Jakie metody amortyzacji są najbardziej popularne?

Jakie metody amortyzacji są najbardziej popularne?

Amortyzowanie to sposób naliczania kosztów, z której korzystają głównie przedsiębiorcy. Aczkolwiek aktualnie na rynku dostępnych jest przynajmniej kilka metod amortyzowania. Która z nich jest najlepsza i dlaczego?

Na początek trzeba wyjaśnić, że właściciele firm kupują często samochody służbowe lub sprzęt komputerowy, maszyny i urządzenia specjalistyczne. Od czasu do czasu zainteresowaniem cieszą się nieruchomości.

Każdy przedsiębiorca, który chce skorzystać z amortyzacji, musi poważnie zastanowić się, która metoda rozliczeniowa będzie najbardziej wygodna i nie przyniesienie strat. Obecnie największym zainteresowaniem ciszy się amortyzacja degresywna, liniowa oraz jednorazowa.

Pierwsza z nich umożliwia skrócenie okresu amortyzowania oraz podnosi kosztów na początku. Nie jest przeznaczona dla firm, które są zainteresowane kredytem, bowiem obniża możliwości kredytowe. Opcja liniowa wybierana jest przez przedsiębiorstwa, które chcą podzielić spłatę na równe raty oraz prognozują skorzystanie pożyczki. Natomiast amortyzacja jednorazowa, jak sama nazwa wskazuje, umożliwia jednorazowe oszacowanie wartości transakcji. Skierowana jest do firm, które pozyskują wysokie zyski oraz nie notuje strat.

Na koniec trzeba powiedzieć, że istnieje opcja ustalenia indywidualnej amortyzacji, która będzie dopasowana do potrzeb oraz zdolności finansowych.

red. Justyna Błahut
gazetapodatkowa.net

Previous Kiedy czynny żal jest konieczny?
Next Jak nazwać produkty w kasie fiskalnej?

Może to Ci się spodoba

Amortyzacja 1Comments

Aktualizacja stawek amortyzacji

Stopa amortyzacyjna to zużycie środka trwałego określone w procentach. Mnożenie tej stopy przez początkową kwotę konkretnego urządzenia, określa fragment kwoty, jaką można włączyć w koszty podatku. Rejestr stawek amortyzacyjnych gromadzi

Amortyzacja 1Comments

Amortyzacja czy odliczenie od kosztów uzyskania dochodów?

Właściciel przedsiębiorstwa może ująć swój prywatny samochód niescharakteryzowany w majątku zakładu do kosztów uzyskania przychodu, gdy wartość owego pojazdu nie jest większa niż 3500 złotych. Do sum otrzymania przychodu dołączamy

Wiadomości 1Comments

Jak określić wartość mieszkania do celów amortyzacji?

Przedsiębiorcy, którzy zdecydowali się wykorzystywać cześć swojego mieszkania na cele biurowe, mogą odliczyć koszty amortyzacji w ramach prowadzonej działalności. Decydując się na takie działanie, należy w pierwszej fazie: – ustalić

1 Comment

  1. Waldek
    Wrzesień 02, 17:20 Reply
    Moim zdaniem najlepsza jest amortyzacja linowa. Oczywiście nie jest ona dostosowana do wszystkich przedsiębiorstw, ale Ci którzy mogą to niech z niej korzystają.

Zostaw odpowiedź