Kto nie musi zakładać KPiR?

Kto nie musi zakładać KPiR?

Według aktualnie obowiązującego prawa przedsiębiorcy powinni prowadzić księgę przychodów i rozchodów. Jednak nie zawsze jest to koniecznością. Kiedy osoba kierująca działalnością gospodarczą nie musi posiadać księgi?

Przede wszystkim dotyczy to przedsiębiorców, którzy korzystają z ryczałtu lub karty podatkowej. Dodatkowo są to osoby posiadające księgi rachunkowe, prowadzą działalności zajmujące się transportem osób lub mienia konno. Zwolnienie z prowadzenia księgi przychodów i rozchodów dotyczy także adwokatów raz sprzedawców przedmiotów po zlikwidowaniu firmy.

Oprócz wymienionych wyżej warunków istnieje jeszcze jedna możliwość zwalniająca z prowadzenia ksiąg. Przy ocenie bierze się pod uwagę branżę i wielkość przedsiębiorstwa oraz predyspozycje zdrowotne właściciela oraz wiek. Aby sprawa została rozpatrzona należy złożyć odpowiedni wniosek wraz z uzasadnieniem.

Wniosek o zwolnienie z prowadzenia księgi powinien być złożony wystarczająco wcześnie (miesiąc od momentu planowanego zwolnienia z obowiązku) lub dwa tygodnie od chwili rozpoczęcia działalności.

 

Justyna Błahut
www.gazetapodatkowa.net

Previous Kompetencje wywiadu skarbowego
Next Ile kosztuje sprowadzenie samochodu ze Stanów Zjednoczonych?

Może to Ci się spodoba

ABC KPiR 0 Comments

Kiedy założyć KPiR?

Księga przychodów i rozchodów to jeden ze sposobów rozliczania się przedsiębiorstw. Założyć ją należy w dniu, kiedy rozpoczyna się funkcjonowanie firmy. I nie ma znaczenia, że pierwsze przychody lub rozchody

ABC KPiR 0 Comments

Zakupy bez paragonu a KPIR

Czasami przedsiębiorcy robią zakupy na potrzeby swojej firmy w miejscach, gdzie sprzedawcy nie wystawiają rachunku (ani faktury VAT potwierdzającej dokonanie transakcji). Chodzi w szczególności o targowiska i stoiska handlowe. Jak

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź