Jaki jest koszt instalacji fotowoltaicznej i jakie są dofinansowania?

Jaki jest koszt instalacji fotowoltaicznej i jakie są dofinansowania?

Wiele osób może uznawać instalację fotowoltaiczną jako świetną alternatywę dla tradycyjnego sposobu pozyskiwania energii elektrycznej dla swojego domu. O ile jest to całkowita prawda tak koszt inwestycji w instalację fotowoltaiczną może być dla części osób powodem do zastanowienia się nad tego typu wydatkiem. Warto zatem wiedzieć jaki jest przybliżony koszt instalacji fotowoltaicznej oraz jakie są sposoby by go zmniejszyć.

Jaki jest przybliżony koszt instalacji fotowoltaicznej?

Na wstępie warto wiedzieć, iż koszt instalacji fotowoltaicznej jest uzależniony od indywidualnych kryteriów wybranego gospodarstwa domowego. Według różnych szacunków koszt instalacji fotowoltaicznej niezbędnej do zaspokojenia potrzeb energetycznych 3-osobowej rodziny mieści się w przedziale od 15.000 do 25.000 złotych.

Dzięki tego typu instalacji można wytworzyć prąd ze światła słonecznego o mocy 2500-3500 kWh w ciągu roku. Jest to ilość wystarczająca by zaspokoić potrzeby 3-4 osobowego gospodarstwa domowego przy jej odpowiednim użytkowaniu. Warto również wiedzieć, iż w przypadku instalacji fotowoltaicznej istnieje możliwość magazynowania energii na dni gdy Słońce nie świeci.

Od czego uzależniony jest koszt instalacji fotowoltaicznej?

Koszty związane z inwestycją w instalacje fotowoltaiczną mają indywidualny charakter i są uzależnione od kilku głównych czynników. Zaliczają się do nich:

  • rodzaj budynku, dla którego przeznaczona jest instalacja – w tym wypadku panuje zasada, iż im większy budynek tym więcej energii potrzeba by zapewnić odpowiednie oświetlenie. Dlatego też go kilkuosobowego gospodarstwa domowego koszt inwestycji w instalację fotowoltaiczną będzie znacznie niższy niż dla miejsca użyteczności publicznej;
  • powierzchnia dachu lub terenów wokół budynku – panele fotowoltaiczne zazwyczaj rozstawiane są w dwóch miejscach (na dachu bądź na powierzchni ziemi blisko domu). Im większa jest dostępna powierzchnia tym więcej paneli można zainstalować w celu maksymalizacji produkcji energii. W ten sposób powstaje podobna zależność, iż im więcej paneli potrzebnych dla wybranego gospodarstwa tym  relatywnie większy koszt instalacji;
  • rodzaj użytego materiału do stworzenia paneli fotowoltaicznych – wiadomo, iż panele fotowoltaicznych zbudowane są z krzemowych ogniw fotowoltaicznych. Jednak w energetyce wyróżnia się kilka rodzajów paneli złożonych z różnych odmian krzemu. Dzięki temu koszt instalacji niektórych paneli będzie niższych od tych stworzonych z wyższej jakości lub okresu trwałości ogniw fotowoltaicznych;
  • możliwość uzyskania dopłat – przeważnie gdy właściciel gospodarstwa domowego wyraża chęć zakupu instalacji fotowoltaicznej otrzymuje równocześnie możliwość ubiegania się o dotacje i dopłaty do swojej inwestycji. Może to znacząco obniżyć całkowity koszt zakupu paneli fotowoltaicznych.

Dofinansowania do zakupu paneli fotowoltaicznych – na czym polegają?

Jak powszechnie wiadomo chcąc produkować energię ze Słońca dla własnych potrzeb istnieje możliwość uzyskania różnego rodzaju dopłat oraz dofinansowania. Można je uzyskać w postaci dotacji (subwencji) ze strony państwa z tytułu programu „Mój prąd”. Program ten stanowi rządowy projekt wsparcia finansowego osób fizycznych, które inwestują w fotowoltaikę.

Warto wiedzieć, iż tego rodzaju dopłaty przysługują każdemu i można się o nie ubiegać zarówno w formie dopłaty przed ostatecznym zakupem jak i w formie refinansowania już poniesionych kosztów w związku z tą inwestycją. Zazwyczaj wysokość takich dopłat uzależniona jest od całkowitego kosztu inwestycji w instalację fotowoltaiczną. Z reguły jednak może ona wynieść pomiędzy 30% aż do 50% całkowitych kosztów związanych z instalacją fotowoltaiczną.

Ostatnim i jednocześnie coraz częstszym rozwiązaniem są preferencyjne kredyty inwestycyjne na zakup instalacji fotowoltaiczne. Można się o nie ubiegać w postaci kredytu przeznaczonego wyłącznie na zakup instalacji fotowoltaicznej. Takie rozwiązanie daje możliwość kupna instalacji fotowoltaicznej bez posiadanej całej kwoty potrzebnej na tą inwestycję. Jednak to rozwiązanie wiąże się z koniecznością spłacania zadłużenia co może zniechęcić niektóre osoby do podjęcia takiej decyzji.

Previous Usługi księgowe - Jakie biuro rachunkowe wybrać?
Next Jak prawidłowo obliczyć zaliczkę na podatek dochodowy i składki na ubezpieczenia społeczne własnego pracownika, z którym zawarta została dodatkowo umowa zlecenie?

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Nowe rozwiązania prawne dla biznesu mają służyć rozwojowi gospodarki, a nie bogaceniu się jednej korporacji

Gwałtownie zmieniające się otoczenie technologiczne stawia przed rządzącymi i społeczeństwami nowe wyzwania, zarówno pod względem ekonomicznym, jak i klimatycznym oraz społecznym. Nowe modele biznesowe gigantycznych firm i globalizacja powodują, że stare systemy prawne stają

Wiadomości 0 Comments

Dziś startuje usługa Twój e-PIT. Urząd skarbowy wypełni deklaracje za podatników

15 lutego startuje usługa Twój e-PIT, w ramach której urząd skarbowy wypełni deklaracje PIT-37 i PIT-38 zamiast podatników. Może skorzystać z niej nawet 20 mln osób. W tym celu należy się zalogować w systemie i sprawdzić, czy

Wiadomości 0 Comments

Polskie start-upy są bardzo innowacyjne i zwiększają zatrudnienie

Co siódma krajowa firma we wczesnym stadium rozwoju (tzw. start-up) prowadzi działalność patentową. Wśród pozostałych przedsiębiorstw odsetek ten wynosi około promila. Start-upy jednak z rezerwą podchodzą do zewnętrznych źródeł finansowania. Dotychczas

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź