Kiedy spadek pozostaje wolny od podatku?

Dodano: 04.06.2013

Otrzymanie spadku lub darowizny to dla wielu osób powód do dumy i wyróżnienie. Nie zawsze jednak odbywa się to bez ponoszenia nieplanowanych kosztów. Kiedy zapisy testamentowe są dla spadkobierców wolne od podatku?

Przede wszystkim należy powiedzieć, że podatek będzie obowiązywał w przypadku, gdy spadek lub darowizna przekroczy określoną w ustawie kwotę. Obecnie obowiązują trzy limity (tzw. grupy podatkowe).

Pierwsza grupa podatkowa to najbliższa rodzina, tzn. małżonek, rodzeństwo, rodziców oraz dzieci (brane są pod uwagę również dzieci przysposobione). W tym przypadku kwota wolna od podatku wynosi 9637 zł. Oznacza to, że spadek lub darowizna, której wartość jest wyższa od tej sumy musi zostać objęty podatkiem.

Druga grupa podatkowa to dalsza rodzina, czyli ciocie i wujkowie oraz małżonkowie rodzeństwa. Tutaj obowiązuje 7276 zł jako limit podatkowy.

Ostatnia, trzecia grupa podatkowa to osoby, które nie pozostają w związkach rodzinnych ze spadkobiercą i posiadają jedynie 4902 zł jako sumę wolną od obciążenia podatkowego.

 

Justyna Błahut
www.gazetapodatkowa.net

Jedna odpowiedź do Kiedy spadek pozostaje wolny od podatku?

  1. Pawlus powiedział:

    Moim zdaniem spadek nie powinien być w ogóle objęty podatkiem. Po protu są rzeczy, których nie wypada i fiskus powinien zmniejszyć listę rzeczy, od których odprowadza się podatek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>