Projekty domów na wąską działkę do 14 m – co warto wiedzieć?

Projekty domów na wąską działkę do 14 m – co warto wiedzieć?

14 metrów to wąsko jak na działkę budowlaną. Owszem, można spotkać jeszcze węższe o 2 metry. Czy te dwa metry cokolwiek zmieniają. Może się wydawać, że nie, jednak ta drobna różnica zwiększa już wybór projektów domów. Poza tym okazuje się, że wąskie działki cieszą się coraz większą popularnością a to za sprawą ich niższych cen w stosunku do tych o regularnych kształtach.
Przy dzisiejszych metodach budowy i niemal nieograniczonej wyobraźni architektów z łatwością znajdziemy odpowiedni projekt domu na wąską działkę. Trzeba jednak pamiętać, że będzie miał on swoje ograniczenia.

Ograniczenia wąskich działek do 14 m dla projektów domów

Ograniczenia przy projektowaniu domów na wąskich działkach dotyczą odległości od granic sąsiednich działek. Przepisy prawa budowlanego mówią, że nie można budować domu bliżej niż 3 metry od granicy działki w przypadku ściany bez otworów oraz nie bliżej niż 4 metry gdy ściana od strony granicy ma okna lub drzwi. Są od tej zasady wyjątki. Okazuje się, że gzymsy, galerie, okapy, balkony,  tarasy, schody zewnętrzne, daszki nad wejściem, rampy i pochylnie mogą znajdować się nie bliżej niż 1,5 m od granicy z sąsiednią działką. Znając więc wymiary działki tak trzeba operować projektem aby zachować wyżej wymienione odległości przy jednoczesnym zachowaniu estetyki projektu i komfortu mieszkańców domu.

Domy na wąską działkę do 14 m – ogólna charakterystyka

Domy na wąską działkę rzadko są parterowe i bardzo rozłożyste, w zasadzie rozłożyste być siłą rzeczy nie mogą. Choć i parterowe domy się zdarzają, na wąskiej działce zwykle spotkamy domy piętrowe (aby zyskać przestrzeń) i/lub podpiwniczone. Raczej podłużne kształty brył domów na wąskich działkach zdobi nowoczesna elewacja i dizajn, które potrafią nie wprawione oko zmylić co do ich wielkości. Jak najbardziej możemy spotkać domy jednorodzinne na wąskiej działce z garażem. Wybierając taki projekt musimy jednak pamiętać o tym, że garaż będzie znajdował się tuż obok wejścia. Przygotujmy się też na to, że jedna ściana domu będzie musiała pozostać bez okien. Oprócz domów wolnostojących spotykamy się na wąskich działkach z bliźniakami. Domy bliźniaki są niezwykle popularne wśród osób, które chcą mieć swój dom ale mogą pozwolić sobie jedynie na wąską działkę właśnie. Jest to też ekonomiczny wybór z tego względu, że bliźniaki z reguły są tańsze od domów wolnostojących. Mieszkanie w bliźniaku nie oznacza też sąsiada tuż za ścianą jak to ma miejsce w bloku. Możemy spotkać projekty bliźniaków które „stykają się” jedynie garażami. Niezależnie jednak czy to bliźniak czy dom wolnostojący na wąskiej działce, znajdziemy ich droższe i tańsze warianty. Przyjrzyjmy się dwóm wybranym przykładom.

Przykład projektu domu taniego na działkę do 14 m

W stanie surowym za jedyne ok 143 tys. złotych możemy nabyć dom Termini II Termo. Jest to dom wolnostojący z poddaszem i jednostanowiskowym garażem. Powierzchnia użytkowa tego domu to niewiele ponad 106 m2. Znajdziesz go na tej stronie https://pracownia-projekty.dom.pl/. W tym domu znajdziemy wszystko czego potrzeba do komfortowego mieszkania nawet pięcioosobowej rodzinie. A więc na parterze dwa pokoje dzienne, WC, spiżarnię, kotłownię i pralnię. Zaś poddasze to strefa dzienno-nocna. Są w niej 3 sypialnie, 2 łazienki i 2 garderoby. Jest to przykład domu na wąską działkę za niewielką cenę, który spełnia wszystkie funkcje, których spodziewamy się po domu. Niewielka działka będzie plusem dla tych, którzy nie mają w sobie żyłki ogrodnika ale zależy im na ogródku, w którym będzie można grillować i spotykać się z przyjaciółmi.

Przykład projektu domu droższego na działkę do 14 m

Dom na wąskiej działce może mieć poziom wręcz luksusowy. Oto przykład projektu domu droższego na wąską działkę, którego koszt w stanie surowym przekracza niewiele ponad 405 tys zł.  NA FX-60 CE  to dom parterowy, wolnostojący z poddaszem, podpiwniczeniem oraz dwustanowiskowym garażem. Parter mieści spiżarnię, salon, garderobę, kuchnię, łazienkę i pomieszczenie techniczne. Poddasze to trzy pokoje, garderoba i łazienka. W piwnicy znajdziemy 3 pokoje o dowolnym przeznaczeniu. Całkowita powierzchnia użytkowa tego domu wynosi 238 m2.

Previous Szkolenia BHP - Najczęstsze pytania i odpowiedzi
Next Polacy są skłonni oszczędzać na wypadek ciężkiej choroby

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Przyspiesza realizacja programu Mieszkanie Plus

Przyspiesza realizacja programu Mieszkanie Plus. W ubiegłym tygodniu do Sejmu trafił projekt ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości, czyli państwowym banku ziemi. KZN umożliwi budowanie tanich mieszkań na gruntach Skarbu Państwa. Taka

Finanse 0 Comments

W marcu z powodu deflacji emerytury i renty wzrosły o 0,24 proc

Deflacja w polskiej gospodarce związana jest przede wszystkim z utrzymującym się spadkiem cen na rynkach surowców, które są na poziomie najniższym od 2008 r. To sprawia, że średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług

Wiadomości 10 komentarzy

Podział majątku po rozwodzie – notarialnie czy sądowo?

W związku z rozwodem konieczne jest także dokonanie podziału majątku, gdy małżonkowie nie posiadali rozdzielności majątkowej. Podział ten nie jest prosty, ponieważ dużo zależy od tego, czy małżonkowie będą mogli

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź