Kiedy prezenty dla pracowników są zwolnione z podatku?

Kiedy prezenty dla pracowników są zwolnione z podatku?

Każda firma może utworzyć fundusz związków zawodowych (lub fundusz pracy). Dzięki niemu zatrudnieni mogą otrzymywać wsparcie w postaci pomocy rzeczowej lub pieniędzy. Budzi to wiele pytań: na jakie formy wspomagania może liczyć pracujący i czy wszystkie dodatki są opodatkowane.

Z funduszu zapomogowego pracobiorcy mogą uzyskać bardzo różną pomoc w zależności od jednostkowej sytuacji. Na przykład dodatek pieniężny może zostać wydany w ramach dotacji na wakacje, jako częściowy zwrot kosztów transportu do pracy, dofinansowanie pobytu dziecka w przedszkolu lub w przypadku wystąpienia trudnej sytuacji losowej. wielkość przyznawanych dopłat w dużej mierze uzależniona jest od sytuacji (życiowej, materialnej czy rodzinnej) konkretnego pracownika. Dodatki pieniężne opłacane z funduszu przedsiębiorstwa nie są opodatkowane.

Z podatku nie są zwolnione wszelkie świadczenia, które są traktowane jako część wynagrodzenia. Za takie uważa się m.in. bony, talony, znaki wymienne na towary lub usługi, świadczenia rzeczowe (np. wycieczki, paczki żywnościowe, bilety na wydarzenia kulturalne, karnety na siłownię/basen, imprezy okolicznościowe). Czasami świadczenia rzeczowe bywają zwolnione z podatku, jednak nie ma konkretnych wytycznych, jakie to świadczenia. Wszystko zależy od sposobu interpretacji zagadnienia przez instytucje podatkowe.

Przedsiębiorca nie musi natomiast odprowadzać podatku za dofinansowania, które pochodzi z funduszu firmy. Istnieje jednak bariera, która wynosi maksymalnie 380 zł. Większe sumy są obwarowane podatkiem. Tego typu dotacje nie są obarczone koniecznością odprowadzenia składek społecznych i zdrowotnych.

 

 

Justyna Błahut
www.gazetapodatkowa.net

Previous Kiedy warto płacić podatek VAT?
Next Jak rozliczyć wydatki poniesione na założenie firmy?

Może to Ci się spodoba

Kiedy zaliczka podlega opodatkowaniu?

Bardzo często nabywcy wpłacają zaliczkę z tytułu usług wykonywanych przez usługodawcę. Najczęściej jest to wymóg przedsiębiorstwa i stanowi asekuracje w momencie rezygnacji z odbioru zamówionych towarów po ich faktycznym przygotowaniu.

Czy firma ma prawo do ulg podatkowych?

W aktualnie obowiązującym prawie wymienić można przynajmniej kilka powodów, dla których podatnik nie musi spełniać swojego obowiązku podatkowego. Zanim jednak otrzyma taką możliwość musi przestrzegać najważniejsze warunki ustawowe. Co zrobić,

Odliczanie i zwroty podatku 0 Comments

Podatek od opłat eksploatacyjnych w wynajmowanym lokalu

Najemca oferujący mieszkanie najczęściej oczekuje opłaty za czynsz płatnej z góry. Inne koszty eksploatacyjne, które ponoszą lokatorzy rozliczane są na postawie zużycia poszczególnych mediów. Podatnicy nie zawsze wiedzą, kiedy ciąży

1 Comment

  1. masia
    26 stycznia, 11:50 Reply
    To teraz się nie dziwię, że pracodawcy nie dają żadnych prezentów, skoro muszą się nie kiedy od nich rozliczać.

Zostaw odpowiedź