Podział majątku po rozwodzie – notarialnie czy sądowo?

Podział majątku po rozwodzie – notarialnie czy sądowo?

W związku z rozwodem konieczne jest także dokonanie podziału majątku, gdy małżonkowie nie posiadali rozdzielności majątkowej. Podział ten nie jest prosty, ponieważ dużo zależy od tego, czy małżonkowie będą mogli dojść do porozumienia, czy też będą spierali się o to, komu należą się określone składniki majątku. W związku z tym można skorzystać z dwóch dróg podziału majątku – notarialnego oraz sądowego. Czym różnią się one między sobą?

Wraz z momentem zawarcia związku małżeńskiego zachodzi wspólność majątkowa, chyba że małżonkowie przed ślubem zdecydowali się na podpisanie intercyzy. Zasadniczo wszystko, czego dorobią się małżonkowie podczas trwania małżeństwa, jest dla nich wspólne, a zatem wtedy, gdy dochodzi do rozwodu, wspólność ta ustaje i konieczne jest dokonanie podziału mienia. Niestety, często dokonanie sprawiedliwego podziału w rozumieniu każdej ze stron małżeństwa nie zawsze przebiega po ich myśli.

Podział majątku notarialnie

W sytuacji, gdy małżonkowie są zgodni co do tego, jak podzielić zgromadzone mienie, w tym w szczególności nieruchomości mogą skorzystać z pomocy kancelarii notarialnej. Wówczas można spisać w niej umowę o podział majątku wspólnego i, co ważne, można zrobić to jeszcze przed rozwodem. Forma umowy notarialnej jest konieczna wtedy, gdy składnikiem majątku jest nieruchomość, na przykład mieszkanie, dom czy działka, natomiast nie jest niezbędna przy innego typu mieniu, na przykład samochodzie, wyposażeniu domu, sprzęcie sportowym, niemniej jednak jest zalecana, aby umowa ta była notarialna. Skorzystanie z usług notarialnych jest związane z określonymi opłatami – koszt notariusza jest zależny od wartości majątku, ale jest on zasadniczo wyższy niż przy podziale sądowym, o którym poniżej.

Podział majątku sądowo

Chociaż ugoda jest lepsza niż sąd, to jednak są sytuacje, gdy skorzystanie z takiej drogi jest po prostu niemożliwe, na przykład jeden z małżonków nie zgadza się na zaproponowany podział i chce uzyskać większą część majątku wspólnego. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że chociaż majątek jest zasadniczo równy, to jednak nie musi być on dzielony po równo – mają na niego wpływ różne kwestie, między innymi: większe przyczynienie się do powstania majątku wspólnego jednego z małżonków, wina dotycząca rozkładu pożycia małżeńskiego, długoletnia separacja, opieka nad dziećmi i wspólnym gospodarstwem domowym. W przypadku podziału sądowego koszty są niższe, niemniej jednak trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że formalności trwają wówczas znacznie dłużej niż w przypadku podziału notarialnego.

W przypadku trudności dotyczących dokonania podziału majątku wspólnego zaleca się skorzystać z konsultacji ze specjalistami, którzy w tej dziedzinie posiadają doświadczenie i będą mogli przeanalizować sytuację i doradzić odpowiednie rozwiązania. W Krakowie w świadczeniu fachowych usług prawnych dotyczących spraw rozwodowych i majątkowych prowadzi Kancelaria Adwokacka Sylwia Bartoszuk.

Poprzedni Ile zyskasz, gdy przyznasz się do nieujawnionej darowizny
Następny VAT od opłat reprograficznych rozstrzygnie TSUE

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Komentarz

Piękny taras cały rok? Jest to możliwe, zobacz sam!

