Podważenie interpretacji podatkowej

Podważenie interpretacji podatkowej

Interpretacje podatkowe wydawane są przez urzędy, instytucje skarbowe oraz Ministerstwo Finansów w związku z dyskusyjnymi problemami na temat opodatkowania. Zwykle uważane są za dodatkowy wyznacznik prawa, który uściśla i szczegółowo uzasadnia zastosowanie konkretnego przepisu lub ustawy. Czy można podważyć wiarygodność interpretacji podatkowej?

Przede wszystkim należy powiedzieć, że interpretacje podatkowe wydawane są na wniosek podatnika, który znajduje się w kłopotliwej sytuacji i nie wie jak z niej prawidłowo wybrnąć i przy okazji nie łamać prawa. Warto zaznaczyć, że nie każdy uzyska odpowiedź (maksymalny czas oczekiwania to około dwa miesiące), ponieważ instytucje dostają bardzo wiele wniosków. Brane są pod uwagę najbardziej popularne, najczęściej powtarzane oraz budzące najwięcej kontrowersji.

Dość często podatnik ma wątpliwości co do wiarygodności interpretacji podatkowej. Dotyczy to przede wszystkim sytuacji, kiedy odpowiedź działa na jego niekorzyść. Oczywiście prawem każdego wnioskodawcy jest podważenie decyzji, jednak zdarza się, że instytucje podatkowe nie ustosunkowują się do kolejnych pism.

Jeśli podważenie interpretacji zostanie przyjęte i przeanalizowane, wówczas organy skarbowe mogą zmienić swoją decyzję i na nowo sporządzić dokument interpretacyjny. Należy pamiętać, że odnowione pismo wciąż może godzić w interesy podatnika.

Justyna Błahut
www.gazetapodatkowa.net

Previous Nowe kary za wycinkę drzew i obszarów zielonych
Next Wszystko o opłatach skarbowych

Może to Ci się spodoba

Podatnik w urzędzie 1Comments

Jak zarejestrować się jako podatnik VAT?

Przedsiębiorca, który prowadzi działalność gospodarczą zobowiązany jest dopełniać wszystkie ustawowe formalności. Zwłaszcza wtedy, gdy chciałby wpisać się w urzędzie skarbowym jak podatnik. Nie jest to konieczne tylko po warunkiem, że

Podatnik w urzędzie 1Comments

Jaki jest maksymalny podatek od środków transportowych w 2013 roku?

Maksymalne i minimalne stawki podatku od środków transportowych w każdym roku podawane są do wiadomości przez Ministra Finansów. W tym artykule podajemy maksymalne stawki, które obowiązują w bieżącym roku. W

Konsekwencje niezłożenia deklaracji podatkowej terminowo

Każdy, kto prowadzi w Polsce przedsiębiorstwo ma powinności wobec Skarbówki oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Chodzi o rozliczenia podatkowe. Wedle prawa konkretne deklaracje muszą być składane do określonych urzędów. Poza tym

1 Comment

  1. Bronek
    12 września, 16:45 Reply
    Pewnie, że można, bo wszystko można, ale zastanówmy się czy podważanie interpretacji podatkowej cokolwiek da? Przecież wszystkie urzędy mają swoje święte racje, które nigdy się nie zmienią na lepsze.

Zostaw odpowiedź