Jak zabezpieczyć się przed dziedziczeniem długów?

Jak zabezpieczyć się przed dziedziczeniem długów?

Co się dzieje w sytuacji, gdy ktoś zostawia po sobie dług? Nawet jeśli żyjemy ostrożnie i zarządzamy naszymi finansami rozsądnie, tak przykra niespodzianka może się nam zdarzyć w najmniej oczekiwanym momencie. Co wtedy robić?

Z tekstu dowiesz się:

 • na czym polega dziedziczenie długów,
 • czy można sprawdzić zadłużenie spadku,
 • kto dziedziczy długi po zmarłej osobie i w jakiej kolejności,
 • jak zabezpieczyć się przed odziedziczeniem długu.

Dziedziczenie długów po rodzicach i innych bliskich – na czym polega?

Po śmierci bliskiej nam osoby często okazuje się, że sporządziła ona testament. Nawet jeśli tego nie zrobiła, istnieją regulacje prawne, które sprawiają, że dziedziczy się mimowolnie. Podział ten jest wyraźnie ustalony. Polega on ogólnie na „hierarchii zstępnych”.

W dużym skrócie – najważniejsi są małżonek/dzieci. Przy bezdzietności – małżonek/rodzice. Przy braku dzieci, rodzica lub rodziców, w dalszej kolejności rodzeństwo. Następnie siostrzeńcy, bratankowie. Jeśli młodszych pokoleń w rodzinie brak – spadek przejmują dziadkowie, potem ich zstępni, a na końcu pasierbowie.

Jak więc widać, możemy stać się odbiorcą zupełnie niespodziewanego spadku. Miło jest, gdy zastanawiamy się, czy zaciągnąć kredyt na M2, a nagle okazuje się, że jesteśmy właścicielami domu pod miastem. Ale może się też zdarzyć, iż przyjmując spadek, przyjmiemy na siebie również zadłużenia i zobowiązania finansowe zmarłej osoby.

Czy można sprawdzić stan zadłużenia spadku?

Jest to dość skomplikowana procedura. Można wystąpić do sądu z prośbą o spis inwentarza, który sporządza komornik.

Nie zawsze jednak jest on w stanie dotrzeć do każdej istotnej informacji. Dokument, który powstaje przy takiej operacji, może okazać się dla nas istotny, gdyż udowadnia, że próbowaliśmy poznać stan faktyczny spadku i poziomu jego zadłużenia.

Oprócz tego warto dokładnie przyjrzeć się dokumentom pozostawionym przez zmarłego, przejrzeć jego rzeczy osobiste, sprawdzić, czy nie figuruje na liście dłużników, czy nie zawarł umowy z pożyczkodawcą, nie zaciągnął kredytu.

Kolejność dziedziczenia długów

 • Małżonek i dzieci

Dziedziczą w częściach równych, ale małżonek nie może dostać mniej niż 1/4 całości spadku. Jeżeli dziecko spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, jego udział przypada  wnukom spadkodawcy lub dalszym zstępnym, ale w równych częściach

 • Małżonek i rodzice (przy bezdzietności)

Gdy spadkodawca nie miał dzieci, to małżonek dziedziczy połowę spadku, a jego rodzice drugą połowę (znów rozkłada się to na pół). Jeśli któreś z rodziców już nie żyje, jego udział spadkowy otrzyma rodzeństwo spadkodawcy.

 • Rodzice albo rodzeństwo

Jeśli spadkodawca nie miał małżonka, spadek przejmują rodzice, a w dalszej kolejności rodzeństwo.

 • Rodzeństwo – jeśli nie żyją rodzice, nie było małżonka ani dzieci.
 • Dziadkowie – jeśli nie żyją wszyscy inni najbliżsi zstępni.
 • Pasierbowie – jeśli nie żyją dziadkowie ani ich zstępni.
 • Gmina – jeśli osoba była całkowicie samotna.

Jaki dług można odziedziczyć?

Odziedziczyć można praktycznie każdy dług. Od hipotecznych, bankowych, pozabankowych po drobne pożyczki. Dlatego zawsze należy możliwie jak najlepiej rozpoznać temat oraz najróżniejsze zależności.

Warto również wykalkulować, co nam się bardziej opłaca. Spłacenie długu rzędu 50 tys. zł z przejęciem dóbr o łącznej wartości miliona złotych jest tematem wartym rozpatrzenia. Ważne jest to, że od 2015 roku możemy odziedziczyć dług wyłącznie do kwoty, która nie przekracza wartości całego inwentarza pod warunkiem złożenia tzw. wykazu inwentarza, w którym z należytą starannością ujawnia się przedmioty należące do spadku oraz przedmioty zapisów windykacyjnych, z podaniem ich wartości według stanu i cen z chwili otwarcia spadku, a także długi spadkowe i ich wysokość według stanu z chwili otwarcia spadku lub pod warunkiem dokonania spisu inwentarza przez komornika, o którym była mowa wcześniej.

