Na czym polega amortyzacja dygresywna?

Na czym polega amortyzacja dygresywna?

Wyboru o sposobie amortyzacji dokonuje się na początku i później nie można nic zmienić. Warto dlatego zastanowić się nad trafnym wyborem, aby w przyszłości go nie żałować. Jednym z rozwiązań jest amortyzacja degresywna. Na czym polega i czy się opłaca?

Powyższy tym amortyzacji dotyczy przedmiotów materialnych. Nie wliczając w to samochodów osobowych.

Ogólna zasada jest taka, że suma spłat do przekazania z miesiąca na miesiąc jest coraz mniejsza. Dzieje się tak dlatego, że według założeń tej metody wartość pojazdu maleje wraz z upływem czasu. A jego eksploatacja powoduje, że staje się coraz mniej użyteczny, a jego stan może się tylko pogarszać. W związku z tym opłaty powinny być adekwatne do stanu ogólnego pojazdu lub innego przedmiotu podlegającego amortyzacji.

Można powiedzieć, że jest to jeden z korzystniejszych sposobów amortyzowania. Szczególnie dlatego, że koszty są dostosowane do stanu faktycznego pojazdu. Zatem sam właściciel może się spodziewać sum do zapłaty i jednoczenie wydawać coraz mniej.

Jedną z form amortyzacji degresywnej jest opcja liniowa, która polega na systematycznym opłacaniu rat w tej samej kwocie, tzn. że pierwszego i ostatniego miesiąca zobowiązanie jest takie samo.

 

Justyna Błahut
www.gazetapodatkowa.net

Previous Co z darowiznami dla instytucji oświatowych?
Next Czy zakup napojów wyskokowych jest przychodem?

Może to Ci się spodoba

Amortyzacja 0 Comments

Co nie podlega amortyzacji?

Amortyzacja jest bardzo często stosowana przez przedsiębiorstwa. Jednakże nie można zapominać, że są przypadki, w których amortyzacji zastosować nie można. Jakie to sytuacje? Przede wszystkim są to ogólnie pojęte wartość

Amortyzacja 0 Comments

Amortyzacja budynków przeznaczonych pod wynajem – spółki

Prowadząc działalność gospodarczą spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wynajmują budynki, ale czy jest to możliwe, aby były amortyzowane budynki, które nie są wynajmowane przez spółkę? Ustawa o podatku dochodowym od osób

Amortyzacja 0 Comments

Korzystne metody amortyzacji

Amortyzacja może zostać przeprowadzona na podstawie środków trwałych, wartości niematerialnych lub o charakterze prawnym. Obecnie przedsiębiorcy mają do dyspozycji przynajmniej kilka metod amortyzacji. Zatem jaką opcję wybrać, aby była najkorzystniejsza?

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź