Konsekwencje ukrywania dochodów

Konsekwencje ukrywania dochodów

Każda osoba, która kieruje przedsiębiorstwem zobowiązana jest do rozliczania się ze swoich dochodów z urzędem skarbowym oraz do opłacania należnych podatków. W przypadku, gdy obowiązki te nie są spełniane firma może zostać obarczona wysoką karą grzywny.

Ukrywanie wysokości wynagrodzenia oraz zaniechanie płacenia podatków jest przestępstwem skarbowym. Jest to jedno z poważniejszych wykroczeń i może być obiektem zainteresowania dla instytucji skarbowych. Mogą one skontrolować przebieg transakcji w konkretnym przedsiębiorstwie i w razie wykrycia nieprawidłowości nakazać opłacenie 75% podatku od dochodów w ramach kary.

Nieruchomości, pojazdy, drogie sprzęty również bywają opodatkowane, a ich kupno wiąże się z koniecznością uiszczenia podatku od wzbogacenia się. W związku z tym przedsiębiorcy, którzy robią tego typu zakupy muszą mieć świadomość, że każde tego typu zdarzenie gospodarcze jest pod obserwacją urzędu skarbowego.

Wszystkie dochody i rozchody należy wykazać w corocznym zeznaniu podatkowym składanym do końca kwietnia każdego roku. Ukrycie dowolnego punktu może przynieść ze sobą poważne konsekwencje.

Największe zainteresowanie wzbudzają firmy, które mają większe rozchody niż przychody. Pytanie: skąd firma posiada fundusze na drogie zakupy?

W sytuacji wykrycia ewentualnego przekroczenia prawa urząd skarbowy może wziąć pod uwagę sumienność spłacania podatku z lat poprzednich. Oznacza to, że przeanalizowane zostaną minione lata podatkowe.

Po każdej kontroli skarbowej wydawana jest decyzja zawierająca informację czy doszło do popełnienia przestępstwa oraz w jakim zakresie. Jeśli rzeczywiście miało miejsce przestępstwo skarbowe ustalona zostaje wysokość grzywny oraz wszczynane jest postępowanie. Gdy urząd skarbowy nie wykaże przekroczenia prawa, wówczas sprawa zostaje umorzona.

Gdy dojdzie do kontroli przedsiębiorca może okazać skruchę i przyznać się do nierzetelności podatkowej. Wówczas inspektor nie nakłada kary, ale zmusza do uregulowania należności wraz z odsetkami za dni/miesiące, gdy urząd skarbowy oczekiwał na spłatę.

Każde zatajenie jest niezgodne z prawem. Wysokość mandatu zależy od skali wykroczenia. Ale dla porównania, maksymalnie może wynosić 700 x dzienne wynagrodzenie.

 

 

Justyna Błahut
www.gazetapodatkowa.net

Poprzedni Rozliczenie wynagrodzenia za stypendium w Stanach Zjednoczonych
Następny Zakup wycieczki przez przełożonego a zysk dla podwładnego

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 3 komentarze

Preferencje podatkowe żołnierzy

Żołnierze z racji wykonywanego zawodu mają prawo do określonych przywilejów w zakresie podatku, jednak przepisy nie zawsze były dla nich korzystne, a wiele unormowań prawnych obowiązujących dziś jest efektem ich

Wiadomości 3 komentarze

Liczba specjalistów ds. rachunkowości zarządczej w ostatnich czterech latach wzrosła trzykrotnie

Według danych Instytutu CIMA liczba specjalistów zajmujących się rachunkowością zarządczą w Polce w ciągu ostatnich czterech lat zwiększyła się trzykrotnie. Dynamika wzrostu w najbliższych latach powinna się utrzymać się na podobnym poziomie. Przedsiębiorcy

Wiadomości 0 Komentarz

5 mln Polaków ma na smartfonie aplikację bankową

Ponad 14 mln Polaków aktywnie korzysta z bankowości internetowej, a blisko 5 mln ma na swoim smartfonie zainstalowaną aplikację bankową. Jak wynika z badania firmy Deloitte, banki nie potrafią jednak wykorzystać w pełni potencjału

Wiadomości 4 komentarze

Wszystko o ciekawych listach motywacyjnych

Pracodawcy, którzy poszukują rzetelnych i odpowiedzialnych pracowników, często mają bardzo wysokie wymagania. Wieloetapowe rekrutacje czy szczegółowe rozmowy kwalifikacyjne stały się normalnością i nikogo już nie zaskakują. W celu przeprowadzenia weryfikacji

Wiadomości 0 Komentarz

Na zbliżające się święta Bożego Narodzenia Polacy mają zamiar wydać średnio 700 zł

W tym roku planujemy wydać na organizację świąt Bożego Narodzenia średnio 722 zł, czyli o ok. 100 zł mniej niż przed rokiem. Tylko 10 proc. Polaków przeznaczy na ten cel więcej

Finanse 0 Komentarz

Home staging: jak skutecznie przygotować dom do sprzedaży?

Home staging, czyli profesjonalne przygotowanie nieruchomości do sprzedaży, stało się kluczowym elementem na rynku nieruchomości, znacząco wpływając na sposób prezentacji domów i mieszkań potencjalnym kupującym. Efektywny home staging nie tylko

3 komentarze

  1. Rafał
    11 września, 14:32 Odpowiedz
    Konsekwencje ukrywania dochodów mogą być bardzo poważne, dlatego nie warto tego robić. Chyba nikt nie chce mieć problemów z policją, czy z urzędem skarbowym.
  2. Jarek
    17 września, 14:45 Odpowiedz
    Każda osoba, która kieruje przedsiębiorstwem zobowiązana jest do rozliczania się ze swoich dochodów z urzędem skarbowym, ale nie każda niestety to robi.
  3. masia
    26 stycznia, 11:48 Odpowiedz
    Przedsiębiorcy niestety coraz bardziej ukrywają swoje dochody, chociaż z drugiej strony przy tak wysokim podatku nie ma się co dziwić.

Zostaw odpowiedź