Jak sprawić by nasz taras był oazą spokoju i piękna przez okrągły rok? Byśmy niezależnie od pory roku mogli spędzić tam przyjemne chwile, albo chociaż cieszyć oczy jego wystrojem? Odpowiedzią

Wiadomości 0 Komentarz

Co trzecia młoda firma upada w ciągu pierwszego roku

W I półroczu 2017 roku ogłoszono informacje o niewypłacalności 418 przedsiębiorstw – wynika z analizy Euler Hermes. To 15-proc. wzrost względem I połowy 2016 roku. Upadają zwykle młode firmy: po pierwszym roku

Wiadomości 0 Komentarz

Podatek od sprzedaży detalicznej wchodzi w życie

Od dzisiaj wchodzi w życie podatek od sprzedaży detalicznej. Podstawę opodatkowania stanowić będzie osiągnięta w danym miesiącu nadwyżka przychodu ze sprzedaży detalicznej ponad kwotę 17 mln zł. Podatek będzie musiało płacić ok.

Wiadomości 0 Komentarz

Państwo nam zaufa?

Nowo powołana premier Ewa Kopacz w swoim expose zapowiedziała przyśpieszenie prac nad nową ordynacją podatkową. Pierwsze efekty już widać – Ministerstwo Gospodarki przedstawiło swoje rekomendacje. Nowe prawo ma być bardziej

Wiadomości 0 Komentarz

Prawie 5 mln Polaków nie korzysta z komputera i internetu. Podatki pogłębią jeszcze problem cyfrowego wykluczenia

W Polsce blisko 5 mln osób wciąż nie korzysta z internetu ani komputera, a pod względem wykluczenia cyfrowego sytuacja wygląda gorzej tylko w sześciu krajach Europy. Jedną z głównych przyczyn są zbyt wysokie koszty

Finanse 0 Komentarz

Kredytobiorcy mogą liczyć na stałą wysokość rat przez wiele lat

Zmiana sposobu refinansowania kredytów hipotecznych może zrewolucjonizować rynek. Dzięki emisji listów zastawnych banki zyskają długoterminowe środki oprocentowane według stałej stawki, które będą przeznaczać na kredyty hipoteczne. Co spowoduje, że będą

10 komentarzy

  1. gre
    14 listopada, 13:47 Odpowiedz
    Na szczęście nie muszę się rozwodzić z nikim, ale gdyby wyszła taka sytuacja bez wątpienia udał bym się do sądu.
  2. aroo
    19 listopada, 17:52 Odpowiedz
    Ja również bym poszedł do sądu. Rzadko kiedy da się dogadać z żoną, czy mężem tak polubownie, więc trzeba sobie inaczej radzić.
  3. alusia
    19 grudnia, 15:26 Odpowiedz
    Jeżeli rozpadające się małżeństwo samo się dogada, to nie widzę tutaj potrzeby ciągania się po sądach.
  4. arek
    23 grudnia, 15:05 Odpowiedz
    Zdecydowanie wybrałbym drogę sądową. Sąd ma większą moc i na pewno by zdecydował sprawiedliwie.
  5. mania
    29 grudnia, 19:04 Odpowiedz
    Nie wiem, co gorsze, ale sądowo chyba bym nie chciała. To wszystko zbyt poważnie brzmi i dodatkowo kosztuje też wiele.
  6. marysia
    07 stycznia, 15:00 Odpowiedz
    Po rozwodzie podział majątku powinien być przeprowadzony sądowo. Niech sędzie rozstrzyga kto ma rację.
  7. igor
    08 stycznia, 15:07 Odpowiedz
    Podział majątku to bardzo trudna kwestia i sam bym nie chciał przez to przechodzić. Ale niestety mnie też to czeka..
  8. darek
    09 stycznia, 09:17 Odpowiedz
    Maniaa właśnie sądowo jest o wiele lepiej, bo to sędzia wskazuje co będzie bardziej sprawiedliwe.
  9. Magda
    11 stycznia, 22:32 Odpowiedz
    Nie do końca się zgodzę. Znam wiele małżeństw, które dogadały się co do podziału finansów i jeszcze przed rozwodem dokonały one podziału notarialnego majątku. Rozwód trwał krócej, co jak średnio na dwie sprawy w roku chyba istotne.
  10. aniś
    02 lutego, 15:30 Odpowiedz
    Jeżeli miałbym się dzielić majątkiem to tyko przed wysokim sądem, tam gdzie jest sprawiedliwość. Żadnych innych tego typu spraw.

Zostaw odpowiedź