Jak wpisać leasing do ksiąg rachunkowych?

Jak wpisać leasing do ksiąg rachunkowych?

Obecnie część przedsiębiorców posiada problemy finansowe lub kłopoty ze spłatą kredytu. Dobrym rozwiązaniem dla małych firm jest skorzystanie z leasingu. Decydują się na niego właściciele, którzy muszą zakupić pojazd mechaniczny. Niestety nie każdy potrafi właściwie rozliczyć leasing w księgach rachunkowych. Jak to zrobić, aby działać zgodnie z prawem?

Leasing operacyjny jest elastycznym rozwiązaniem, ponieważ dopasowuje się do jednostkowych potrzeb i wyborów przedsiębiorcy. Aby skorzystać z tej opcji wystarczy posiadać jedynie 5-10% kredytowanej sumy. To ułatwia życie mniejszym firmom, które posiadają problemy finansowe.

Trzeba wyjaśnić, że właściciel firmy, który korzysta z leasingu musi wnieść opłaty amortyzacyjne od wybranego przedmiotu umowy leasingowej. Inne koszty uzależnione są od charakterystyki leasingu oraz warunków korzystania. Zdarza się, że przedsiębiorca sam ponosi koszty za wszelkie szkody i naprawy.

Obecnie najbardziej popularny jest leasing operacyjny i finansowych. W obu opcjach koszty szacowane są metodą liniową. Należy jednak pamiętać, że każda umowa jest inna i musi być rozpatrywana osobno.

red. Justyna Błahut
gazetapodatkowa.net

Previous Jak nazwać produkty w kasie fiskalnej?
Next Charakterystyka kosztów uzyskania przychodu

Może to Ci się spodoba

Podatnicy i zakres opodatkowania 0 Comments

Sprzedaż poza strefą specjalną ekonomiczną zwolniona z CIT

Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że sprzedaż podzespołów do urządzeń dzierżawionych poza specjalną strefą ekonomiczną jest objęta ulgą podatkową. Jednocześnie NSA uchylił wyrok WSA oraz interpretację indywidualną, które w odmienny sposób

Dokumentacja i rozliczanie 0 Comments

ABC strat podatkowych – Dokumentacja i rozliczanie

Każdy przedsiębiorca otwiera firmę, aby generować zyski, które z czasem rosną. Jednak oprócz zysków są i straty jako normalna kolej rzeczy przy prowadzeniu działalności. Są jednak sytuacje, gdy straty okazują

Ulga na badania i rozwój pozytywnie oceniana przez firmy, choć wciąż mało popularna

Prawie wszystkie firmy, które choć raz skorzystały z ulgi na badania i rozwój, pozytywnie oceniają ten mechanizm. 2/3 wskazuje, że jego największą zaletą jest możliwość wygenerowania dodatkowych oszczędności. Blisko połowa przedsiębiorców przeznacza

1 Comment

  1. JanK
    08 sierpnia, 12:28 Reply
    Leasing to nie taka prosta sprawa jak się wydaje. Jednakże tak jak wspomniano w artykule, dla biedniejszych firm to niekiedy jedyne rozwiązanie problemu np. w przypadku braku samochodu lub innej maszyny. Trzeba jednak uważać na wiele aspektów prawnych w tych umowach, bo przedsiębiorca, który chciał zaoszczędzić, niekiedy może narazić się na dodatkowe koszty.

Zostaw odpowiedź