Niższy podatek za korzystanie z usług kurierskich

Niższy podatek za korzystanie z usług kurierskich

Każda firma zajmująca się sprzedażą wysyłkową musi korzystać z usług oferowanych przez Pocztę Polską lub firmy kurierskie. Lecz to nie wszystko, także przedsiębiorstwa z innej branży zmuszone są do kupowania towarów przez internet. Największym poważaniem cieszą się kurierzy, którzy za nieznacznie większą opłatę dostarczają przesyłki w krótszym czasie (nawet do 24 h). Nie każdy, kto prowadzi biznes wie, że może korzystać z propozycji firm kurierskich po konkurencyjnej cenie.

Usługi kurierskie skierowane są głównie do osób, które przeważnie zmuszone są coś wysyłać. A więc zwykle przedsiębiorcy prowadzący sklepy internetowe czy sprzedaż dzięki uprzejmości platform handlowych. Ale to nie reguła. W zasadzie zainteresowanie nie zależy od branży i lokalizacji. Na terenie całej Polsce przesyłki cieszą się identyczną popularnością. Nawet ,gdy osobiście można odebrać paczkę łatwiej zamówić kuriera.

Nie każdy przedsiębiorca jednak wie, że usługi kurierskie można ,,wpisać w koszty”, a tym samym zmniejszyć VAT. Warto jedynie zwrócić uwagę na to, że charakter usług zależy od tego, co następnie zostanie zawarte w księdze przychodów i rozchodów. A mamy do czynienia z dwoma rodzajami kosztów:

– uboczne (kiedy przedsiębiorstwo kupuje towary i materiały, które są przywożone kiedy to firma wysyła paczki i dokumenty dla kontrahentów). Tego typu świadczenia obarczone są 23% podatkiem VAT. Do odliczenia podatku VAT można doprowadzić, gdy sami zajmujemy się wysyłką. Natomiast, gdy sprzedajemy jesteśmy zmuszeni nakładać stawkę VAT zgodną z oferowanymi produktami.

Zdarzają się przypadki, gdy przesyłki kurierskie są w pełni oprocentowane. To głównie sytuacja opisana wcześniej, czyli przesyłanie materiałów do klienta, ponieważ wysyłka daje zysk, a jednocześnie jest również przychodem dla firmy.

 

Justyna Błahut
www.gazetapodatkowa.net

Previous Konsekwencje niezłożenia deklaracji podatkowej terminowo
Next Czy do faktury zawsze trzeba dołączyć paragon?

Może to Ci się spodoba

Czy w likwidacyjnym spisie z natury ujmować samochód?

Większość właścicieli firm korzysta z pojazdów mechanicznych, aby wypełniać wszystkie zlecenia zawodowe, zobaczyć się z kontrahentem lub dowieźć towar. Z chwilą likwidowania działalności gospodarczej trzeba sporządzić likwidacyjny spis z natury.

Odliczanie i zwroty podatku 0 Comments

Jak liczyć dochody dziecka z zagranicy?

Dostawanie środków z racji prorodzinnej formy rozliczania podatku VAT jest obarczone limitem przychodu, jaki dziecko może uzyskać w danym okresie podatkowym. Wątpliwości budzą się w kwestii wliczania do limitu wartości

Odliczanie i zwroty podatku 0 Comments

VAT – rządowy plan walki z oszustami podatkowymi

Według różnych szacunków luka podatkowa w VAT wynosi od 30mld do 40mld zł rocznie. Jak wskazują eksperci z z Izby Gospodarczej Metali Nieżelaznych i Recyclingu  (branży, w której wyłudzenia VAT

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź