Odprowadzenie podatku od otrzymanej zaliczki

Odprowadzenie podatku od otrzymanej zaliczki

Aktualnie powszechne staje się płacenie zaliczek za wykupione świadczenia między przedsiębiorstwami. Polega to na wpłaceniu przedpłaty przed realizacją świadczenia, w następnej kolejności kwotę trzeba uregulować po wykonanym świadczeniu. Z tego powodu może wyniknąć kłopot z rozliczeniem podatkowym VAT.

W takich wypadkach obowiązek podatkowy występuje wraz z uzyskaną zaliczką. Musi być udokumentowana stosowną fakturą w przeciągu siedmiu dni od pozyskania opłaty częściowej.

Po zrealizowaniu usługi trzeba zapłacić pozostałą sumę, a będzie ona również oddzielnie opodatkowana. Następnym istotnym zadaniem jest, by wystawić fakturę obniżoną o zadatek oraz podatek. Właściwa faktura powinna uwzględniać znak lub numer faktury zaliczkowej. Czas, jaki przedsiębiorca ma, by ją wystawić to siedem dni od uzyskania pieniędzy.

Ogólna zasada, która stanowi o obowiązku podatkowym w momencie wydania towaru, nie jest adekwatna do powyższej sytuacji. Powodem jest transakcja między podatnikami VAT, która musi być udokumentowana fakturą VAT.

Paula Honc
gazetapodatkowa.net

Previous Wszystko o nieodpłatnych świadczeniach dla spółki z o.o.
Next Jakie informacje powinny znaleźć się na paragonie?

Może to Ci się spodoba

Kiedy zaliczka podlega opodatkowaniu?

Bardzo często nabywcy wpłacają zaliczkę z tytułu usług wykonywanych przez usługodawcę. Najczęściej jest to wymóg przedsiębiorstwa i stanowi asekuracje w momencie rezygnacji z odbioru zamówionych towarów po ich faktycznym przygotowaniu.

Czy w likwidacyjnym spisie z natury ujmować samochód?

Większość właścicieli firm korzysta z pojazdów mechanicznych, aby wypełniać wszystkie zlecenia zawodowe, zobaczyć się z kontrahentem lub dowieźć towar. Z chwilą likwidowania działalności gospodarczej trzeba sporządzić likwidacyjny spis z natury.

Kiedy musimy odprowadzić podatek od sprzedaży internetowej?

Portale umożliwiające sprzedaż jednostkowych przedmiotów są coraz bardziej popularne. Nie jest przestępstwem sprzedawanie zbędnego podarunku czy niepotrzebnej rzeczy. Jednak, jeżeli osoba prowadzi sprzedaż hurtową nie płacąc podatku może ponieść konsekwencje

1 Comment

  1. Paulina
    Sierpień 30, 13:27 Reply
    A po co jeszcze mamy płacić podatek od zaliczki? Uważam, że ten przepis powinien być usunięty. Po prostu zaliczka to taka mała kwota, że powinna być przeznaczona w całości dla przedsiębiorcy.

Zostaw odpowiedź