Odprowadzenie podatku od otrzymanej zaliczki

Odprowadzenie podatku od otrzymanej zaliczki

Aktualnie powszechne staje się płacenie zaliczek za wykupione świadczenia między przedsiębiorstwami. Polega to na wpłaceniu przedpłaty przed realizacją świadczenia, w następnej kolejności kwotę trzeba uregulować po wykonanym świadczeniu. Z tego powodu może wyniknąć kłopot z rozliczeniem podatkowym VAT.

W takich wypadkach obowiązek podatkowy występuje wraz z uzyskaną zaliczką. Musi być udokumentowana stosowną fakturą w przeciągu siedmiu dni od pozyskania opłaty częściowej.

Po zrealizowaniu usługi trzeba zapłacić pozostałą sumę, a będzie ona również oddzielnie opodatkowana. Następnym istotnym zadaniem jest, by wystawić fakturę obniżoną o zadatek oraz podatek. Właściwa faktura powinna uwzględniać znak lub numer faktury zaliczkowej. Czas, jaki przedsiębiorca ma, by ją wystawić to siedem dni od uzyskania pieniędzy.

Ogólna zasada, która stanowi o obowiązku podatkowym w momencie wydania towaru, nie jest adekwatna do powyższej sytuacji. Powodem jest transakcja między podatnikami VAT, która musi być udokumentowana fakturą VAT.

Paula Honc
gazetapodatkowa.net

Previous Wszystko o nieodpłatnych świadczeniach dla spółki z o.o.
Next Jakie informacje powinny znaleźć się na paragonie?

Może to Ci się spodoba

Wszystko o zwolnieniach z podatku VAT

Podatek VAT, innymi słowy podatek od towarów i usług, jest najbardziej popularny wśród krajowych przedsiębiorców. Przepisy opisują sytuacje, w których należy przyjąć opodatkowanie oraz kiedy można ominąć dodatkowe płatności. Które

Czy udzielenie pożyczki członkom rodziny jest opodatkowane?

Czy w sytuacji, gdy matka podpisuje ze swoją córką umowę na pożyczkę za takie działanie trzeba zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych? Odpowiedź brzmi: nie, ponieważ jest to czynność nieobjęta podatkiem,

Kiedy składać wniosek o zwrot wydatków za materiały budowlane

Nabywając towary budowlane, przed otrzymaniem zgody na rozpoczęcie działań budowlanych, możemy uzyskać zwrot podatku od ich wartości. Ważne, by w dniu wysyłania takiej prośby, mieć już owe pozwolenie. Zwrot nie

1 Comment

  1. Paulina
    30 sierpnia, 13:27 Reply
    A po co jeszcze mamy płacić podatek od zaliczki? Uważam, że ten przepis powinien być usunięty. Po prostu zaliczka to taka mała kwota, że powinna być przeznaczona w całości dla przedsiębiorcy.

Zostaw odpowiedź