Notariusz – specyfika zawodu i ścieżka kariery

Notariusz – specyfika zawodu i ścieżka kariery

Osób studiujących prawo jest w Polsce – jak zresztą i na całym świecie – dosyć dużo. I dobrze, ponieważ w rozwiniętych społeczeństwach istnieje duże zapotrzebowanie na osoby, które znają się na wykładni prawa i swoją wiedzą mogą się dzielić z innymi. Jeśli jednak chodzi o specjalizacje prawnicze, istnieje spora różnorodność, dzięki czemu można wybrać rozmaite ścieżki kariery. Wiele osób po ukończeniu prawa decyduje się zostać notariuszem. Jest to zawód zaufania publicznego, cieszący się dużym szacunkiem i poważaniem społecznym. Tym bardziej, że w trakcie życia wielokrotnie trzeba się zwykle udawać do notariusza, który zajmuje się sporządzaniem aktów notarialnych – a te są wielce potrzebne w licznych sytuacjach. Co warto wiedzieć na temat specyfiki tego zawodu? Czy trudno jest zostać notariuszem? Czym dokładnie zajmuje się taka osoba i czy warto współcześnie starać się osiągnąć sukces właśnie na tym polu? Specjalista z wirtualnynotariusz.pl wyjaśnia.

Notariusz – człowiek z wykształceniem

Jak można się spodziewać, notariusz to osoba, która musi się odznaczać dużą wiedzą i doświadczeniem. Oznacza to, że nie da się od razu po studiach otworzyć swojej własnej kancelarii notarialnej i że zawsze istnieje ryzyko, że na jakimś etapie kształcenia zawiedziemy sami siebie – tym samym zamykając sobie drogę do realizacji marzeń. Wszystko zaczyna się na studiach – należy wybrać te prawnicze. Jak wiadomo, ukończyć je nie jest łatwo, więc już na tym etapie następuje swoisty przesiew. Komu jednak się uda, musi się jeszcze udać na aplikację notarialną. W trakcie jej trwania można dowiedzieć się jak wygląda sam zawód na żywo, pomagając w wybranej kancelarii notarialnej. Trzeba również odbyć półroczną praktykę w wybranym sądzie, w zakresie spraw cywilnych, rejestrowych oraz księgowo-wieczystych.

Dopiero po ukończeniu tej aplikacji można udać się na obowiązkowy staż. To dwuletni staż, w którym pracuje się na stanowisku asesora. Gdy ukończy się ten etap, można starać się o uzyskanie nominacji oraz o otwarcie swojej własnej kancelarii notarialnej. Jak zatem widać, droga kariery jest dosyć długa i męcząca. Jednakże zarobki są bardzo dobre i – jak wspomniano – prestiż społeczny ogromny. Zawód notariusza jest bowiem bardzo potrzebny w społeczeństwie!

Notariusz – zakres obowiązków 

Jeśli chodzi o zadania, jakie spoczywają na notariuszu, zajmuje się on głównie sporządzaniem aktów notarialnych. Zyskując jego podpis oraz pieczęć, różne dokumenty zyskują tym samym rangę dokumentów urzędowych. Jako takie, potrzebne są w wielu branżach i przy wielu dalszych umowach czy prowadzonych czynnościach. Z tego względu więc zapotrzebowanie na notariuszy jest spore, a zawód bardzo przyszłościowy. Trudno się zatem dziwić, że tak wiele osób pragnie związać swoją przyszłość właśnie z pracą w takim zawodzie.

Lista zadań każdego notariusza jest jednak znacznie szersza. Zajmuje się on między innymi sporządzaniem poświadczeń, doręczaniem oświadczeń, spisywaniem protokołów, sporządzaniem projektów aktów czy innych oświadczeń, jak też na przykład sporządzeniem wypisów, odpisów czy wyciągów dokumentów.

Previous Konto bankowe z obsługą księgowości online. Banki ułatwiają przedsiębiorcom prowadzenie małych firm
Next Polska wódka ma się szansę stać flagowym produktem eksportowym. Potrzebne jednak większe wsparcie promocyjne

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Urzędy będą coraz bardziej cyfrowe

Administrację czeka podobna rewolucja, co banki – tradycyjne placówki będą znikać, a e-usługi zdobywać coraz większą popularność – ocenia Witold Tomaszewski, ekspert branży telekomunikacyjnej. Liczba świadczonych e-usług nie jest jeszcze znacząca,

Wiadomości 7 komentarzy

Zintegrowane systemy zarządzania w Twojej firmie

Firmy nieustannie poszukują sposobów umożliwiających im bycie przynajmniej krok przed konkurencją. Inwestują w najnowsze rozwiązania technologiczne, programistyczne, w zasoby ludzkie, a także działania pozwalające im podkreślić wysoką jakość oferowanych usług

Wiadomości 0 Comments

Od 2018 roku duże zmiany w sprzedaży ubezpieczeń. Interesy klientów będą lepiej chronione

Sejm pracuje nad nową ustawą o dystrybucji ubezpieczeń, która od 2018 roku dostosuje krajowe przepisy do unijnej dyrektywy IDD. Ma ona zwiększyć bezpieczeństwo klientów. Przepisy nakazują dystrybutorom m.in. zbadanie potrzeb klienta

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!