Nowe zasady fakturowania

Nowe zasady fakturowania

Podkomisja do spraw monitorowania systemu podatkowego zdecydowała, iż zmiany zasad wystawiania faktur VAT wejdą w życie w styczniu 2014 roku.

Z początkiem nowego roku podatkowego ulegnie zmianie sposób prawidłowego fakturowania. Aktualizacja na na celu uproszczenie zasad ustalania momentu rozliczenia podatku, lecz dla niektórych może oznaczać problemy. Szybciej będą musiały rozliczać się firmy spedytorskie. Konieczną zmianą ulegną systemu księgowe większych firm, na które według zapewnień będą miały pół roku.

Najbardziej niezadowoleni z mających obowiązywać norm są dostawcy tak zwanych usług masowych tj.: dostawcy energii, świadczyciele usług telekomunikacyjnych czy podmioty leasingowe. W obliczu niezadowolenia komisja uwzględniła zapis pozwalający wyżej wymienionych podmiotem na ustalenie terminu podatkowego według zasad ogólnych. W praktyce oznacza to, iż usługi masowe rozliczane są w momencie wykonania usługi lub wystawienia faktury, lecz nie później niż ustalony termin płatności. Dzięki temu owe firmy unikną kosztów związanych z przebudowaniem wewnętrznego systemu finansowego.

Obecne przepisy nie regulują w sposób szczegółowy podatku od towarów kupowanych w zarejestrowanych firmach innych państw Unii Europejskiej. Proponowana zmiana ma umożliwić odliczenie VAT-u w miesiącu nabycia, a nie jak do tej pory po otrzymaniu faktury. Przedsiębiorca musi jednak wsiąść na siebie odpowiedzialność za dołączenie oryginału faktury w ciągu 2 miesięcy. W przypadku nie uzyskania dokumentu w określonym czasie, nabywca zobowiązany będzie do złożenia korekty zeznania i zapłacenia odsetek.

Opisane zmiany obowiązują od stycznia tego roku w celu dostosowania się do nowym norm. Egzekwowane bezwarunkowo będą z dniem 1 stycznia 2014 roku. Gwarantuję uproszczenie procedury wystawiania faktur i oszczędności w sektorach obsługi finansowej firm.

Nowelizacja prawa dotyczy między innymi prawnego obowiązywania faktur uproszczonych do wartości 450 złotych, wystawienia faktur przez podmioty zwolnione z VAT, czy braku obowiązku podawania numeru rejestracyjnego pojazdu podczas transakcji kupna paliwa.

Ewelina Uroda
www.gazetapodatkowa.net

Previous Podatek VAT za usługi gastronomiczne i cateringowe
Next Konsekwencje wystawiania pustych faktur

Może to Ci się spodoba

Czy podatek akcyzowy jest obowiązkowy?

Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami Rzeczpospolita musiała wnieść zmiany w przepisach o podatku akcyzowym po zakończeniu okresu przejściowego. W związku z tym 1 listopada poprzedniego roku w życie weszły nowe, zmienione

Akcyza 0 Comments

Aktualne opłaty paliwowe

W obecnych roku wzrosły wszystkie opłaty paliwowe, co skutkuje podniesieniem cen paliw. Jak dokładnie kształtują się stawki podwyżek? Opłaty za wyroby paliwowe kształtują się następująco: za 1000 litrów benzyny silnikowej

Które wyroby tytoniowe podlegają akcyzie?

W 2015 roku ustawodawca poszerzył zakres opodatkowania akcyzą wyrobów tytoniowych, m.in. w zakresie opodatkowania papierosów skręcanych przez maszyny udostępniane w punktach obsługi detalicznej, czy też sprzedaży tzw. „cygar imprezowych”. Zarówno

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź