Jakie metody amortyzacji są najbardziej popularne?

Jakie metody amortyzacji są najbardziej popularne?

Amortyzowanie to sposób naliczania kosztów, z której korzystają głównie przedsiębiorcy. Aczkolwiek aktualnie na rynku dostępnych jest przynajmniej kilka metod amortyzowania. Która z nich jest najlepsza i dlaczego?

Na początek trzeba wyjaśnić, że właściciele firm kupują często samochody służbowe lub sprzęt komputerowy, maszyny i urządzenia specjalistyczne. Od czasu do czasu zainteresowaniem cieszą się nieruchomości.

Każdy przedsiębiorca, który chce skorzystać z amortyzacji, musi poważnie zastanowić się, która metoda rozliczeniowa będzie najbardziej wygodna i nie przyniesienie strat. Obecnie największym zainteresowaniem ciszy się amortyzacja degresywna, liniowa oraz jednorazowa.

Pierwsza z nich umożliwia skrócenie okresu amortyzowania oraz podnosi kosztów na początku. Nie jest przeznaczona dla firm, które są zainteresowane kredytem, bowiem obniża możliwości kredytowe. Opcja liniowa wybierana jest przez przedsiębiorstwa, które chcą podzielić spłatę na równe raty oraz prognozują skorzystanie pożyczki. Natomiast amortyzacja jednorazowa, jak sama nazwa wskazuje, umożliwia jednorazowe oszacowanie wartości transakcji. Skierowana jest do firm, które pozyskują wysokie zyski oraz nie notuje strat.

Na koniec trzeba powiedzieć, że istnieje opcja ustalenia indywidualnej amortyzacji, która będzie dopasowana do potrzeb oraz zdolności finansowych.

red. Justyna Błahut
gazetapodatkowa.net

Previous Kiedy czynny żal jest konieczny?
Next Jak nazwać produkty w kasie fiskalnej?

Może to Ci się spodoba

Amortyzacja 2 komentarze

Jak odpisać w ramach amortyzacji domek kempingowy?

Jeśli dla celów posiadanej działalności gospodarczej właściciel zakupi domek kempingowy nie jest on jednorazowo włączany do kosztów uzyskania przychodów, ale, jako środek trwały podlega amortyzacji. Ustalając indywidualne stawki przedsiębiorca może

Amortyzacja 1Comments

Czy można dokonać zmian stawek amortyzacyjnych?

Przepisy dotyczące zmian pierwotnie przyjętych przez przedsiębiorców warunków amortyzacji są bardzo rygorystycznie interpretowane przez organy podatkowe. Spór pomiędzy przedsiębiorcami a organami podatkowymi dotyczy możliwości podwyższenia stawki amortyzacyjnej przez tego pierwszego

Amortyzacja 2 komentarze

Jaki wpływ mają wahania kursowe na stawki amortyzacji?

Polscy biznesmeni często sprowadzają urządzenia do swoich zakładów pracy z zagranicy. Chcąc ująć je w kosztach zużycia koniecznie muszą określić ich wartość w przeliczeniu na polskie złotówki. Nieodłącznym procesem podczas

1 Comment

  1. Waldek
    02 września, 17:20 Reply
    Moim zdaniem najlepsza jest amortyzacja linowa. Oczywiście nie jest ona dostosowana do wszystkich przedsiębiorstw, ale Ci którzy mogą to niech z niej korzystają.

Zostaw odpowiedź