Kiedy biuro rachunkowe może nie płacić VAT?

Kiedy biuro rachunkowe może nie płacić VAT?

Zgodnie z zarządzeniami podatkowymi zwolnione od podatku VAT mogą być podmioty gospodarcze, których wysokość sprzedaży opodatkowanej nie przewyższyła w poprzednim roku podatkowym określonego progu podatkowego.

Ustawa o VAT reguluje również, że jeżeli rzeczywista wartość sprzedaży wyjdzie poza w ciągu danego roku podatkowego kwotę, która stanowi limit zwolnienie przestaje przysługiwać w chwili przekroczenia tej kwoty. Nadwyżka sprzedaży podlega opodatkowaniu i konieczność zapłacenia podatku powstaje z chwilą przewyższenia wartości limitu.

Nie wszystkie podmioty są objęte tym zwolnieniem. Wyłączone z niego są firmy z sektora doradztwa i usług prawniczych. Zatem, jeżeli biuro rachunkowe będzie wykonywało usług doradczych, wówczas nie ma ono możliwości skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania VAT.

Pojęcie w zakresie doradztwa jest dosyć rozległe i obejmuje ono również doradztwo podatkowe. Działalność związana z takimi usługami mogą być świadczone przez biura rachunkowe.

W rezultacie, biuro rachunkowe świadczące jedynie usługi w zakresie księgowości, ale wykluczające doradztwo podatkowe, może skorzystać ze zwolnienia podmiotów gospodarczych ze zobowiązania zapłacenia podatku VAT.

Joanna Walerowicz
www.gazetapodatkowa.net

Previous Wewnątrzwspólnotowa transakcja bez podatku VAT-EU
Next Jakie obowiązki podatkowe ma nowy właściciel firmy?

Może to Ci się spodoba

Kiedy działalność edukacyjna jest zwolniona z VAT-u?

Osoby, których firma funkcjonuje w ogólnie pojętej branży nauczania, mogą oczekiwać na różnego rodzaju zniżki podatku. Które przedsiębiorstwa nie muszą się obawiać o swoje ulgi podatkowe? Zazwyczaj firmę w branży

Zwolnienia 0 Comments

Rzeczy używane bez VAT

Przedsiębiorca nie będzie musiał rozliczać się z podatku VAT gdy sprzeda rzecz, której używał przez co najmniej 6 miesięcy. Takie zwolnienie jest możliwie, gdy w chwili nabycia rzeczy podatnikowi nie

Zwolnienia 0 Comments

Kiedy możemy zwolnić towary i usługi od podatku VAT?

Ustawa z dnia 11 lipca 2012 roku Prawa Podatkowego budzi sporo wątpliwości podczas praktycznego jej stosowania. Mianowicie podmioty gospodarcze nie wiedzą, kiedy należy starać się o zwolnienie podatkowe dóbr. Procedurę

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź