Odwrotne obciążenie – sprawdź, czy Twój kontrahent jest Vatowcem

Odwrotne obciążenie – sprawdź, czy Twój kontrahent jest Vatowcem

Sprzedajesz laptopy, tablety, konsole do gier telefony komórkowe lub smartfony? Sprawdź komu wydasz fakturę bez naliczonego podatku VAT!

Od 26 czerwca 2015r. na portalu podatkowym dostępna jest  usługa umożliwiająca sprawdzenie statusu podatkowego kontrahenta w VAT. To niezwykle ważna informacja, zwłaszcza dla firm, których dotyczy obowiązek odwrotnego obciążenia. W lipcu bieżącego roku do tej grupy przedsiębiorstw dołączyli dostawcy sprzętu komputerowego, konsoli do gier, czy telefonów komórkowych.

Przypomnijmy, że przepisy podatkowe nakładają obowiązek rozliczania podatku poprzez odwrotne obciążenie w przypadku, gdy sprzedaż dotyczy towarów i usług wymienionych w załączniku nr 11 do ustawy o VAT, łączna wartość jednolitej dostawy netto przekracza 20 tys. zł, a nabywca jest czynnym podatnikiem VAT.

Dotychczas weryfikacja nabywców możliwa była na wniosek sprzedawcy o wydanie zaświadczenia z urzędu skarbowego w tym zakresie lub w drodze kontaktu telefonicznego z urzędem w celu potwierdzenia tego statusu. Obecnie procedura jest znacznie prostsza. Wpisując numer NIP kontrahenta na stronie portal podatkowy, sprzedawca uzyska informację, czy nabywca jest  zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT, zarejestrowanym podatnikiem zwolnionym z VAT, czy też nie jest zarejestrowany jako podatnik VAT. Portal udostępnia opcję wydruku uzyskanych danych.

Ministerstwo finansów zapewnia, że sprawdzenia statusu kontrahenta można dokonać praktycznie z każdego miejsca dzięki dostępowi do portalu również z urządzeń mobilnych z zainstalowanymi kompatybilnymi przeglądarkami internetowymi.

Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.-
* Wymagane

Dziękujemy za zainteresowanie finansowaniem działalności! Nasz konsultant skontaktuje się tak szybko, jak to tylko będzie możliwe!

Previous Odwrotne obciążenie – obowiązki stron transakcji
Next Podatek bankowy uderzy w małe banki. Może je skłonić do konsolidacji

Może to Ci się spodoba

Stawki VAT 0 Comments

Opodatkowanie karnetu rekreacyjnego

Właściciele zakładów fitness i siłowni powinni zapoznać się z aktualizacją prawa o podatku VAT. Jednocześnie stanowisko sądów i urzędów skarbowych nie jest jednoznaczne w kwestii ulgowych wejściówek. Sprawa z nałożeniem

Faktura 0 Comments

Wszystko o fakturze powtarzalnej

Każde większe przedsiębiorstwo, renomowana korporacja lub urząd czy biuro muszą nieustannie sporządzać faktury. Niejednokrotnie zakupy się powtarzają, jednak dokument powinien zostać wydany. Czy właściwym pomysłem będzie wdrożenie faktur powtarzalnych? Czym

ViaTOLL po rozbudowie mógłby posłużyć do walki z przemytem i wyłudzeniami podatku VAT

Elektroniczny system poboru opłat viaTOLL w ciągu  pięciu lat przyniósł prawie 7 mld zł do Krajowego Funduszu Drogowego. W przyszłym roku Ministerstwo Infrastruktury ma zadecydować o jego przyszłości, ponieważ w 2018 roku wygasa

1 Comment

  1. marki
    25 stycznia, 12:44 Reply
    W końcu ktoś się tym zajął. Moim zdaniem bardzo dobrze, że możemy zobaczyć, czy nasz kontrahent jest vat-owcem.

Zostaw odpowiedź