Kredyt odnawialny dla firm pytania i odpowiedzi

Kredyt odnawialny dla firm pytania i odpowiedzi

Zarówno przedsiębiorstwa z wieloletnim stażem, jak i firmy rozpoczynające działalność potrzebują niekiedy finansowego wsparcia. Powodem mogą być np. zaległości płatnicze kontrahenta, niespodziewane wydatki związane z serwisowaniem sprzętu czy nakłady inwestycyjne przekraczające pierwotne założenia. Wygodnym wyjściem w takich sytuacjach jest kredyt odnawialny. Expander zwraca uwagę, czym kierować się przy jego wyborze.

Czym jest kredyt odnawialny?

Jest to rodzaj kredytu obrotowego, który ma formę zbliżoną do debetu na rachunku osobistym. Pozwala na bieżące finansowanie działalności przedsiębiorstwa. Warunki, na jakich jest udzielany zależą od kilku czynników stażu przedsiębiorstwa, średnich miesięcznych dochodów czy posiadanych zabezpieczeń. Wymagania stawiane przez banki sprawiają, że jest to rozwiązanie najkorzystniejsze dla dużych i doświadczonych przedsiębiorców, lecz obecnie w ofercie bankowej znajdują się też produkty przeznaczone dla start-upów. Ich wysokość jest różna i uzależniona od indywidualnej sytuacji firmy minimalna wynosi ok. 1,5 tys. zł, maksymalna może wynieść nawet milion złotych.

Jakie korzyści daje korzystanie z takiego produktu bankowego?

Kredyty odnawialne mają kilka niezaprzeczalnych zalet. Pierwszą z nich jest wygoda. Przedsiębiorca podpisuje z bankiem jedną umowę (zwykle na rok lub dwa) i może wykorzystywać przyznany limit wielokrotnie i w dowolnym momencie, bez potrzeby kontaktowania się z kredytodawcą i załatwiania kolejnych formalności, jak miałoby to miejsce w wypadku np. kredytów inwestycyjnych. Co więcej, zwykle umowy takie są automatycznie przedłużane, co jest dodatkowym udogodnieniem. Bardzo ważną korzyścią jest też koszt takiego kredytu odsetki naliczane są jedynie od rzeczywistego zadłużenia, co oznacza, że jeśli nie wykorzystujemy debetu, nie zapłacimy także odsetek (wtedy musimy liczyć się z opłatą od niewykorzystanego salda, która jednak nie jest zbyt wysoka).

Jak wybrać najlepszy kredyt odnawialny?

Podobnie jak w przypadku innych produktów finansowych, również w tym przypadku ważne są koszty. Wśród nich można wyróżnić między innymi prowizję za udzielenie kredytu lub opłatę za tzw. gotowość. Ważne jest także oprocentowanie zwykle uzależnione od stawki WIBOR oraz marży narzuconej przez bank. Oprócz kosztów powinniśmy także wziąć pod uwagę warunki, na jakich udzielone jest wsparcie jego wysokość czy rodzaj akceptowanych zabezpieczeń. Aby skutecznie porównać dostępne oferty, warto skorzystać z pomocy niezależnego doradcy finansowego, który ma dostęp do produktów wielu instytucji i będzie mógł najlepiej dobrać istniejące rozwiązania do indywidualnych potrzeb i możliwości przedsiębiorstwa.

Kiedy kredyt może być potrzebny?

Małe i średnie firmy często borykają się z problemem opóźnionych płatności. Co ciekawe, takie zatory nie dotyczą zwykle indywidualnych klientów, lecz dużych, kluczowych dla funkcjonowania przedsiębiorstwa kontrahentów. Jak podaje KRD, blisko połowa MSP ma problem z wyegzekwowaniem należności od takich partnerów biznesowych. W takiej sytuacji wyjściem może być właśnie kredyt odnawialny, który pozwoli zachować płynność finansową.

Kolejną sytuacją, w której warto skorzystać z kredytu są nagłe wydatki związane z serwisowaniem i modernizacjom parku maszynowego lub inwestycjami, które przekroczyły założony budżet. Niedofinansowanie w takim wypadku może doprowadzić do zakłócenia działania przedsiębiorstwa i tym samym spowodować straty, które w obliczu zwiększonych wydatków są szczególnie dotkliwe.

Kiedy zdecydować się na kredyt?

Kredyt odnawialny jest produktem, który warto potraktować jako zabezpieczenie i poduszkę finansową. Dlatego też warto zdecydować się na niego w momencie kiedy sytuacja finansowa firmy jest stabilna i bezpieczna. Dobra kondycja firmowanego budżetu powinna skłonić bank do pozytywnej decyzji kredytowej, co więcej jej warunki będą atrakcyjniejsze. Z kredytu będziemy mogli skorzystać natomiast dopiero w sytuacji, kiedy pojawią się problemy.

Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.



-
* Wymagane

Dziękujemy za zainteresowanie finansowaniem działalności! Nasz konsultant skontaktuje się tak szybko, jak to tylko będzie możliwe!

Poprzedni Polacy czują się odpowiedzialni za decyzje finansowe – wynika z badania ING
Następny Ile kosztuje dziecko? Sprawdź!

Może to Ci się spodoba

Finanse 0 Komentarz

Jak napisać oświadczenie majątkowe?

Większość polityków, pracowników państwowych i samorządowych musi sporządzać oświadczenia majątkowe. Praktyka pokazuje, że nie wszyscy potrafią bezbłędnie je wypełniać. Jakie błędy najczęściej pojawiają się w takich pismach? Po co oddaje

Finanse 0 Komentarz

Na czym polega bezpodstawne wzbogacenie?

W zgodzie z funkcjonującym w kraju prawem bezpodstawne wzbogacenie jest nielegalne i surowo karane. Odnosi się przede wszystkim do sytuacji, kiedy korzyści majątkowe osiąga się kosztem innych. Kiedy jeszcze wspomnieć

Wiadomości 0 Komentarz

80 proc. środków polskich firm na inwestycje pochodzi z banków

Europejskie gospodarki są w 60 proc. finansowane przez banki, za 40 proc. odpowiada rynek kapitałowy. W Polsce 14 proc. łącznego finansowania przedsiębiorstw pochodzi z obligacji, a pozostała część głównie z kredytów bankowych. Istotną rolę

Finanse 0 Komentarz

Kiedy przysługuje zadośćuczynienie?

Zadośćuczynienie to zgodne z prawem usuwanie szkód o podłożu materialnym lub niematerialnym. Wysokość świadczenia oraz metody spłaty uzależnione są od jednostkowych przypadków. Kiedy można ubiegać się o przyznanie zadośćuczynienia? Najczęściej

Wiadomości 0 Komentarz

Bank internetowy chce wypełnić lukę na rynku. Do końca roku planuje zawrzeć umowy na 100 mln zł

Wywodzący się z estońskiego sektora fintech Inbank jako pierwszy wprowadził w Polsce wideoweryfikację klientów na czacie i elektroniczny podpis w chmurze. Zainteresowani ofertą banku nie muszą składać wizyty w oddziale, dzwonić na infolinię, odwiedzać kadr ani

Finanse 0 Komentarz

Europa: Czy musisz płacić podatki od kryptowalut?

Nie tak dawno temu podatek od kryptowalut wprowadzono w Afryce. Teraz Europa jest bombardowana wiadomościami o kolejnych zobowiązaniach nakładanych na inwestorów. Bitcoin został opodatkowany w wielu krajach. W związku z

0 Komentarzy

Brak komentarzy!

Możesz być pierwszy - dodaj komentarz!

Zostaw odpowiedź