w internecie oraz aplikacji Google Pay™. Jeśli pracownik zgubi kartę, można łatwo wyrobić duplikat. Karty mają też długi termin ważności – standardem są 2 lata. Może być ona zabezpieczona kodem PIN, a płatności można dokonywać na dowolną kwotę.

Na nowoczesność karty wpływa również to, że mogą być one personalizowane i indywidualnie opracowane graficznie. To pozytywnie wpływa na wizerunek firmy wśród pracowników oraz budowanie Employer Branding firmy. Bony w tym zestawieniu wypadają jak relikt przeszłości.

Zmniejsz koszy przechodząc z bonów na karty przedpłacone

Przy wyborze wielkanocnych prezentów nie bez znaczenia będą też kwestie prawno-podatkowe. I w tym zestawieniu na przewadze znacznie zyskują karty przedpłacone. Większość kart Edenred jest finansowana z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, co nie zwiększa podstawy wymiaru składki ZUS. Karty finansowane w ten sposób są też zwolnione z PIT – do 1000 zł rocznie. Przy bonach nie istnieje zwolnienie podatkowe, czyli od jego wartości trzeba zapłacić podatek.

Jeśli firma zechce sfinansować karty ze środków obrotowych również zyska na podatkach. Kwoty przekazane pracownikom będą zmniejszać podstawę opodatkowania, ponieważ firma może je uwzględnić w kosztach uzyskania przychodów (przy finansowaniu kart z ZFŚS kosztem jest odpis na fundusz).

Warto też dodać, że wartość kart nie podlega opodatkowaniu VAT.

Więcej informacji na motywacja.edenred.pl

Previous Blisko 40 proc. kobiet samodzielnie podejmuje decyzje finansowe
Next Od czego zależy cena paczki do Niemiec?

Może to Ci się spodoba

Faktura 0 Comments

Anulowanie fakturt VAT – kiedy możliwe?

Każda transakcja w firmie jest zapisywana i poświadczana wypisaniem faktury w dwóch egzemplarzach. Bywają sytuacje, gdy faktura jest nieprawidłowo sporządzona (zawiera błędne informacje) lub klient wycofuje się z zakupu (ma

Finanse 0 Comments

Przedsiębiorcy coraz chętniej sięgają po leasing

W ciągu trzech kwartałów 2017 roku polskie firmy sfinansowały za pośrednictwem leasingu inwestycje na kwotę o niemal 13 proc. wyższą niż przed rokiem. Najczęściej wciąż nabywane w ten sposób są pojazdy, ale

Wiadomości 3 komentarze

Spis z natury – podstawowe informacje

Spis z natury, zwany potocznie remamentem przeprowadza się 1 stycznia każdego roku, a także pod koniec roku podatkowego, a także gdy następuje zmiana wspólnika lub koniec działalności gospodarczej. Remament jest

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!