Na czym polega bezpodstawne wzbogacenie?

Na czym polega bezpodstawne wzbogacenie?

W zgodzie z funkcjonującym w kraju prawem bezpodstawne wzbogacenie jest nielegalne i surowo karane. Odnosi się przede wszystkim do sytuacji, kiedy korzyści majątkowe osiąga się kosztem innych. Kiedy jeszcze wspomnieć trzeba o bezpodstawnym wzbogaceniu? Jak reagować w takiej sytuacji?

Dość często bezpodstawne wzbogacenie jest łączone z odpowiedzialnością cywilną. Innymi słowy chodzi o generowanie zysków finansowych bez zgody lub świadomości osoby poszkodowanej. Aby wytropić takie przestępstwo trzeba zwrócić uwagę na kilka podstawowych kwestii.

Przede wszystkim chodzi o zdobycie środków majątkowych bez stosowania rozwiązań prawnych. Do wyboru jest umowa, zapis testamentowy, przeniesienie własności, decyzja administracji lub inna metoda przeprowadzona zgodnie z przepisami.

Najczęściej powinnością przestępcy jest zwrot pozyskanych środków i często wypłata wysokiej rekompensaty lub zadośćuczynienia. Niestety wiele spraw rozstrzyga sąd, ponieważ pokojowe załatwienie problemu jest niemożliwe.

red. Justyna Błahut
gazetapodatkowa.net

Poprzedni Czy warto zawrzeć umowę faktoringową?
Następny Jakie obowiązki wykonuje windykator?

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Komentarz

Rekordowy rok dla branży leasingowej

Zapowiada się kolejny rekordowy rok dla branży leasingowej w segmencie pojazdów. Wskazują na to wyniki za II kwartał, w którym branża sfinansowała samochody osobowe o wartości blisko 12 mld zł. Po leasing chętnie sięgają

Finanse 1 Komentarz

Faktoring

Jeśli prowadzisz firmę bądź właśnie planujesz rozpocząć własną działalność, z pewnością nachodzą Cię wątpliwości dotyczące finansów. Jak uniknąć zadłużeń? Jak zachować płynność finansową, a przy tym prężnie się rozwijać? Odpowiedź

Finanse 0 Komentarz

Kto może starać się o zasiłek przedemerytalny?

Zasiłek przedemerytalny przyznawany jest osobom, które mają wieloletnie kwalifikacje zawodowe i niespodziewanie tracą zatrudnienie. Jednak, żeby skorzystać z pomocy, wcześniej trzeba uzupełnić i złożyć odpowiedni wniosek w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

Finanse 0 Komentarz

Wszystko o umowach forfaitingowych

Jedną z metod sprzedaży wierzytelności jest zastosowanie umowy forfaitingu. Podpisywana jest między sprzedawcą i forfaiterem i może zostać zawarta w wybranej formie. W jakim celu wybiera się tego rodzaju umowy?

Finanse 0 Komentarz

Usługi finansowe przydatne w chłodne dni

Zbliżający się listopad przynosi ze sobą zimniejsze dni. Już teraz temperatura coraz bardziej zbliża się do zera. Przy takiej aurze perspektywa wyjścia na świeże powietrze przestaje cieszyć. Zwłaszcza jeśli jest

Finanse 0 Komentarz

Komu przysługuje odprawa emerytalna?

Każdy podwładny zatrudniony na zasadach umowy o pracę powinien otrzymać odprawę emerytalną. Jest ona przydzielana wraz z ostatnim przelewem płacowym, a suma uzależniona jest od typu zajmowanego stanowiska i lat

0 Komentarzy

Brak komentarzy!

Możesz być pierwszy - dodaj komentarz!

Zostaw odpowiedź