Podważenie interpretacji podatkowej

Podważenie interpretacji podatkowej

Interpretacje podatkowe wydawane są przez urzędy, instytucje skarbowe oraz Ministerstwo Finansów w związku z dyskusyjnymi problemami na temat opodatkowania. Zwykle uważane są za dodatkowy wyznacznik prawa, który uściśla i szczegółowo uzasadnia zastosowanie konkretnego przepisu lub ustawy. Czy można podważyć wiarygodność interpretacji podatkowej?

Przede wszystkim należy powiedzieć, że interpretacje podatkowe wydawane są na wniosek podatnika, który znajduje się w kłopotliwej sytuacji i nie wie jak z niej prawidłowo wybrnąć i przy okazji nie łamać prawa. Warto zaznaczyć, że nie każdy uzyska odpowiedź (maksymalny czas oczekiwania to około dwa miesiące), ponieważ instytucje dostają bardzo wiele wniosków. Brane są pod uwagę najbardziej popularne, najczęściej powtarzane oraz budzące najwięcej kontrowersji.

Dość często podatnik ma wątpliwości co do wiarygodności interpretacji podatkowej. Dotyczy to przede wszystkim sytuacji, kiedy odpowiedź działa na jego niekorzyść. Oczywiście prawem każdego wnioskodawcy jest podważenie decyzji, jednak zdarza się, że instytucje podatkowe nie ustosunkowują się do kolejnych pism.

Jeśli podważenie interpretacji zostanie przyjęte i przeanalizowane, wówczas organy skarbowe mogą zmienić swoją decyzję i na nowo sporządzić dokument interpretacyjny. Należy pamiętać, że odnowione pismo wciąż może godzić w interesy podatnika.

Justyna Błahut
www.gazetapodatkowa.net

Previous Nowe kary za wycinkę drzew i obszarów zielonych
Next Wszystko o opłatach skarbowych

Może to Ci się spodoba

Kiedy działalność edukacyjna jest zwolniona z VAT-u?

Osoby, których firma funkcjonuje w ogólnie pojętej branży nauczania, mogą oczekiwać na różnego rodzaju zniżki podatku. Które przedsiębiorstwa nie muszą się obawiać o swoje ulgi podatkowe? Zazwyczaj firmę w branży

Podatnik w urzędzie 0 Comments

Jak odbywa się egzekucja administracyjna?

Egzekucja administracyjna to postępowanie wszczynane przez organizacje podatkowe w momencie, gdy podatnik przez dłuższy czas zalega z płatnościami. Jednak zanim do niego dojdzie wykonywane są kroki ostrzegawcze, np. pisma powiadamiające.

Podatnik w urzędzie 0 Comments

Jak mali podatnicy będą rozliczali VAT po nowym roku?

Od 1 stycznia weszły w życie nowe przepisy dotyczące metody rozliczania podatku VAT przez małych przedsiębiorców. Do końca poprzedniego roku za małych przedsiębiorców uważało się wszystkie firmy, dla których dochód

1 Comment

  1. Bronek
    12 września, 16:45 Reply
    Pewnie, że można, bo wszystko można, ale zastanówmy się czy podważanie interpretacji podatkowej cokolwiek da? Przecież wszystkie urzędy mają swoje święte racje, które nigdy się nie zmienią na lepsze.

Zostaw odpowiedź