Podatek a darowizna mieszkaniowa

Podatek a darowizna mieszkaniowa

W sytuacji darowizn na cele mieszkaniowe kwota, która w obrębie I grupy podatkowej ograniczona jest do wysokości 9637 zł, może być dwukrotnie większa. Natomiast darowizny mieszczące się w powyższym limicie, nie muszą być zgłaszane do Urzędu Skarbowego pod warunkiem, że są to darowizny otrzymane od jednej osoby w ciągu 5 lat.

Tego typu ulga obejmuje jedynie I grupę podatkową, do której należeć może matka, ojciec, dzieci, dziadkowie, wnukowie, prawnukowie, obecny małżonek, rodzeństwo, a także ojczymowie, macochy, pasierbowie, teściowie, zięciowie i synowe.

Oprócz pieniędzy, ulga obejmuje również darowiznę w postaci przekazanych przedmiotów przekazanych na zakup odrębnej nieruchomości (mieszkania), budowę domu jednorodzinnego, uregulowania zobowiązań związanych z kredytem mieszkaniowym (i odsetkami), zabezpieczonym hipoteką, czy też na wkład mieszkaniowy do spółdzielni. Termin realizacji powyższych założeń wynosi 12 miesięcy od dnia otrzymania środków.

Wartość darowizny, na którą składają się pieniądze oraz przekazane przedmioty, nie może przekraczać kwoty 9637 zł od jednego darczyńcy. W przypadku kilku darczyńców limit przekazanej kwoty to 19 274 zł. Tak, jak w przypadku podstawowego limitu, kwoty sumuje się z okresu 5 lat od momentu udzielenia pierwszej darowizny.

Istotny jest fakt, że dla I grupy limit również wynosi 9637zł, co oznacza, że z tej grupy dwóch darczyńców może przekazać jednej osobie środki o łącznej wartości 38 548 zł, oczywiście w okresie 5 lat, bez przymusu zawiadamiania o tym US.

 

 

www.gazetapodatkowa.net

Previous Rezygnacja z karty podatkowej
Next Jaki ryczałt dla firm budowlanych?

Może to Ci się spodoba

Podatek od spadków i darowizn 0 Comments

Czym jest druk SD-Z2?

Codziennie w różnych okolicznościach umiera kilkuset Polaków. Zostawiają rodziny, przyjaciół i znajomych. Ale również swoje majątki i dobytki całego życia. Zazwyczaj dziedziczą je dzieci, wnukowie lub dalsza rodzina. Jak załatwić

Podatek od spadków i darowizn 0 Comments

Kiedy unikniemy podatku CIT od darowizn i spadków?

Według polskiego prawa posiadanie dóbr materialnych, nabytych w związku z testamentem bliskiej osoby jest zwolnione od podatku dochodowego. Spadkobiercami nie objętymi podatkiem są: małżonkowie, rodzice, dzieci, wnuki, rodzeństwo, rodzice zastępczy

Podatek od spadków i darowizn 1Comments

Kiedy spadek pozostaje wolny od podatku?

Otrzymanie spadku lub darowizny to dla wielu osób powód do dumy i wyróżnienie. Nie zawsze jednak odbywa się to bez ponoszenia nieplanowanych kosztów. Kiedy zapisy testamentowe są dla spadkobierców wolne

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź