Podział majątku po rozwodzie – notarialnie czy sądowo?

Podział majątku po rozwodzie – notarialnie czy sądowo?

W związku z rozwodem konieczne jest także dokonanie podziału majątku, gdy małżonkowie nie posiadali rozdzielności majątkowej. Podział ten nie jest prosty, ponieważ dużo zależy od tego, czy małżonkowie będą mogli dojść do porozumienia, czy też będą spierali się o to, komu należą się określone składniki majątku. W związku z tym można skorzystać z dwóch dróg podziału majątku – notarialnego oraz sądowego. Czym różnią się one między sobą?

Wraz z momentem zawarcia związku małżeńskiego zachodzi wspólność majątkowa, chyba że małżonkowie przed ślubem zdecydowali się na podpisanie intercyzy. Zasadniczo wszystko, czego dorobią się małżonkowie podczas trwania małżeństwa, jest dla nich wspólne, a zatem wtedy, gdy dochodzi do rozwodu, wspólność ta ustaje i konieczne jest dokonanie podziału mienia. Niestety, często dokonanie sprawiedliwego podziału w rozumieniu każdej ze stron małżeństwa nie zawsze przebiega po ich myśli.

Podział majątku notarialnie

W sytuacji, gdy małżonkowie są zgodni co do tego, jak podzielić zgromadzone mienie, w tym w szczególności nieruchomości mogą skorzystać z pomocy kancelarii notarialnej. Wówczas można spisać w niej umowę o podział majątku wspólnego i, co ważne, można zrobić to jeszcze przed rozwodem. Forma umowy notarialnej jest konieczna wtedy, gdy składnikiem majątku jest nieruchomość, na przykład mieszkanie, dom czy działka, natomiast nie jest niezbędna przy innego typu mieniu, na przykład samochodzie, wyposażeniu domu, sprzęcie sportowym, niemniej jednak jest zalecana, aby umowa ta była notarialna. Skorzystanie z usług notarialnych jest związane z określonymi opłatami – koszt notariusza jest zależny od wartości majątku, ale jest on zasadniczo wyższy niż przy podziale sądowym, o którym poniżej.

Podział majątku sądowo

Chociaż ugoda jest lepsza niż sąd, to jednak są sytuacje, gdy skorzystanie z takiej drogi jest po prostu niemożliwe, na przykład jeden z małżonków nie zgadza się na zaproponowany podział i chce uzyskać większą część majątku wspólnego. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że chociaż majątek jest zasadniczo równy, to jednak nie musi być on dzielony po równo – mają na niego wpływ różne kwestie, między innymi: większe przyczynienie się do powstania majątku wspólnego jednego z małżonków, wina dotycząca rozkładu pożycia małżeńskiego, długoletnia separacja, opieka nad dziećmi i wspólnym gospodarstwem domowym. W przypadku podziału sądowego koszty są niższe, niemniej jednak trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że formalności trwają wówczas znacznie dłużej niż w przypadku podziału notarialnego.

W przypadku trudności dotyczących dokonania podziału majątku wspólnego zaleca się skorzystać z konsultacji ze specjalistami, którzy w tej dziedzinie posiadają doświadczenie i będą mogli przeanalizować sytuację i doradzić odpowiednie rozwiązania. W Krakowie w świadczeniu fachowych usług prawnych dotyczących spraw rozwodowych i majątkowych prowadzi Kancelaria Adwokacka Sylwia Bartoszuk.

Previous Ile zyskasz, gdy przyznasz się do nieujawnionej darowizny
Next VAT od opłat reprograficznych rozstrzygnie TSUE

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Polacy coraz częściej kupują produkty bankowe w kanałach zdalnych

Klienci coraz częściej korzystają ze zdalnych kanałów w bankowości. W BZ WBK 90 proc. interakcji z klientami następuje za pomocą multikanałowej platformy. Coraz więcej osób decyduje się także na zakup produktów i usług

Wiadomości 0 Comments

Jutro wchodzi w życie nowa ustawa o kredycie hipotecznym. Wiele korzystnych zmian dla klientów

Od soboty obowiązywać zacznie znowelizowana ustawa o kredycie hipotecznym nakładająca na banki i pośredników kredytowych dodatkowe obowiązki związane z udzielaniem kredytu mieszkaniowego. Ich oferty mają być bardziej przejrzyste dla klienta. Instytucje finansowe będą też

Finanse 0 Comments

Ponad połowie Polaków pieniędzy wystarcza tylko na podstawowe potrzeby

56 proc. Polaków deklaruje, że pieniędzy w miesiącu wystarcza im tylko na podstawowe potrzeby i nie stać ich na większe wydatki. Co piąty przyznaje, że musi sobie odmawiać wielu rzeczy, żeby starczyło

10 komentarzy

 1. gre
  14 listopada, 13:47 Reply
  Na szczęście nie muszę się rozwodzić z nikim, ale gdyby wyszła taka sytuacja bez wątpienia udał bym się do sądu.
 2. aroo
  19 listopada, 17:52 Reply
  Ja również bym poszedł do sądu. Rzadko kiedy da się dogadać z żoną, czy mężem tak polubownie, więc trzeba sobie inaczej radzić.
 3. alusia
  19 grudnia, 15:26 Reply
  Jeżeli rozpadające się małżeństwo samo się dogada, to nie widzę tutaj potrzeby ciągania się po sądach.
 4. arek
  23 grudnia, 15:05 Reply
  Zdecydowanie wybrałbym drogę sądową. Sąd ma większą moc i na pewno by zdecydował sprawiedliwie.
 5. mania
  29 grudnia, 19:04 Reply
  Nie wiem, co gorsze, ale sądowo chyba bym nie chciała. To wszystko zbyt poważnie brzmi i dodatkowo kosztuje też wiele.
 6. marysia
  07 stycznia, 15:00 Reply
  Po rozwodzie podział majątku powinien być przeprowadzony sądowo. Niech sędzie rozstrzyga kto ma rację.
 7. igor
  08 stycznia, 15:07 Reply
  Podział majątku to bardzo trudna kwestia i sam bym nie chciał przez to przechodzić. Ale niestety mnie też to czeka..
 8. darek
  09 stycznia, 09:17 Reply
  Maniaa właśnie sądowo jest o wiele lepiej, bo to sędzia wskazuje co będzie bardziej sprawiedliwe.
 9. Magda
  11 stycznia, 22:32 Reply
  Nie do końca się zgodzę. Znam wiele małżeństw, które dogadały się co do podziału finansów i jeszcze przed rozwodem dokonały one podziału notarialnego majątku. Rozwód trwał krócej, co jak średnio na dwie sprawy w roku chyba istotne.
 10. aniś
  02 lutego, 15:30 Reply
  Jeżeli miałbym się dzielić majątkiem to tyko przed wysokim sądem, tam gdzie jest sprawiedliwość. Żadnych innych tego typu spraw.

Zostaw odpowiedź