W praktyce oznacza to, że przykładowo: jeśli wartość spadku wynosi 100 tysięcy, nie możemy odziedziczyć zadłużenia opiewającego na 200 tysięcy.

Jeśli jednak nasz przodek żył ponad stan, nie myślał o przyszłości, nie zabezpieczył się w żaden sposób, nie mówiąc już o tym, że nie przejął się tym, co po sobie zostawi – nie mamy obowiązku przejmować po nim schedy i spłacać nie swoje długi. Warto się nad tym zastanowić i przyjąć drogę najlepszą dla nas.

Jak zabezpieczyć się przed odziedziczeniem długu?

Do wyboru mamy zwykle kilka wariantów.

 • odrzucenie spadku wraz z długami

Całkowicie odrzucamy spadek wraz z wszelkimi zobowiązaniami finansowymi zmarłego. Jeśli więc w grę wchodzi np. dziedziczenie długów po ojcu, niczego nie otrzymujemy, ale też nie przyjmujemy na siebie problemów.

 • przyjęcie spadku wraz z dobrodziejstwem inwentarza

Począwszy od 2015 r., jeżeli w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania, spadkobierca nie złoży oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku, domniemywa się, że przyjmuje spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Oznacza to poniesienie odpowiedzialności za długi spadkowe wyłącznie do wysokości ustalonego w inwentarzu stanu czynnego spadku. W takim wypadku odpowiadamy całym swoim majątkiem, ale do określonej wysokości. Takie ograniczenie odpowiedzialności za dług może jednak odpaść, jeśli celowo, podstępnie nie podaliśmy do inwentarza przedmiotów, które powinny się tam znaleźć lub dodaliśmy do niego nieistniejące długi.

 • odrzucenie spadku jeszcze przed śmiercią bliskiej osoby

Jeśli widzimy, że działalność naszego potencjalnego spadkodawcy jest mało owocna i wszystko wskazuje na to, iż zostawi on po sobie wielki finansowy bałagan, możemy odrzucić spadek jeszcze za jego życia. Mamy do tego prawo i czasem warto z niego skorzystać.

 • odrzucenie spadku przez osobę małoletnią

Rodzice lub opiekunowie mają prawo do odrzucenia spadku w imieniu osoby małoletniej. Musi się to jednak odbyć na drodze notarialnej.

Czasem nie mamy zbyt wiele przestrzeni do odrzucenia spadku, więc nie możemy się zbyt długo zastanawiać. Ważne jest jednak, by mieć świadomość tego, jak to prawidłowo zrobić i ile mamy na to czasu. Przeczytaj więcej tutaj: vivus.pl/moje-finanse/poradnik-pozyczkobiorcy/dziedziczenie-dlugow-jak-odrzucic-spadek-z-dlugami/.

Jak zabezpieczyć bliskich przed dziedziczeniem długów?

Może się jednak zdarzyć, że my odrzucimy dług, a przejmą go naszej dzieci. Można się przed tym zabezpieczyć, sporządzając specjalne, notarialne oświadczenie, które sprawia, że nasze dzieci nie będą obciążone zadłużeniem.

By jednak takie oświadczenie miało moc prawną, potrzebna jest zgoda sądu rodzinnego. Dzieje się tak również w sytuacji, w której sami stoimy przed zagrożeniem zostawienia po sobie długu. Jeśli więc chodzi np. o dziedziczenie długów po rodzicach, istnieje kilka możliwości, aby nie zostać nimi obciążonym.

Materiał sponsorowany przez VIVUS Finance sp. z o.o.

Previous SyncTrading od TeleTrade - opinie o ciekawej alternatywie dla najpopularniejszych form inwestowania
Next Rozliczanie PIT-37 - jakie ulgi nam przysługują?

Może to Ci się spodoba

Finanse 0 Comments

Na zbliżające się święta Bożego Narodzenia Polacy mają zamiar wydać średnio 700 zł

W tym roku planujemy wydać na organizację świąt Bożego Narodzenia średnio 722 zł, czyli o ok. 100 zł mniej niż przed rokiem. Tylko 10 proc. Polaków przeznaczy na ten cel więcej

Wiadomości 0 Comments

Spada liczba udzielanych kredytów

Banki udzielają coraz mniej kredytów konsumpcyjnych. W maju po raz pierwszy od miesięcy spadła także ich wartość. Spowolnienie w tym miesiącu odnotował także rynek kredytów hipotecznych. Na oba segmenty duży wpływ

Wiadomości 3 komentarze

Konsekwencje ukrywania dochodów

Każda osoba, która kieruje przedsiębiorstwem zobowiązana jest do rozliczania się ze swoich dochodów z urzędem skarbowym oraz do opłacania należnych podatków. W przypadku, gdy obowiązki te nie są spełniane firma

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź