Podstawowe powinności inkasenta

Podstawowe powinności inkasenta

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami prawa inkasentem jest osoba, która zobowiązana jest do pozyskiwania zaległego podatku i odsyłania go na rzecz instytucji skarbowe. Jakie są pozostałe obowiązki inkasenta? Czy praca na takim stanowisku jest odpowiednia dla każdego?

Przede wszystkim inkasent musi pamiętać, aby gromadzić i archiwizować wszystkie dokumenty i formalności związane z podejmowanymi sprawami. W chwili zakończenia procedury musi oddać wszystko podatnikowi lub zniszczyć (gdy podatnik z różnych powodów nie może otrzymać dokumentacji).

Podstawą wynagrodzenia inkasenta są podatki przekazane na rzecz państwa. Oczywiście nie jest to całość pobranych należności, jedynie jakiś jej procent (odpowiednio wcześnie ustalony).  Najczęściej wynagrodzenie nie przekracza 0,1% pobranej należności. Jeśli inkasent pobierze zbyt wysoką kwotę może zostać ukarany.

Aby inkasent mógł wykonywać swoje obowiązki powinien założyć jednoosobową działalność gospodarczą i przychody taktować jako zyski przedsiębiorstwa. W związku z tym musi się odpowiednio rozliczać.

Justyna Błahut
www.gazetapodatkowa.net

Poprzedni Przejęcie firmy od rodziców a podatki
Następny Czy pakiet medyczny pracownika to koszt dla pracodawcy?

Może to Ci się spodoba

Urząd skarbowy 11 komentarzy

Opłata gorsza od podatku

Urzędnicy czasem naprzemiennie używają różnych, wydawało by się, tożsamych znaczeniowo słów. Określając podatek mianem „opłata” można zniechęcić obywatela do uregulowania należności. Takie zaskakujące wnioski wyciągnęli uczeni prowadzący badania w ramach

Najczęstsze problemy 2 komentarze

US a sąd administracyjny – kto ma rację?

Wiele kwestii skarbowych oraz kłopotów samych podatników rozpatruje US. Aczkolwiek nie zawsze decyzje wydawane przez Fiskus są tolerowane i przyjmowane z pokorą. Jedną z metod jest oddanie wyroku do analizy,

Urząd skarbowy 13 komentarzy

Bilety i paragony – kiedy fiskus uzna je za dowód poniesienia wydatku?

Działalność gospodarcza polega nie tylko na uzyskiwaniu jak najwyższych dochodów, ale również na optymalizacji kosztów i obciążeń publicznoprawnych. W zakresie podatkowym, przedsiębiorcy starają się zaliczyć jak największą ilość wydatków do

Najczęstsze problemy 1 Komentarz

Jak wnieść skargę na interpretację podatkową?

Wśród wielu zobowiązań Ministra Finansów wskazać można także wydawanie interpretacji podatkowych. Zwykle na wniosek podatnika weryfikuje się wskazany przypadek oraz ustanawia decyzję. Wielokrotnie nie jest ona zgodna z oczekiwania wnioskującego.

Najczęstsze problemy 7 komentarzy

Ignorowanie korespondencji od fiskusa działa na niekorzyść podatnika

Korespondencja z urzędem skarbowym należy do niemal codziennych zajęć przedsiębiorcy. Zazwyczaj podatnik wysyła różnego rodzaju deklaracje, wyjaśnienia i zapytania. Gdy urząd skarbowy kieruje list do podatnika można spodziewać się wszystkiego.

Najczęstsze problemy 2 komentarze

Czy w 2014 nadal można przekazać 1% podatku?

Od jakiegoś czasu każdy podatnik powinien przekazać w swoim rocznym rozliczeniu 1% podatku na cele charytatywne lub organizacje użytku publicznego. Niestety systematycznie przepisy ulegają zmianie i nie każdy wie, jak

1 Komentarz

  1. Jarek
    17 września, 14:43 Odpowiedz
    Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami prawa inkasentem jest osoba, która zobowiązana jest do pozyskiwania zaległego podatku, często w okrutny sposób.

Zostaw odpowiedź