Odwrotne obciążenie – sprawdź, czy Twój kontrahent jest Vatowcem

Odwrotne obciążenie – sprawdź, czy Twój kontrahent jest Vatowcem

Sprzedajesz laptopy, tablety, konsole do gier telefony komórkowe lub smartfony? Sprawdź komu wydasz fakturę bez naliczonego podatku VAT!

Od 26 czerwca 2015r. na portalu podatkowym dostępna jest  usługa umożliwiająca sprawdzenie statusu podatkowego kontrahenta w VAT. To niezwykle ważna informacja, zwłaszcza dla firm, których dotyczy obowiązek odwrotnego obciążenia. W lipcu bieżącego roku do tej grupy przedsiębiorstw dołączyli dostawcy sprzętu komputerowego, konsoli do gier, czy telefonów komórkowych.

Przypomnijmy, że przepisy podatkowe nakładają obowiązek rozliczania podatku poprzez odwrotne obciążenie w przypadku, gdy sprzedaż dotyczy towarów i usług wymienionych w załączniku nr 11 do ustawy o VAT, łączna wartość jednolitej dostawy netto przekracza 20 tys. zł, a nabywca jest czynnym podatnikiem VAT.

Dotychczas weryfikacja nabywców możliwa była na wniosek sprzedawcy o wydanie zaświadczenia z urzędu skarbowego w tym zakresie lub w drodze kontaktu telefonicznego z urzędem w celu potwierdzenia tego statusu. Obecnie procedura jest znacznie prostsza. Wpisując numer NIP kontrahenta na stronie portal podatkowy, sprzedawca uzyska informację, czy nabywca jest  zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT, zarejestrowanym podatnikiem zwolnionym z VAT, czy też nie jest zarejestrowany jako podatnik VAT. Portal udostępnia opcję wydruku uzyskanych danych.

Ministerstwo finansów zapewnia, że sprawdzenia statusu kontrahenta można dokonać praktycznie z każdego miejsca dzięki dostępowi do portalu również z urządzeń mobilnych z zainstalowanymi kompatybilnymi przeglądarkami internetowymi.

Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.-
* Wymagane

Dziękujemy za zainteresowanie finansowaniem działalności! Nasz konsultant skontaktuje się tak szybko, jak to tylko będzie możliwe!

Previous Odwrotne obciążenie – obowiązki stron transakcji
Next Podatek bankowy uderzy w małe banki. Może je skłonić do konsolidacji

Może to Ci się spodoba

Zmiana prawa ukróciła wyłudzenia VAT w handlu smartfonami i tabletami

Odwrócony VAT sprawdził się w walce z procederem wyłudzeń podatku na smartfonach, tabletach czy konsolach. Budżet mógł zyskać na tym w ciągu roku ok. 500 mln zł – szacują eksperci ZIPSEE „Cyfrowa Polska”

Zawieszenie działalności a podatek VAT

Badania wykazują, że w ostatnim czasie zauważalnie wzrosła liczba przedsiębiorców, którzy podjęli decyzję o zawieszeniu działalności gospodarczej jest to rezultat gorszej koniunktury i niewystarczających dochodów. Równocześnie zmalała liczba osób, które

Akcyza – za złomowanie sprowadzanych aut osobowych

Przedsiębiorca, który chce sprowadzać samochody osobowe z Unii Europejskiej w celu ich złomowania musi opłacić akcyzę – takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji z 2 lipca

1 Comment

  1. marki
    25 stycznia, 12:44 Reply
    W końcu ktoś się tym zajął. Moim zdaniem bardzo dobrze, że możemy zobaczyć, czy nasz kontrahent jest vat-owcem.

Zostaw odpowiedź