Jakie metody amortyzacji są najbardziej popularne?

Jakie metody amortyzacji są najbardziej popularne?

Amortyzowanie to sposób naliczania kosztów, z której korzystają głównie przedsiębiorcy. Aczkolwiek aktualnie na rynku dostępnych jest przynajmniej kilka metod amortyzowania. Która z nich jest najlepsza i dlaczego?

Na początek trzeba wyjaśnić, że właściciele firm kupują często samochody służbowe lub sprzęt komputerowy, maszyny i urządzenia specjalistyczne. Od czasu do czasu zainteresowaniem cieszą się nieruchomości.

Każdy przedsiębiorca, który chce skorzystać z amortyzacji, musi poważnie zastanowić się, która metoda rozliczeniowa będzie najbardziej wygodna i nie przyniesienie strat. Obecnie największym zainteresowaniem ciszy się amortyzacja degresywna, liniowa oraz jednorazowa.

Pierwsza z nich umożliwia skrócenie okresu amortyzowania oraz podnosi kosztów na początku. Nie jest przeznaczona dla firm, które są zainteresowane kredytem, bowiem obniża możliwości kredytowe. Opcja liniowa wybierana jest przez przedsiębiorstwa, które chcą podzielić spłatę na równe raty oraz prognozują skorzystanie pożyczki. Natomiast amortyzacja jednorazowa, jak sama nazwa wskazuje, umożliwia jednorazowe oszacowanie wartości transakcji. Skierowana jest do firm, które pozyskują wysokie zyski oraz nie notuje strat.

Na koniec trzeba powiedzieć, że istnieje opcja ustalenia indywidualnej amortyzacji, która będzie dopasowana do potrzeb oraz zdolności finansowych.

red. Justyna Błahut
gazetapodatkowa.net

Previous Kiedy czynny żal jest konieczny?
Next Jak nazwać produkty w kasie fiskalnej?

Może to Ci się spodoba

Amortyzacja 2 komentarze

Jaki wpływ mają wahania kursowe na stawki amortyzacji?

Polscy biznesmeni często sprowadzają urządzenia do swoich zakładów pracy z zagranicy. Chcąc ująć je w kosztach zużycia koniecznie muszą określić ich wartość w przeliczeniu na polskie złotówki. Nieodłącznym procesem podczas

Amortyzacja 3 komentarze

W jakim celu obliczmy wartość używanych sprzętów dla firmy?

Przy posiadaniu działalności gospodarczej przedsiębiorcy mają obowiązek wprowadzić środki trwałe w ewidencji, która się do nich odnosi. Odpisy z tych środków stanowią koszty uzyskania przychodów. Wtenczas obowiązkowe jest rozpoznanie wartości

Amortyzacja 1Comments

Czy można dokonać odpisu prywatnego samochodu wniesionego do spółki?

Właściciele spółki partnerskiej mają możliwość wniesienia do majątku spółki prywatnych aut. Muszą jednak wyliczyć ich wartość początkową oraz zamieścić w ewidencji środków trwałych. Czy na podstawie dowodu nabycia samochodu można

1 Comment

  1. Waldek
    02 września, 17:20 Reply
    Moim zdaniem najlepsza jest amortyzacja linowa. Oczywiście nie jest ona dostosowana do wszystkich przedsiębiorstw, ale Ci którzy mogą to niech z niej korzystają.

Zostaw odpowiedź