Projekty domów na wąską działkę do 14 m – co warto wiedzieć?

Projekty domów na wąską działkę do 14 m – co warto wiedzieć?

14 metrów to wąsko jak na działkę budowlaną. Owszem, można spotkać jeszcze węższe o 2 metry. Czy te dwa metry cokolwiek zmieniają. Może się wydawać, że nie, jednak ta drobna różnica zwiększa już wybór projektów domów. Poza tym okazuje się, że wąskie działki cieszą się coraz większą popularnością a to za sprawą ich niższych cen w stosunku do tych o regularnych kształtach.
Przy dzisiejszych metodach budowy i niemal nieograniczonej wyobraźni architektów z łatwością znajdziemy odpowiedni projekt domu na wąską działkę. Trzeba jednak pamiętać, że będzie miał on swoje ograniczenia.

Ograniczenia wąskich działek do 14 m dla projektów domów

Ograniczenia przy projektowaniu domów na wąskich działkach dotyczą odległości od granic sąsiednich działek. Przepisy prawa budowlanego mówią, że nie można budować domu bliżej niż 3 metry od granicy działki w przypadku ściany bez otworów oraz nie bliżej niż 4 metry gdy ściana od strony granicy ma okna lub drzwi. Są od tej zasady wyjątki. Okazuje się, że gzymsy, galerie, okapy, balkony,  tarasy, schody zewnętrzne, daszki nad wejściem, rampy i pochylnie mogą znajdować się nie bliżej niż 1,5 m od granicy z sąsiednią działką. Znając więc wymiary działki tak trzeba operować projektem aby zachować wyżej wymienione odległości przy jednoczesnym zachowaniu estetyki projektu i komfortu mieszkańców domu.

Domy na wąską działkę do 14 m – ogólna charakterystyka

Domy na wąską działkę rzadko są parterowe i bardzo rozłożyste, w zasadzie rozłożyste być siłą rzeczy nie mogą. Choć i parterowe domy się zdarzają, na wąskiej działce zwykle spotkamy domy piętrowe (aby zyskać przestrzeń) i/lub podpiwniczone. Raczej podłużne kształty brył domów na wąskich działkach zdobi nowoczesna elewacja i dizajn, które potrafią nie wprawione oko zmylić co do ich wielkości. Jak najbardziej możemy spotkać domy jednorodzinne na wąskiej działce z garażem. Wybierając taki projekt musimy jednak pamiętać o tym, że garaż będzie znajdował się tuż obok wejścia. Przygotujmy się też na to, że jedna ściana domu będzie musiała pozostać bez okien. Oprócz domów wolnostojących spotykamy się na wąskich działkach z bliźniakami. Domy bliźniaki są niezwykle popularne wśród osób, które chcą mieć swój dom ale mogą pozwolić sobie jedynie na wąską działkę właśnie. Jest to też ekonomiczny wybór z tego względu, że bliźniaki z reguły są tańsze od domów wolnostojących. Mieszkanie w bliźniaku nie oznacza też sąsiada tuż za ścianą jak to ma miejsce w bloku. Możemy spotkać projekty bliźniaków które „stykają się” jedynie garażami. Niezależnie jednak czy to bliźniak czy dom wolnostojący na wąskiej działce, znajdziemy ich droższe i tańsze warianty. Przyjrzyjmy się dwóm wybranym przykładom.

Przykład projektu domu taniego na działkę do 14 m

W stanie surowym za jedyne ok 143 tys. złotych możemy nabyć dom Termini II Termo. Jest to dom wolnostojący z poddaszem i jednostanowiskowym garażem. Powierzchnia użytkowa tego domu to niewiele ponad 106 m2. Znajdziesz go na tej stronie https://pracownia-projekty.dom.pl/. W tym domu znajdziemy wszystko czego potrzeba do komfortowego mieszkania nawet pięcioosobowej rodzinie. A więc na parterze dwa pokoje dzienne, WC, spiżarnię, kotłownię i pralnię. Zaś poddasze to strefa dzienno-nocna. Są w niej 3 sypialnie, 2 łazienki i 2 garderoby. Jest to przykład domu na wąską działkę za niewielką cenę, który spełnia wszystkie funkcje, których spodziewamy się po domu. Niewielka działka będzie plusem dla tych, którzy nie mają w sobie żyłki ogrodnika ale zależy im na ogródku, w którym będzie można grillować i spotykać się z przyjaciółmi.

Przykład projektu domu droższego na działkę do 14 m

Dom na wąskiej działce może mieć poziom wręcz luksusowy. Oto przykład projektu domu droższego na wąską działkę, którego koszt w stanie surowym przekracza niewiele ponad 405 tys zł.  NA FX-60 CE  to dom parterowy, wolnostojący z poddaszem, podpiwniczeniem oraz dwustanowiskowym garażem. Parter mieści spiżarnię, salon, garderobę, kuchnię, łazienkę i pomieszczenie techniczne. Poddasze to trzy pokoje, garderoba i łazienka. W piwnicy znajdziemy 3 pokoje o dowolnym przeznaczeniu. Całkowita powierzchnia użytkowa tego domu wynosi 238 m2.

Previous Szkolenia BHP - Najczęstsze pytania i odpowiedzi
Next Polacy są skłonni oszczędzać na wypadek ciężkiej choroby

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Motywacja pracowników i oszczędności dla firmy? To możliwe!

Wydaje Ci się, że aby zmotywować pracowników potrzebujesz dużych nakładów finansowych? Oczywiście pieniądze potrafią skutecznie zmotywować. Jednak istnieje także szereg innych motywatorów, które pomogą Ci zaangażować pracowników. A jednocześnie sprawią,

Wiadomości 0 Comments

Od dziś konsumenci będą lepiej chronieni przed pułapką spirali zadłużenia

W ubiegłym roku upadłość konsumencką ogłosiło ponad 2 tys. Polaków, a 2 miliony ma problemy ze spłatą zadłużenia. Często aby spłacić dług, korzystają oni z krótkoterminowych pożyczek oferowanych przez firmy pożyczkowe. Przepisy

Wiadomości 0 Comments

Co zmieniło się w podatku rolnym?

Od 2014 roku wdrożono nowelizację w podatku rolnym. Chodzi przede wszystkim o wybranie nowego przelicznika oraz zminimalizowanie ryzyka. Jak obecnie liczy się podatek rolny? Jak sprawdza się obowiązujący kurs? Na

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź