Notariusz – specyfika zawodu i ścieżka kariery

Notariusz – specyfika zawodu i ścieżka kariery

Osób studiujących prawo jest w Polsce – jak zresztą i na całym świecie – dosyć dużo. I dobrze, ponieważ w rozwiniętych społeczeństwach istnieje duże zapotrzebowanie na osoby, które znają się na wykładni prawa i swoją wiedzą mogą się dzielić z innymi. Jeśli jednak chodzi o specjalizacje prawnicze, istnieje spora różnorodność, dzięki czemu można wybrać rozmaite ścieżki kariery. Wiele osób po ukończeniu prawa decyduje się zostać notariuszem. Jest to zawód zaufania publicznego, cieszący się dużym szacunkiem i poważaniem społecznym. Tym bardziej, że w trakcie życia wielokrotnie trzeba się zwykle udawać do notariusza, który zajmuje się sporządzaniem aktów notarialnych – a te są wielce potrzebne w licznych sytuacjach. Co warto wiedzieć na temat specyfiki tego zawodu? Czy trudno jest zostać notariuszem? Czym dokładnie zajmuje się taka osoba i czy warto współcześnie starać się osiągnąć sukces właśnie na tym polu? Specjalista z wirtualnynotariusz.pl wyjaśnia.

Notariusz – człowiek z wykształceniem

Jak można się spodziewać, notariusz to osoba, która musi się odznaczać dużą wiedzą i doświadczeniem. Oznacza to, że nie da się od razu po studiach otworzyć swojej własnej kancelarii notarialnej i że zawsze istnieje ryzyko, że na jakimś etapie kształcenia zawiedziemy sami siebie – tym samym zamykając sobie drogę do realizacji marzeń. Wszystko zaczyna się na studiach – należy wybrać te prawnicze. Jak wiadomo, ukończyć je nie jest łatwo, więc już na tym etapie następuje swoisty przesiew. Komu jednak się uda, musi się jeszcze udać na aplikację notarialną. W trakcie jej trwania można dowiedzieć się jak wygląda sam zawód na żywo, pomagając w wybranej kancelarii notarialnej. Trzeba również odbyć półroczną praktykę w wybranym sądzie, w zakresie spraw cywilnych, rejestrowych oraz księgowo-wieczystych.

Dopiero po ukończeniu tej aplikacji można udać się na obowiązkowy staż. To dwuletni staż, w którym pracuje się na stanowisku asesora. Gdy ukończy się ten etap, można starać się o uzyskanie nominacji oraz o otwarcie swojej własnej kancelarii notarialnej. Jak zatem widać, droga kariery jest dosyć długa i męcząca. Jednakże zarobki są bardzo dobre i – jak wspomniano – prestiż społeczny ogromny. Zawód notariusza jest bowiem bardzo potrzebny w społeczeństwie!

Notariusz – zakres obowiązków 

Jeśli chodzi o zadania, jakie spoczywają na notariuszu, zajmuje się on głównie sporządzaniem aktów notarialnych. Zyskując jego podpis oraz pieczęć, różne dokumenty zyskują tym samym rangę dokumentów urzędowych. Jako takie, potrzebne są w wielu branżach i przy wielu dalszych umowach czy prowadzonych czynnościach. Z tego względu więc zapotrzebowanie na notariuszy jest spore, a zawód bardzo przyszłościowy. Trudno się zatem dziwić, że tak wiele osób pragnie związać swoją przyszłość właśnie z pracą w takim zawodzie.

Lista zadań każdego notariusza jest jednak znacznie szersza. Zajmuje się on między innymi sporządzaniem poświadczeń, doręczaniem oświadczeń, spisywaniem protokołów, sporządzaniem projektów aktów czy innych oświadczeń, jak też na przykład sporządzeniem wypisów, odpisów czy wyciągów dokumentów.

Previous Konto bankowe z obsługą księgowości online. Banki ułatwiają przedsiębiorcom prowadzenie małych firm
Next Polska wódka ma się szansę stać flagowym produktem eksportowym. Potrzebne jednak większe wsparcie promocyjne

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 5 komentarzy

1000zł świadczenia rodzicielskiego dla osób bez prawa do zasiłku macierzyńskiego

Od 1 stycznia 2016r. będzie obowiązywała znowelizowana ustawa o świadczeniach rodzinnych. Oprócz zasady „złotówka za złotówkę”, która pozwoli na korzystanie z zasiłków większej liczbie potrzebujących, wprowadzono świadczenie rodzicielskie, dla tych

Finanse 0 Comments

Cyfrowa transformacja przyniesie światowej gospodarce 100 bln dol

Nowe technologie napędzają cyfrową transformację, która w ciągu najbliższej dekady ma przynieść światowej gospodarce 100 bln dol. Firmy, które nie korzystają z zaawansowanych zdobyczy techniki i nie zmieniają swojego modelu działania, zostaną zepchnięte na

Wiadomości 0 Comments

Polska jednym z liderów branży call contact center

Rynek usług call i contact center w Polsce rośnie w tempie 30 proc. Działające na nim firmy świadczą coraz bardziej wyspecjalizowane usługi dla większości sektorów. To już nie są zwykłe infolinie czy akwizycja przez telefon. Coraz

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!