Korekty PIT i CIT – od przyszłego roku będzie łatwiej

Korekty PIT i CIT – od przyszłego roku będzie łatwiej

10 września 2015 Prezydent podpisał ustawę o zmianie ustaw w związku ze wspieraniem polubownych metod rozwiązywania sporów. Przez chwilę trwało zamieszanie w związku z błędem, który wkradł się do tekstu aktu prawnego, ale już wiadomo, że podatnicy będą mieli mniej pracy z korektami. Od 1 stycznia 2016r. możliwe będzie dokonywanie korekt przychodów i kosztów na bieżąco.

Do tej pory podatnicy dokonywali korekt zawsze wstecz. Co to oznacza? Zmiana w wysokości przychodów lub kosztów dotycząca okresów minionych rodziła konieczność składania korekt niekiedy nawet za kilka lat.

Od przyszłego roku korekty, które nie są spowodowane błędem rachunkowym lub oczywistą omyłką będą mogły być korygowane na bieżąco. Zatem w przypadku udzielenia rabatu, czy zwrotu towaru podatnik wystawiający fakturę będzie mógł ją rozliczyć na bieżąco, a nie cofać się z korektą do okresów kiedy wykazano pierwotny przychód, czy koszt.

Wsteczne korygowanie przychodów i kosztów będzie obowiązywało nadal w stosunku do korekt spowodowanych oczywistą omyłką lub błędem rachunkowym.

Wprowadzone zmiany dotyczą art. 14 ust. 1m–1p i art. 22 ust. 7c–7f updof oraz art. 12 ust. 3j–3m i art. 15 ust. 4i–4l updop .

Previous Czy nieodpłatne przekazanie towarów podlega VAT?
Next Gminy centralizują rozliczenia VAT

Może to Ci się spodoba

W tym roku 45 proc. podatników rozliczy się przez internet

Resort finansów spodziewa się, że w tym roku do fiskusa wpłynie nawet 8 milionów elektronicznych PIT-ów za 2015 roku. Badanie KPMG wskazuje, że tę drogę wybierze 45 proc. Polaków. Rośnie też

Podatnik w urzędzie 2 komentarze

Dla kogo formularz PIT-28/A?

Formularz PIT-28/A jest dodatkiem do głównego dokumentu PIT-28. Wielu podatników zapomina, że oba druki powinny być wypełniane i składane do odpowiedniego urzędu skarbowego razem. Według ustaleń instytucji państwowych formularze te

Dochody z zagranicy trzeba wykazać w PIT

Choć Polska podpisała umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z kilkudziesięcioma krajami świata, nie oznacza to, że można przed fiskusem nie wykazać uzyskanych za granicą dochodów. Jeśli podatnik zarabiający zagranicą spędził w ubiegłym roku w Polsce więcej

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź