Kiedy spadek pozostaje wolny od podatku?

Kiedy spadek pozostaje wolny od podatku?

Otrzymanie spadku lub darowizny to dla wielu osób powód do dumy i wyróżnienie. Nie zawsze jednak odbywa się to bez ponoszenia nieplanowanych kosztów. Kiedy zapisy testamentowe są dla spadkobierców wolne od podatku?

Przede wszystkim należy powiedzieć, że podatek będzie obowiązywał w przypadku, gdy spadek lub darowizna przekroczy określoną w ustawie kwotę. Obecnie obowiązują trzy limity (tzw. grupy podatkowe).

Pierwsza grupa podatkowa to najbliższa rodzina, tzn. małżonek, rodzeństwo, rodziców oraz dzieci (brane są pod uwagę również dzieci przysposobione). W tym przypadku kwota wolna od podatku wynosi 9637 zł. Oznacza to, że spadek lub darowizna, której wartość jest wyższa od tej sumy musi zostać objęty podatkiem.

Druga grupa podatkowa to dalsza rodzina, czyli ciocie i wujkowie oraz małżonkowie rodzeństwa. Tutaj obowiązuje 7276 zł jako limit podatkowy.

Ostatnia, trzecia grupa podatkowa to osoby, które nie pozostają w związkach rodzinnych ze spadkobiercą i posiadają jedynie 4902 zł jako sumę wolną od obciążenia podatkowego.

 

Justyna Błahut
www.gazetapodatkowa.net

Previous Jaki podatek VAT obowiązuje fryzjera?
Next Jak obliczany jest podatek od dochodu uzyskany w Kanadzie i Islandii?

Może to Ci się spodoba

Podatek od spadków i darowizn 0 Comments

Podatek a darowizna mieszkaniowa

W sytuacji darowizn na cele mieszkaniowe kwota, która w obrębie I grupy podatkowej ograniczona jest do wysokości 9637 zł, może być dwukrotnie większa. Natomiast darowizny mieszczące się w powyższym limicie,

Podatek od spadków i darowizn 0 Comments

Kiedy unikniemy podatku CIT od darowizn i spadków?

Według polskiego prawa posiadanie dóbr materialnych, nabytych w związku z testamentem bliskiej osoby jest zwolnione od podatku dochodowego. Spadkobiercami nie objętymi podatkiem są: małżonkowie, rodzice, dzieci, wnuki, rodzeństwo, rodzice zastępczy

Podatek od spadków i darowizn 0 Comments

Czym jest druk SD-Z2?

Codziennie w różnych okolicznościach umiera kilkuset Polaków. Zostawiają rodziny, przyjaciół i znajomych. Ale również swoje majątki i dobytki całego życia. Zazwyczaj dziedziczą je dzieci, wnukowie lub dalsza rodzina. Jak załatwić

1 Comment

  1. Pawlus
    02 września, 17:31 Reply
    Moim zdaniem spadek nie powinien być w ogóle objęty podatkiem. Po protu są rzeczy, których nie wypada i fiskus powinien zmniejszyć listę rzeczy, od których odprowadza się podatek.

Zostaw odpowiedź