Korzystne metody amortyzacji

Korzystne metody amortyzacji

Amortyzacja może zostać przeprowadzona na podstawie środków trwałych, wartości niematerialnych lub o charakterze prawnym. Obecnie przedsiębiorcy mają do dyspozycji przynajmniej kilka metod amortyzacji. Zatem jaką opcję wybrać, aby była najkorzystniejsza?

Aby myśleć o odpisach amortyzacyjnych należy deklarować ten zamiar zapisać w ewidencji środków trwałych na przynajmniej jeden rok. Warto mieć na uwadze wybraną metodę amortyzacji i według tego odprowadzać składki amortyzacyjne.

Odpisy amortyzacyjne powinny być prowadzone od sumy wstępnej aż do chwili wyrównania kwot. Należy pamiętać także o odpisach, które nie stanowią kosztu podatkowego.

Oprócz tego każda firma amortyzacyjna wprowadziła minimalny okres amortyzowania charakterystyczny dla wybranego środka trwałego oraz wysokość odpisów według własnego uznania.

Dodatkowo odpisy amortyzacyjne mogą odbywać się na dwa sposoby. Albo pieniądze będą przekazywane ratalnie (raz w miesiącu lub raz na kwartał) lub jednorazowo po każdym roku podatkowym.

Obecnie firmy amortyzacyjne proponują cztery metody. Przede wszystkim liniowa, indywidualna, dygresywna oraz mieszana. Wybór jednej metody uniemożliwia skorzystanie z innych.

 

Justyna Błahut
www.gazetapodatkowa.net

Previous Telefon komórkowy a przychód zatrudnionego
Next Podatek za importowanie

Może to Ci się spodoba

Amortyzacja 0 Comments

Jak podwyższyć stawkę amortyzacyjną?

Podatnicy mają możliwość podwyższenia stawki amortyzacyjnej dla środków trwałych ujętych w Wykazie stawek amortyzacyjnych. Prawo owe dotyczy budynków używanych w warunkach pogorszonych lub ogólnie złych. Za określone warunki uważa się

Amortyzacja 0 Comments

Amortyzacja budynków przeznaczonych pod wynajem – spółki

Prowadząc działalność gospodarczą spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wynajmują budynki, ale czy jest to możliwe, aby były amortyzowane budynki, które nie są wynajmowane przez spółkę? Ustawa o podatku dochodowym od osób

Amortyzacja 0 Comments

Co nie podlega amortyzacji?

Amortyzacja jest bardzo często stosowana przez przedsiębiorstwa. Jednakże nie można zapominać, że są przypadki, w których amortyzacji zastosować nie można. Jakie to sytuacje? Przede wszystkim są to ogólnie pojęte wartość

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź